To nazwisko znają wszyscy. Ale czy każdy wie, ile rozwiązań technicznych, z których korzystamy dzisiaj, zrodziło się w głowie genialnego wizjonera ponad pięć wieków temu? Leonardo da Vinci, bo o nim mowa, należy do panteonu światowej sztuki. To prawdziwy „człowiek renesansu”, posiadający wiele talentów i wnikliwy obserwator otaczającego świata, geniusz wyprzedzający swoją epokę o całe stulecia. Do lutego 2018 roku w Centrum Edukacji Dziecięcej, w lokalu po dawnej Bibliotece Miejskiej w Stalowej Woli można oglądać nową, interaktywną wystawę edukacyjną „Machiny Leonarda da Vinci”.
Helikopter, samochód, łożysko kulkowe, spadochron czy czołg to tylko niektóre z ogromnej liczby koncepcji, jakie stworzył da Vinci. Na ekspozycji prezentowane są tylko wybrane realizacje, będące wiernie odtworzonymi modelami, wykonanymi przez wykwalifikowanych włoskich rzemieślników na podstawie oryginalnych szkiców i projektów Leonarda.
Obok tytułowych machin można się też zapoznać się z twórczością malarską słynnego artysty – na ekspozycji znalazły się reprodukcje jego wielkich dzieł. Wśród nich m.in. Mona Lisa i Dama z gronostajem.
Wystawa jest znakomitą okazją do spotkania z człowiekiem uchodzącym za jedną z najbardziej utalentowanych osób w historii, wybitnym włoskim malarzem, wynalazcą, rzeźbiarzem, anatomem i filozofem. Na ekspozycji znajduje się 24 zrekonstruowanych wynalazków Leonarda oraz reprodukcje 18 obrazów.
Ekspozycja ma charakter dynamiczny, edukacyjny i nowoczesny. Wśród prezentowanych modeli znajdują się prace interaktywne, które angażują widza do działania. Towarzyszy jej bogaty program edukacyjny dla wszystkich typów szkół oraz przedszkoli.
Producentem wystawy jest Araneus.