Jak zapewnia Narodowy Instytut Dziedzictwa na stronie Europejskich Dni Dziedzictwa skansen archeologiczny w Trzcinicy to miejsce, które idealnie oddaje charakter tegorocznej edycji wydarzenia odbywającej się pod hasłem: „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią – Świątynie, arcydzieła, pomniki”. Karpacka Troja to najlepiej zachowane grodzisko wczesnośredniowieczne w tej części Polski i jedno z najstarszych grodzisk słowiańskich. „Jest ostoją śladów oddziaływania nowej cywilizacji anatolijsko-bałkańskiej na tereny ziem polskich, która wpłynęła na ich rozwój społeczno-gospodarczy. Miejsce to tym bardziej jest tożsame z tematem tegorocznej 24. edycji EDD, która ma na celu zwrócenie uwagi, że wartości duchowe związane z zabytkami, dziedzictwem mają wpływ na zmiany społeczne.”
Na ogólnopolska inaugurację EED 2016, w Karpackiej Troi przygotowano pokaz filmów archeologicznych związanych z początkami Państwa Polskiego, inscenizację zaślubin pogańskich, chrzest młodego księcia, inscenizację zdobycia grodu Wały Królewskie oraz wiele innych atrakcji. Gród będzie można zwiedzać bezpłatnie przez sobotę i niedzielę.
Wiele ciekawych imprez tak jak i w Polsce, odbywa się na całym Podkarpaciu. EDD 2016 świętowane są 10-11 września oraz 17-18 września i właśnie w tych terminach, różne instytucje kultury przygotowują dla zwiedzających specjalny program.
W Rzeszowie odbędzie się cały cykl warsztatów, koncertów, wystaw i spotkań, które objęto wspólnym tytułem: „Kultura od kuchni w Rzeszowie” (Program) na uwagę zasługuje m.in. oferta Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, w którym zagoszczą Preteksty Kulturalne ( Program ).
Ciekawie zapowiadają się również EED w innych miastach Podkarpacia. Poniżej niektóre z propozycji, a także program inauguracji EED 2016 w Karpackiej Troi:
PROGRAM Ogólnopolskiej Inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa 2016 w Skansenie Archeologicznym Karpacka Troja w Trzcinicy pt. ,,Karpacka Troja – świadek czasów chrztu Polski”
10 września 2016
10.00 Zwiedzanie Skansenu, pokaz filmów archeologicznych w sali konferencyjnej
12.00 Oficjalna inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa – Park Archeologiczny
12.45 inscenizacja zaślubin pogańskich
13.30 inscenizacja narodzin
14.45 pochód na grodzisko, inscenizacja postrzyżyn i posadzenie pamiątkowego dębu
16.30 Inscenizacja zdobycia grodu Wały Królewskie
17.00 Inscenizacja ciałopalnego pochówku władcy grodu, spalenie ciała na stosie
18.00 Inscenizacja chrztu młodego księcia
18.30 Koncert muzyki wczesnośredniowiecznej
10 – 17.30 Możliwość zwiedzania drewnianego kościoła pw. Św. Doroty w Trzcinicy (XV wiek)
11 września 2016
10.00 Zwiedzanie Skansenu , pokaz filmów archeologicznych Zdzisława Cozaca w sali konferencyjnej
11.30 Inscenizacja zaślubin pogańskich z udziałem publiczności
12.30 Inscenizacja narodzin
13.00 Pochód na grodzisko i inscenizacja postrzyżyn
14.45 Wykład prof. dr hab. Michała Parczewskiego pt. ,,Pierwsi Chrześcijanie na północ
od Karpat i Sudetów”
15.30 Inscenizacja zdobycia grodu Wały Królewskie
16.15 Inscenizacja ciałopalnego pochówku władcy grodu, spalenie ciała na stosie
17.15 Inscenizacja chrztu młodego księcia
17.45 Koncert muzyki wczesnośredniowiecznej
Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, 11 września 2016, godz. 12.00-15.00
– W kościele z Bączala Dolnego odprawiona zostanie Msza Święta, oprawa muzyczna w wykonaniu Sanockiej Grupy Wokalnej pod kierownictwem dr Moniki Brewczak, po Mszy Św.- przewidziany koncert zespołu.
– W odstępach czasowych (co ½ h) odbędzie się nieodpłatne, zorganizowane pod opieką przewodnicką: zwiedzanie obiektów sakralnych w skansenie (cerkiew z Grąziowej, Rosolina, Ropek, kościół z Bączala Dolnego), zwiedzanie wystawy pt. Chwalcie Pana wszystkie narody! Judaika i sztuka sakralna w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, zwiedzanie skansenu szlakiem kapliczek i przydrożnych krzyży.
Dodatkowo zostaną opracowane i wydane drukiem foldery informacyjne o poszczególnych obiektach sakralnych należących do Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku tj. „Cerkiew z Grąziowej”, „Cerkiew z Rosolina”, „Cerkiew z Ropek”, „Cerkiew w Uluczu”, „Kościół z Bączala Dolnego”, a także folder towarzyszący wystawie: „Chwalcie Pana wszystkie narody! Judaika i sztuka sakralna w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku” oraz folder pt. „Pomniki wiary. Kapliczki i krzyże przydrożne w sanockim skansenie”. Foldery wydane zostaną w nakładzie 5000 szt. i będą gratisową pamiątką dla osób biorących udział w tegorocznych obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa.
Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, 18 września
12-16 – zwiedzanie z przewodnikiem chałupy z Jeziórka, zabytkowej olejarni i kościoła pw. św. Marka Ewangelisty
13-16 – warsztaty taneczne w szkole z Trzebosi
14-16 – pokaz wykonywania świec w chałupie z Cierpisza
16.30 – msza trydencka w kościele pw. św. Marka Ewangelisty z Rzochowa i koncert muzyki sakralnej w wykonaniu chóru II LO im. Mikołaja Kopernika w Mielcu
18-20 – potańcówka przy karczmie z Hadli Kańczudzkich.
Centrum Dziedzictwa Szkła, 12 września
W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2016 Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie 12września zaprasza serdecznie do zwiedzania budynku głównego wraz z piwnicami przedprożnymi. Zwiedzanie odbywać się będzie według normalnego harmonogramu czyli wejścia będą następowały co 1 godz. Zwiedzanie odbywa się od 9.00 do 17.00 (ostatnie wejście na zwiedzanie budynku głównego o 16.00).
Sanktuarium Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Starej Wsi, 10-11 września
FESTIWAL SZTUKI „Cante Teo Mater Dei – Księża Jezuici, Stara Wieś”, Koncert: „Między wschodem a zachodem słońca” – Mistrzowie Klasyki
10 września, godz. 17.00 – Koncert chóralny i muzyków kameralistów …..między wschodem a zachodem słońca…., wykonawcy: Resovia Brass Quintet, Strzyżowski Chór Kameralny, Podkarpacki Chór Męski pod dyrekcją Grzegorza Oliwy, w programie: chóralna i instrumentalna muzyka sakralna (Bach, Haydn, Gorczycki, Moniuszko, Nowowiejski, Świder).
11 września, godz. 18.15 – Galowy koncert symfoniczny, wykonawcy: Alicja Płonka –sopran, Jan Michalak -bas-baryton, Chór Parafii matki Bożej Anielskiej i Miłosierdzia Bożego w Dębicy, Kameralna Orkiestra Symfoniczna, pod dyrekcją Pawła Adamka, w programie: wokalna muzyka sakralna (Verdi, Bellini ,Donizetti, Maklakiewicz, Jenkins).
Wszystkie wydarzenia, jakie odbywać się będą na Podkarpaciu znajdują się na stronie Europejskich Dni Dziedzictwa 2016