Budowa Szajna Galerii na wolnej działce obok rzeszowskiego ratusza, na której obecnie znajduje się parking, Rada Kultury i nowoczesny serwis internetowy poświęcony życiu kulturalnemu miasta. To projekty, które zdaniem polityków PiS wzmocnią kulturalne życie Rzeszowa, a tym samym zachęcą jego mieszkańców do aktywniejszego uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych. Propozycje podczas poniedziałkowej konferencji przedstawili: poseł Wojciech Buczak oraz Marcin Fijołek i Robert Kultys, rzeszowscy radni.
Według propozycji radnego PiS, Roberta Kultysa, budynek na trzech kondygnacjach miałby powierzchnię około 1700 m2, a prezentacja dzieł Szajny wykorzystywałaby najnowocześniejsze techniki muzealnictwa – rozbudowane scenografie i prezentacje multimedialne. Nowa galeria oprócz sztuki Szajny prezentowałaby także inne kierunki sztuki współczesnej, które podobnie jak Szajna eksperymentują z nowymi sposobami poszukiwania artystycznych wartości.
I fakt, że mówi się o "Szajna Galerii" jest chyba w tym momencie najcenniejszy, bo świetna galeria, z unikatowymi zbiorami marnuje się od lat na strychu Teatru im. Wandy Siemaszkowej i zamiast zachwycać zwiedzających, zakurzona niszczeje. Sam zaś pomysł polityków PiS przedstawiony podczas konferencji, to nic innego, jak powrót do projektu architektonicznego z 1997 roku, kiedy to władze Rzeszowa i SARP ogłosiły konkurs na uzupełnienie zabudowy południowej pierzei rynku na wolnej działce koło ratusza. Projekt jest autorstwa rzeszowskich architektów pod kierownictwem Wojciecha Fałata i Stanisława Hałabuza.
– W tej doskonałej lokalizacji nowa galeria łączyłaby funkcje kulturalne, edukacyjne i gastronomiczne, stanowiąc jednocześnie wizytówkę turystyczną miasta przy rynku – przekonywał radny Kultys.
Innym z projektów PiS jest utworzenie Rzeszowskiej Rady Kultury, która pełniłaby funkcję opiniodawczą oraz doradczą dla władz Rzeszowa w zakresie rozwoju, wsparcia oraz koordynacji działań życia kulturalnego stolicy Podkarpacia.
– Chcemy stworzyć w Rzeszowie platformę, dzięki której o kulturze będą mogli wypowiadać się artyści, animatorzy oraz osoby kierujące i pracujące w jednostkach kultury. Chcemy oddać głos twórcom i sprawić, aby osoby, które są ekspertami i fachowcami w swojej dziedzinie, miały skuteczny wpływ na kierunki rozwoju i kształt rzeszowskiej przestrzeni kulturalnej – mówił Marcin Fijołek.
Zwiększeniu zainteresowania rzeszowską kulturą ma również pomóc utworzenie nowego serwisu internetowego poświęconego życiu kulturalnemu miasta.
– Proponujemy prezydentowi Ferencowi utworzenie nowoczesnego portalu zarządzanego przez urzędników miasta, ale w dużym stopniu współtworzonego przez samych twórców i odbiorców kultury, którzy dzięki własnym profilom mieliby możliwość publikowania swoich prac i opinii. Kluczowym elementem portalu powinien być interaktywny kalendarz z pełną informacją o wszelkich wydarzeniach kulturalnych w mieście – dodał Fijołek.
Politycy PiS zapowiedzieli także kolejną debatę o kulturze w Rzeszowie, która odbędzie się 5 grudnia o godz. 17. w Hotelu Prezydenckim.
Od lewej: Marin Fijołek, Wojciech Buczak, Robert Kultys. Archiwum Biura PiS w Rzeszowie.