Reklama

Lifestyle

Dzieci chcą być zauważane, więc robią Najdłuższą Książkę Świata

Alina Bosak
Dodano: 04.02.2019
44098_alicja
Share
Udostępnij
Stworzona w ubiegłym roku książka miała prawie 780 metrów! Wykonały ją dzieci w wieku od 5 do 10 lat. W tym roku będzie podobnie. Każde narysuje jedną stronę. Potem wspólnie na placu przed rzeszowską biblioteką połączą karty w wielką opowieść. – Dzieci tworzące coś interesującego „na ulicy” zaznaczają swoją obecność w przestrzeni publicznej i stają się zauważalne. Na co dzień trudno im o zdobycie uwagi dorosłych – mówi dr hab. prof. UR Alicja Ungeheuer-Gołąb, która cztery lata temu postanowiła wspólnie ze studentami pedagogiki zainicjować Najdłuższą Książkę Świata. 
 
 
Dzieci już zaczęły pracę. Zadaniem każdego współautora Najdłuższej Książki Świata jest wykonanie rysunku z zwierzęcym bohaterem literackim. Kto ma ochotę, może obrazek wzbogacić tekstem. Każde chętne dziecko może jeszcze dołączyć. Akcję już po raz piąty organizuje Studenckie Koło Naukowe Animatorów Kultury Literackiej Dzieci przy Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczną w Rzeszowie – Filia nr 10. 
 
Akcję przed pięciu laty wymyśliła prof. Alicja Ungeheuer-Gołąb, która kieruje Zakładem Edukacji Literackiej Dziecka na Wydziale Pedagogicznym UR, interesuje się literaturą dla dzieci i pozycją dziecka w kulturze, jest autorką nie tylko naukowych opracowań tych tematów, ale pisze również książki dla dzieci (m.in. „O Taju, Jasiu i Rowerku”, „Przygody Jeżyka spod Jabłoni”).  – Chciałam, aby studenci pedagogiki zaangażowani w kole naukowym mogli wziąć udział w przedsięwzięciu związanym z literaturą, ale nie ściśle naukowym, lecz powiązanym ze współpracą z dziećmi. I tak powstał pomysł Najdłuższej Książki Świata. Aby ją stworzyć, dzieci muszą przeczytać jakąś opowieść, przemyśleć ją i zobrazować. W sensie dosłownym powstaje „długa” – jak wstążka, rzeka – książka. Ale jest także sens głębszy – o niekończącej się opowieści. Ktoś tekst pisze, ktoś go czyta, przetwarza, przekazuje dalej. Ta czytelnicza narracja to całe nasze życie. Ona trwa i jest wieczna.
 
Najdłuższa Książka Świata to także sposób, by zwrócić uwagę na obecność dziecka w przestrzeń publicznej. Tak już dawno Janusz Korczak mówił, by nauczyć się dostrzegać dziecięcą sytuację, a dorośli wciąż mają z tym problem. Dziecko traktują przedmiotowo. – Właśnie dlatego postanowiliśmy wychodzić z Najdłuższą Książką Świata na ulicę – mówi prof. Alicja Ungeheuer-Gołąb. – Aby pokazać „pracujące” nad książką dzieci. Rysunki wykonują wcześniej, a potem wspólnie łączą je sznurkiem. To ich działanie u przechodzących dorosłych ma obudzić myśl: „O!, dziecko coś tworzy”. Ma uświadomić, że dziecko jest. To nie ktoś, kogo mogę postawić w kącie i nie zauważać.  
 
Najdłuższa Książka Świata zostaje utrwalona. Wszystkie prace, które złożyły się na poprzednie edycje zdigitalizował Dział Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych WiMBP w Rzeszowie i są dostępne w Internecie
 
Po czterech edycjach akcji „Najdłuższa Książka Świata” liczy 1849 stron. Co roku uczestniczy w jej tworzeniu coraz więcej dzieci. Podczas pierwszej edycji w 2015 roku – było ich 96, a rok temu już 1277. Stworzona przez ponad tysiąc dzieci książka miała długość prawie 780 metrów. 
 
Każde chętne dziecko może wziąć udział w tworzeniu książki. Prace można składać we wszystkich placówkach WiMBP w Rzeszowie do 1 marca 2019 r. w godzinach otwarcia wybranych placówek. Rysunek ona przedstawiać wybraną zwierzęcą postać literacką – bohatera wiersza lub opowiadania autorstwa dowolnie wybranego pisarza. Ilustrację może uzupełniać tekst stworzony przez dziecko. 
 
Składanie „Najdłuższej Książki Świata” odbędzie się 3 kwietnia, o godz. 10.00 na placu zabaw przy ul. Podchorążych 1 (obok Filii nr 10). Akcji towarzyszy spotkanie autorskie z Barbarą Gawryluk – dziennikarką, tłumaczką, pisarką i autorką książek dla dzieci.  
 
Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci, który obchodzony jest corocznie 2 kwietnia, w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena – słynnego duńskiego baśniopisarza.
 
Więcej informacji i karta zgłoszeniowa znajdują się na stronie wimbp.pl.
 
Akcja dofinansowana jest w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego 2018  z projektu „Biblioteka jest OK”.

 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy