Biżuteria z epoki, zdjęcia żołnierzy i zwykłych obywateli z okresu walki o niepodległość, szkolne cenzurki, mundur legionisty i inne dokumenty, to tylko niektóre z pamiątek, które można zobaczyć w Sali Balowej dawnego Kasyna w Muzeum – Zamku w Łańcucie. Ekspozycja „100-lecie odzyskania Niepodległości” powstała dzięki współpracy wielu osób i instytucji, które użyczyły pamiątek oraz fotografii związanych z 1918 r.
Eksponaty można oglądać od poniedziałku do piątku, od godz. 12.00 do 16.00 (ostatnie wejście o 15.15). Wystawa będzie czynna do końca listopada. Ceny biletów: 2 zł (bilet normalny) i 1 zł (ulgowy).
Wydarzenie organizowane przez Muzeum-Zamek w Łańcucie to projekt: Ochrona i udostępnianie dziedzictwa kulturowego Ordynacji Łańcuckiej poprzez prace remontowo- konserwatorskie i cyfryzację zasobów Muzeum-Zamku w Łańcucie (OR-KA II).
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie i Muzeum-Zamek w Łańcucie zapraszają także w piątek, 26 października o godz. 17.00 do Gabinetu Ordynata na wykłady realizowane w ramach ogólnopolskiego projektu „Akademia Niepodległości”.
Fot. Muzeum – Zamek w Łańcucie
W programie wystąpienia:
– „Białe legiony 1914-1918. Od Legionu Puławskiego do I Korpusu Polskiego” – dr Wojciech J. Muszyński (Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie)
– „Armia Polska we Francji 1917-1919” – dr hab. Krzysztof Kaczmarski (Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie)
„Akademia Niepodległości” jest cyklem spotkań zaplanowanych na lata 2017-2021. W tym czasie pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej oraz zaproszeni goście przedstawiać będą w formie popularnych wykładów drogę do niepodległej Polski, poczynając od pierwszej dekady XX stulecia i czas I wojny światowej, poprzez wznoszenie jej państwowego gmachu i wykuwanie granic, aż po syntetyczny bilans międzywojennego dwudziestolecia.