Reklama

Lifestyle

80 lat Stalowej Woli. Jubileuszowa wystawa w Muzeum Regionalnym

BIZNESiSTYL
Dodano: 12.06.2018
39656_mainko
Share
Udostępnij

Z okazji 80-lecia Stalowej Woli, Muzeum Regionalne szykuje jubileuszową wystawę, która pokaże osiem dekad miasta nie poprzez daty, kluczowe wydarzenia, znane osoby, które wyraziście zapisały się w dziejach, ale poprzez ludzi, mieszkańców Stalowej Woli, którzy staną się opowiadaczami historii jednego z najmłodszych polskich miast. Wystawa „Zbudowaliśmy to miasto” będzie czynna od 22 czerwca do 21 października 2018 r.

Ekspozycja nawiąże do aktualnego obecnie w muzealnictwie trendu biografii miejsc/przedmiotów oraz interpretacji dziedzictwa. Będzie zwizualizowaną formą mówionego archiwum, gdzie oprócz głosów mieszkańców znajdą się fotografie, dokumenty, pamiątki, przedmioty użytkowe, rzeczy związane z konkretnymi osobami czy miejscami, fragmenty filmów i inne obiekty, które odpowiednio zilustrują narrację i będą występowały w roli świadków dziejów miasta i jego mieszkańców. A każdy z eksponatów opowie inną historię.

Organizatorzy przywołali najważniejsze etapy, momenty i uczucia z życia człowieka, takie jak narodziny, dojrzewanie, miłość, i tę ludzką skalę nałożyli na osiem dekad rozwoju Stalowej Woli. Oddają głos mieszkańcom, którzy opowiadając o sobie, opowiadają o miejscu, które zbudowali, a które stworzyło ich.

Stalowa Wola pojawia się jako tło ich wyborów, sukcesów, porażek, miasto, gdzie wchodzili w dorosłość, zakładali rodziny, przeżywali radości i smutki.

Maturzyści przed budynkiem Państwowego Gimnazjum i Liceum w Stalowej Woli 1946/1947 Fot. z archiwum Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli

To przez pryzmat ich wspomnień toczyć się będzie narracja wystawy, która pozwoli wsłuchać się w to, co oni mają do powiedzenia o mieście, które zbudowali, w którym żyją, którego ulice codziennie przemierzają, którego obraz mają w swojej pamięci, a klimat kreują. Będzie to przestrzeń spotkania między pokoleniami, ulicami, wspomnieniami. Dziedzictwo to przecież nie tylko zjawiska, budynki, fakty powszechnie znane, cenione i opisywane w książkach. To również smak lodów sprzed lat, czarno-białe fotografie ze studniówki, czy dzbanek podarowany z okazji ślubu.

Choć wystawa odnosi się do historii określonego miejsca i zamieszkującej go społeczności, to ilustruje doświadczenia wspólne dla większości Polaków żyjących na przestrzeni ostatniego osiemdziesięciolecia. Ekspozycja ma wyraźnie społeczny oraz obywatelski i wpisuje się również w kontekst obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Rocznica odzyskania niepodległości zwraca uwagę na etos patriotyzmu, którego żywym obrazem może być właśnie Stalowa Wola, miasto uznawane za symbol „stalowej woli narodu polskiego wybicia się na niepodległość”. Tytuł wystawy „Zbudowaliśmy to miasto” odnosi się do faktu budowy miasta na surowym korzeniu i podkreśla rolę całej społeczności w tym dziele.

Wywiady do wystawy powstały przy udziale Zakładu Muzeologii Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz studentek muzeologii i socjologii Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Wystawa dostępna od 22 czerwca – 21 października 2018 r.

Idea wystawy: Lucyna Mizera

Kurator wystawy: Katarzyna Zarzycka

Aranżacja wystawy:Koza Nostra Studio

Koordynator wystawy: Elżbieta Skromak

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy