Reklama

Lifestyle

Smarzowski i Srokowski opowiedzą o “Wołyniu” w rzeszowskiej bibliotece

Opracowanie Angelika Fila
Dodano: 30.11.2018
42854_smarzowski
Share
Udostępnij
W poniedziałek, 10 grudnia o godz. 18.00 w budynku WiMBP w Rzeszowie, przy ul. Sokoła 13 odbędzie się spotkanie z reżyserem Wojciechem Smarzowskim i pisarzem Stanisławem Srokowskim, na temat adaptacji dzieła literackiego i realizacji filmu „Wołyń”. Wstęp bezpłatny. 
 
Akcja filmu "Wołyń" rozpoczyna się wiosną 1939 roku w małej wiosce zamieszkałej przez Ukraińców, Polaków i Żydów. 17-letnia Zosia Głowacka jest zakochana w swoim rówieśniku, Ukraińcu Petrze. Ojciec postanawia jednak wydać ją za bogatego polskiego gospodarza Macieja Skibę, wdowca z dwójką dzieci. Wkrótce wybucha wojna i dotychczasowe życie wioski odmienia najpierw okupacja sowiecka, a później niemiecki atak na ZSRR. Zosia staje się świadkiem, a następnie uczestniczką tragicznych wydarzeń wywołanych wzrastającą falą ukraińskiego nacjonalizmu. Kulminacja ataków nadchodzi latem 1943 roku. Zosia próbuje ocalić siebie i dzieci. 
 
Stanisław Srokowski to prozaik, tłumacz, poeta, publicysta. Od 1995 r. jest redaktorem naczelnym założonego przez siebie czasopisma edukacyjno-twórczego, tworzonego przez dzieci i młodzież w wieku 8-16 lat „Nowe Twarze” (wcześniejszy tytuł: „Gazeta Dzieci”). Przez wiele lat należał do Związku Literatów Polskich oraz ZAIKS-u. Po rozwiązaniu ZLP nie uczestniczył w życiu organizacyjnym związków literackich. Obecnie należy do Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich.
 
Aktywny w sprawach publicznych, brał udział w wielu działaniach na rzecz odnowy moralnej, społecznej i politycznej kraju. Był założycielem NSZZ „Solidarność” w redakcji „Wiadomości”. Doradzał Niezależnemu Samorządnemu Związkowi Zawodowemu „Solidarność” Rolników Indywidualnych we Wrocławiu. Był rzecznikiem prasowym rolniczej „Solidarności”. Od 1982 r. działał w Solidarności Walczącej. Współorganizator Związków Twórczych i Stowarzyszeń Naukowych we Wrocławiu, przewodniczący klubu „Odrodzenie”. Współtwórca stowarzyszenia kulturalnego polsko-ukraińskiej współpracy: „Biały ptak”. Twórca i pierwszy prezes Towarzystwa Polsko-Greckiego we Wrocławiu. Współzałożyciel Instytutu Wincentego Witosa. Prezes Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej. Opublikował kilkanaście tomików poezji, kilkanaście powieści, autor kilku sztuk teatralnych, książek dla dzieci i młodzieży, licznych nowel i opowiadań, słuchowisk radiowych i felietonów. Autor powieści i opowiadań kresowych. Na kanwie opowiadań ze zbioru „Nienawiść” (2006), wyróżnionego przez Kapitułę Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza (2007), powstał scenariusz filmu Wołyń w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego (2016). Jest laureatem wielu nagród, m.in. im. Stanisława Piętaka. W 2010 r. otrzymał Krzyż Solidarności Walczącej. 
 
Wojciech Smarzowski to polski reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, realizator filmów dokumentalnych, reklamowych i teledysków. W swoim dorobku ma takie filmy jak: „Wesele”, „Dom zły”, „Róża”, „Drogówka”, „Wołyń”, „Kler”. Oprócz filmów fabularnych wyreżyserował część odcinków kilku seriali (m.in. „Na Wspólnej" oraz „BrzydUla"). Charakterystyczną cechą twórcy jest współpraca z tymi samymi aktorami, do których należą m.in.: Arkadiusz Jakubik, Marian Dziędziel czy Lech Dyblik.
 
Laureat wielu prestiżowych nagród m.in.: Złote Lwy czy Orły. Jest nagradzany za mocne i bezkompromisowe kino. W 2004 r. został laureatem nagrody Paszport Polityki w kategorii film za reżyserię („Wesele”). Na XXXIV Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2009) otrzymał nagrodę za reżyserię i za scenariusz („Dom zły”). Czterokrotny laureat Orła za najlepszą reżyserię – nagrody przyznawanej przez Polską Akademię Filmową. W 2014 r. odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi dla polskiej kultury, za osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej oraz działalności społecznej". Członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej (EFA). 
 
Spotkanie z pisarzem i reżyserem zostało zorganizowane w ramach projektu „W związku z literaturą. Inspiracje”. Liczba miejsc jest ograniczona. Bezpłatne wejściówki można odebrać w Informatorium, w pok. nr 25 przy ul. Sokoła 13, w godzinach pracy biblioteki. 

Patronat nad wydarzeniem objęli: marszałek województwa podkarpackiego, Władysław Ortyl oraz prezydent Rzeszowa, Tadeusz Ferenc. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy