Reklama

Lifestyle

W budynku PKP powstanie Międzynarodowe Centrum Młodzieży

Natalia Chrapek
Dodano: 15.02.2019
44463_peron
Share
Udostępnij
Międzynarodowe Centrum Młodzieży „Peron” powstanie we wschodnim skrzydle Dworca Głównego PKP w Rzeszowie, na pierwszym piętrze. Będzie to pierwsza taka przestrzeń społeczno-kulturalna z zapleczem noclegowym w mieście. Nie zabraknie tu m.in. warsztatów językowych, debat i spotkań integracyjnych młodzieży z regionu, jak również z zagranicy. Pomysłodawcami inwestycji są członkowie Stowarzyszenia Projektów Międzynarodowych Inpro, którzy już od ponad roku szukają dotacji na remont przydworcowego budynku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, niewykluczone, że jeszcze w czerwcu nastąpi otwarcie obiektu. 
 
– To miejsce będzie integracyjną przestrzenią wsparcia dla młodych osób przyjeżdżających do nas z zagranicy, które często czują się zagubione i odizolowane. Zagwarantuje też edukację dla miejscowej młodzieży, chcącej poznać inne, równie ciekawe, obcojęzyczne kultury. Chcemy popularyzować projekty oraz programy, pozwalające otworzyć się młodym na nowe możliwości, jakie czekają ich również poza granicami naszego państwa. Realizujemy wymiany międzynarodowe i szkolenia językowe. Dzięki temu możemy wspierać rozwój osobisty i doświadczenie zawodowe ludzi, stojących u progu dorosłości. Chcemy stworzyć międzynarodowe centrum dowodzenia na poziomie lokalnym, które otworzy przed młodzieżą nowe horyzonty – mówi Beata Szmuc, wiceprezes Stowarzyszenia Projektów Międzynarodowych Inpro. 

Nowa, międzynarodowa przestrzeń w Rzeszowie
 
Międzynarodowe Centrum Młodzieży „Peron” będzie miejscem społeczno-kulturalnym z możliwością noclegu. Zostanie stworzone z myślą nie tylko o mieszkańcach Rzeszowa i okolicznych miejscowości, ale też o wycieczkach szkolnych, turystach i studentach z wymiany międzynarodowej. Niezależnie od wieku, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Na porządku dziennym będą warsztaty, debaty i spotkania klubów młodzieżowych.  
 
 
Fot.  Archiwum Prywatne Stowarzyszenia Projektów Międzynarodowych Inpro
 
– Przyjeżdżać do nas będą również grupy, dla których, oprócz noclegu i wyżywienia, nasi międzynarodowi wolontariusze przygotują warsztaty językowe i międzykulturowe – dodaje Beata Szmuc.  
 
Międzynarodowe Centrum Młodzieży „Peron” powstanie we wschodnim skrzydle Dworca Głównego PKP w Rzeszowie, na pierwszym piętrze. Na budynek o powierzchni 340 m kw., składa się: 7 pokoi 4-osobowych, 3 łazienki z prysznicami, wyposażona kuchnia, jadalnia, sala szkoleniowa, recepcja, a także 3 biura. To obiekt z dużym potencjałem i dogodnym rozmieszczeniem pomieszczeń, w sam raz pod bazę noclegową. Atrakcyjna jest też lokalizacja, bo znajduje się przy nim największe centrum komunikacyjne w mieście. 
 
Pomysłodawcami MCM „Peron” są członkowie Stowarzyszenia Projektów Międzynarodowych Inpro, którzy działają w Rzeszowie od 2014 roku. Skupiają wokół siebie młodych ludzi z Rzeszowa i całego województwa. Poprzez projekty m.in. „Open Rzeszów” czy „Open Cafe” oraz warsztaty, docierają do osób nie tylko pochodzących z innych kręgów kulturowych, ale także różnych narodowości, w różnym wieku i z różnymi poglądami. Młodzi ludzie prowadzą przede wszystkim intensywne działają na rzecz integracji cudzoziemców mieszkających w Rzeszowie ze społecznością lokalną.
 
Podaj cegłę na budowie Centrum Młodzieży w Rzeszowie
 
Członkowie stowarzyszenia już od ponad roku pracują nad realizacją projektu Międzynarodowego Centrum Młodzieżowego „Peron”, którego łączny koszt sięga ok. 400 tys. zł. Wybrali miejsce i nazwę, a nawet zdobyli część dotacji ze środków unijnych na remont budynku, czyli niecałe 130 tys. zł. Ta kwota wystarczy na opłacenie wykonania projektu budowlanego, w tym ekspertyzy przeciwpożarowej, zakup instalacji przeciwpożarowej oraz wyposażenia pokoi – łóżek, szaf, materacy, stołów, krzeseł i dekoracji. Pokryje też częściowe wydatki na sprzęty AGD, w tym pralki, suszarki czy lodówki. Ale to wciąż za mało, dlatego członkowie stowarzyszenia postanowili zebrać kolejną sumę w wysokości 50 tys. zł za pomocą platformy internetowej PolakPotrafi.pl. Do tej pory inwestycję wsparło 26 osób, przekazując łącznie ponad 2 tys. zł. 
 
Aby wesprzeć akcję, można przekazać datki przez platformę PolakPotrafi.pl lub darowiznę rzeczową. Więcej informacji o drugiej formie wsparcia pod adresem peron@goinpro.org.
 
Dzięki zebranym pieniądzom i materiałom, stowarzyszenie będzie mogło rozpocząć remont przydworcowego budynku. Zakres prac obejmie wykonanie robót rozbiórkowych, wykończenie łazienek, gruntowny remont ścian i podłóg. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w czerwcu br. nastąpi uroczyste otwarcie placówki. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy