Ponad 8 mln zł wydanych, ponad 8 miesięcy pracy i… w piątek ponad tysiąc tancerzy, którzy z 14 krajów i 5 kontynentów przyjechali na XVII Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie, uroczyście otworzyli najsłynniejszą, świeżo przebudowaną ulicę 3 Maja.
Na szczęście, można powiedzieć, bo w piątkowe popołudnie już mało kto wierzył, że festiwalowemu korowodowi uda się przejść ulicami Rzeszowa, które tonęły w strugach deszczu, a nad miastem przechodziła gwałtowna burza. Uroczyste otwarcie opóźniło się o pół godziny, ale rzeszowianie nie zawiedli i pojawili się na powitaniu Polonusów oraz otwarciu ulicy. Było oficjalne przecięcie wstęgi i poświęcenie deptaka przez biskupa Jana Wątrobę. Na uroczystości nie zabrakło też wojewody podkarpackiej Ewy Leniart, marszałka województwa Władysława Ortyla oraz prof. Tadeusza Markowskiego, rektora Politechniki Rzeszowskiej, gdzie od lat organizowane jest Festiwalowe Miasteczko.
Sam remont 3 Maja, który o kilka miesięcy się przedłużył i wokół którego nie brakowało awantur, co do jakości prac, w końcu ma swój szczęśliwy finał, za co dziękował w piątek Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa m.in. wykonawcy – firmie Strabag. Wspominał też długą historię tej najsłynniejszej ulicy w mieście, o której przypomina m.in. "okno czasu", jakie powstało przy kamienicy nr 14, a gdzie przez szybę widać przekrój dawnej ulicy.
Po oficjalnym otwarciu nowo przebudowaną ulicą 3 Maja przeszedł barwny korowód zespołów polonijnych liczący prawie 1200 osób, który dotarł na Rynek, gdzie odbył się koncert powitalny, w który wzięli udział m.in. Old Rzech, Jazz Band oraz DagaDana.
Do Rzeszowa w ramach XVII Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych przyjechało 37 zespołów, reprezentujących 14 krajów i 5 kontynentów – Amerykę Północną, Amerykę Południową, Australię, Azję i Europę. Niektóre zespoły goszczą w Rzeszowie po raz pierwszy. Wśród nich: Kukułeczka z Dianella (Australia), Polsko-Kanadyjski Uniwersytet Folkloru z Toronto, Perla z Niemenczyna (Litwa), Lasowiacy z Winterthur (Szwajcaria), Ojczyzna z Baltimore (USA) oraz Rodacy z Hamtramck (USA).