Tradycyjnie już będą koncerty, warsztaty dla dzieci oraz wystawy, ale tegoroczny Festiwal Przestrzeni Miejskiej (7-10 czerwca) dużo uwagi poświęci chaosowi reklamowemu w mieście, zwłaszcza iż gmina Rzeszów przygotowuje się do opracowania kodeksu reklamowego. Osoby zaciekawione historią architektury mogą wziąć udział w spacerach po mieście, w których przewodnikami będą… zachowane obiekty architektury.
Festiwal startuje w czwartek, 7 czerwca ArchiCzwartkiem, o godz. 16.00, w Ratuszu. Gośćmi specjalnymi będą architekt Romuald Loegler oraz architekt Robert Konieczny, którzy zaprezentują swoje najnowsze realizacje. W przerwie spotkania (ok. godz. 17) w Galerii wejścia do Trasy Podziemnej, odbędzie się otwarcie wystawy związanej ze 140-leciem Stowarzyszenia Architektów Polski, prezentującej osiągnięcia i pracę SARP.
W ramach wydarzenia, w piątek, 8 czerwca odbędzie się seminarium pt. „Wiosenne porządki – sprzątamy reklamy”, poświęcone problematyce porządkowania przestrzeni miejskiej z chaosu reklamowego w kontekście przygotowań gminy do opracowania kodeksu reklamowego. O kodeksie reklamowym, zasadach umieszczania reklam na obiektach zabytkowych oraz o reklamie jako nośniku informacji wizualnej w przestrzeni miejskiej, będą dyskutować specjaliści: historycy sztyku, profesorowie architektury, projektanci, artyści graficy.
Studenci Wydziału Architektury Politechniki Rzeszowskiej zaprezentują przygotowany przez siebie kodeks reklamowy dla Rzeszowa.
Spacerem po Rzeszowie – historia architektury opowiedziana w nietypowy sposób
W ramach festiwalu odbędą się dwa spacery tematyczne po Rzeszowie z cyklu o tytule: „Historia Rzeszowa zabytkami pisana”.
Spacer pierwszy zaplanowany jest na sobotę, 9 czerwca br., w godz. 16:00-18:00. Jego tematem będzie „Podróż do dawnego Rzeszowa śladami zabytkowej architektury: Rzeszów w okresie autonomii galicyjskiej” (Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków). Spacer rozpocznie się w fosie Zamku Lubomirskich.
Spacer drugi pt. “Podróż do dawnego Rzeszowa śladami zabytkowej architektury: Rzeszów w okresie międzywojennym” (Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków) odbędzie się w niedzielę, 10 czerwca, w godz. 16:00 – 18:00. Start na rzeszowskim Rynku.
Podczas spacerów uczestnicy usłyszą historię miasta „opowiadaną” nietypowo przez autentycznych świadków swoich czasów. Przewodnikami w tej podróży w czasie będą zachowane obiekty architektury, będące dawniej siedzibami urzędów, szkół, banków itp., tworzące przestrzeń codziennego życia mieszkańców Rzeszowa w czasach autonomii galicyjskiej, a następnie w dwudziestoleciu międzywojennym. Celem spacerów jest zwrócenie uwagi na otaczającą nas na co dzień przestrzeń miejską oraz odkrycie zapisanych w niej historii.
W trakcie Festiwalu Przestrzeni Miejskiej odbędzie się wiele innych ciekawych wydarzeń. Można się z nimi zapoznać na stronie http://festiwalprzestrzeni.pl/ Z koncertami wystąpią m.in. Król, Julia Marcell, Baasch, zespół Bownik, Rebeka, Kamp i Decadent Fun Club.
Program Festiwalu Przestrzeni Miejskiej 2018
7 czerwca (czwartek) – ArchiCzwartek w rzeszowskim Ratuszu
– godz. 16 – 22 – "Galeria Bezdomna" wieszanie prac / miejsce: Galeria Nierzeczywista RSF
– godz. 18 – Warsztaty i nagrania z field recordingu
całodniowe – Wystawa projektów studentów ASP / miejsce: Aleja Lubomirskich
8 czerwca (piątek)
– godz. 16 – 18 – "Galeria Bezdomna" wieszanie prac / miejsce: Galeria Nierzeczywista RSF
– godz. 19 – "Galeria Bezdomna" wernisaż wystawy / miejsce: Galeria Nierzeczywista RSF
– godz. 19 – koncert w Polskim Radiu Rzeszów
– godz. 20 – Wernisaż wystawy prac studentów ASP / miejsce: Galeria Rz
– godz. 21 – "W poszukiwaniu ciszy" projekcja filmu + krótkie wprowadzenie do zagadnienia field recordingu / miejsce: Letni ogródek Estrady Rzeszowskiej, Parking przy Estradzie Rzeszowskiej
całodniowe – Wystawa projektów studentów ASP / miejsce: Aleja Lubomirskich
całodniowe – Warsztaty i nagrania z field recordingu
9 czerwca (sobota)
– godz. 11 – "Jak otwierać uszy?" warsztaty z field recordingu dla rodzin / miejsce start: fosa Zamku Lubomirskich (namiot)
– godz. 13 – 17 – Warsztaty dla dzieci Hocki Klocki / miejsce: fosa Zamku Lubomirskich
– godz. 16 – 18 – Spacer architektoniczny / miejsce start: fosa Zamku Lubomirskich
– godz. 19 – 22 – Koncerty
– godz. 22 – Afterparty
– godz. 12 – 20 – Wystawa prac studentów ASP / miejsce: Galeria Rz
– godz. 14 – 20 – "Galeria Bezdomna" wystawa / miejsce: Galeria Nierzeczywista RSF
całodniowe – Wystawa projektów studentów ASP / miejsce: Aleja Lubomirskich
10 czerwca (niedziela)
– godz. 13 – 17 – Warsztaty dla dzieci Hocki Klocki / miejsce: fosa Zamku Lubomirskich
– godz. 16 – 18 – Spacer architektoniczny / miejsce start: Rynek
– godz. 18 – Finał WARSZTATLONU / miejsce: fosa Zamku Lubomirskich (scena)
– godz. 19 – 22 – Koncerty
– godz. 12 -20 – Wystawa prac studentów ASP miejsce: Galeria Rz
całodniowe – Wystawa projektów studentów ASP miejsce: Aleja Lubomirskich