Reklama

Lifestyle

Kolej na Solinę. Budynek stacji i pięć podpór już stoją

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 21.11.2021
57904_solina
Share
Udostępnij
Nad Soliną trwa budowa kolei gondolowej i wieży widokowej, z których turyści będą korzystać już latem 2022 roku. W ostatnich miesiącach powstały budynki stacji oraz wszystkie pięć podpór kolei widokowej, w tym najwyższa w Polsce sięgająca 75 metrów.
 
Bieszczady, Jezioro Solińskie oraz zapora ze względu na swój charakter – połączenie natury z techniką – od lat przyciągają wielu turystów. Wkrótce bieszczadzkie krajobrazy będzie można oglądać z nowej perspektywy, z wysokości wagonika kolei gondolowej i wieży widokowej.

Na półtorakilometrowej trasie przejazdu koleją gondolową, zaczynającej się od strony deptaka nad zaporą w stacji Plasza, aż do Góry Jawor będzie widok na Jezioro Solińskie i Bieszczady.   
 
Na trasie kolei gondolowej znajdować się będzie pięć podpór o różnych wysokościach. Podpory są już gotowe, w tym podpora nr 3 –  licząca 75 metrów – to najwyższa podpora kolei linowej w Polsce. Wraz z nią zostały postawione także pozostałe cztery podpory – o wysokości 48, 28, 19 i 17 metrów.
 
W Solinie powstały też budynki stacji kolei linowej, w których zaczynać będą swoją podróż wagonikiem goście odwiedzający Bieszczady.

Prace związane z powstaniem nowego ośrodka w Solinie prowadzone są zgodnie z planem. Powstały już budynki obu stacji, a także wszystkie podpory kolei gondolowej. W kolejnych etapach planowane są prace związane z rozciąganiem liny kolei. 

– Za pomocą nowoczesnego i specjalistycznego drona zostanie rozciągnięta pierwsza lina z kevlaru o średnicy 1 mm, za nią kolejno liny o średnicy 3 mm, 10 mm oraz 24 mm. Dopiero po tym etapie zakładana i zamontowana będzie właściwa lina, na której w przyszłości poruszać będą się gondole kolei PKL.  Te specjalistyczne prace nad zaporą w Solinie zaplanowane są jeszcze w tym roku –  mówi Daniel Pitrus, prezes PKL.
 
W przyszłym roku nastąpi dokończenie konstrukcji wieży widokowej, prace elewacyjne i wykończeniowe, a także zagospodarowanie terenu ośrodka PKL Solina. Zgodnie z planem nowy ośrodek PKL nad Soliną dostępny będzie dla turystów już latem przyszłego roku.  
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy