Reklama

Lifestyle

Wołyńska historia Krzesimira Dębskiego. Spotkanie w Przemyślu

Katarzyna Grzebyk
Dodano: 06.03.2017
31448_glowne
Share
Udostępnij
Krzesimir Dębski, znakomity kompozytor, dyrygent, skrzypek i producent muzyczny, w poniedziałek, 13 marca będzie gościł w Przemyskiej Bibliotece Publicznej. Pretekstem spotkania jest książka jego autorstwa pt. „Nic nie jest w porządku. Wołyń – moja rodzinna historia”, która ukazała się w październiku 2016 roku.

Krzesimir Dębski, kompozytor, dyrygent, skrzypek jazzowy, aranżer i producent muzyczny, pod koniec 2016 roku wydał książkę, w której opisał historię swojej rodziny, która doświadczyła rzezi wołyńskiej we wsi Kisielin w lipcu 1943 roku. Zamordowani zostali jego dziadkowie Leopold Dębski i Anisja Czemierkin, zaś ojciec kompozytora – Włodzimierz Sławosz Dębski stracił nogę w wyniku wybuchu granatu.

Ojciec kompozytora przez całe życie bezskutecznie próbował dowiedzieć się prawdy o okolicznościach śmierci swoich rodziców. Mordercę dziadków poznał dopiero Krzesimir Dębski – okazało się, był nim kolega z podstawówki ojca, który „pomagał” mu wyjaśniać sprawę i obiecywał odnaleźć ciała. Muzyk spotkał się z nim twarzą w twarz i spojrzał mu w oczy.

Krzesimir Dębski przez całe życie żył w cieniu rzezi wołyńskiej, po latach napisał o tym książkę, w której zawarł m.in. relacje rodziców.

Krzesimir Dębski studiował kompozycję w Poznańskiej Akademii Muzycznej u Andrzeja Koszewskiego oraz dyrygenturę u Witolda Krzemieńskiego. Jako muzyk jazzowy jest laureatem I nagrody Światowego Konkursu Jazzowego w Belgii (1983) oraz Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego (1985). Według amerykańskiego magazynu Down Beat – jeden z 10 najlepszych skrzypków jazzowych na świecie (1985). W latach 80. ograniczył jednak działalność koncertową poświęcając się poważnej twórczości kompozytorskiej. Skomponował koncerty na niemal wszystkie instrumenty, 2 symfonie, 2 balety, oratorium, operę, musicale i wiele utworów kameralnych.

Tworzy również muzykę teatralną i eksperymentalną. Największą sławę przyniosła mu jednak muzyka filmowa, skomponował muzykę do 58 filmów fabularnych m.in.: „Medium”, „Kingsajz”, „Ogniem i mieczem”, „W pustyni i w puszczy”, „Tam i z powrotem”, „Stara baśń”, a także do filmu wojennego „Bitwa Warszawska 1920” i muzykę do kilkunastu seriali telewizyjnych.

Spotkanie z Krzesimirem Dębskim rozpocznie się o godz. 18 w poniedziałek, 13 marca w sali wielofunkcyjnej Przemyskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Grodzkiej 8.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy