Reklama

Lifestyle

W Karpackiej Troi pokażą walki i chrzest księcia. Inauguracja EED 2016 już w sobotę

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 09.09.2016
29100_karpackatroja
Share
Udostępnij
Ogólnopolska Inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa 2016 odbędzie się w Skansenie Archeologicznym Karpacka Troja w Trzcinicy koło Jasła. Przez sobotę i niedzielę, 11 i 12 września, gród, jak i wiele innych placówek  kultury na Podkarpaciu będzie można zwiedzać za darmo. Wydarzeniu towarzyszy wiele atrakcji – w Trzcinicy zaplanowano historyczne inscenizacje, w Rzeszowie – koncerty, a zwiedzający sanocki skansen dostaną w prezencie foldery o zabytkach.
 
Jak zapewnia Narodowy Instytut Dziedzictwa na stronie Europejskich Dni Dziedzictwa skansen archeologiczny w Trzcinicy to miejsce, które idealnie oddaje charakter tegorocznej edycji wydarzenia odbywającej się pod hasłem: „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią – Świątynie, arcydzieła, pomniki”. Karpacka Troja to najlepiej zachowane grodzisko wczesnośredniowieczne w tej części Polski i jedno z najstarszych grodzisk słowiańskich. „Jest ostoją śladów oddziaływania nowej cywilizacji anatolijsko-bałkańskiej na tereny ziem polskich, która wpłynęła na ich rozwój społeczno-gospodarczy. Miejsce to tym bardziej jest tożsame z tematem tegorocznej 24. edycji EDD, która ma na celu zwrócenie uwagi, że wartości duchowe związane z zabytkami, dziedzictwem mają wpływ na zmiany społeczne.”

Na ogólnopolska inaugurację EED 2016, w Karpackiej Troi przygotowano pokaz filmów archeologicznych związanych z początkami Państwa Polskiego, inscenizację zaślubin pogańskich, chrzest młodego księcia, inscenizację zdobycia grodu Wały Królewskie oraz wiele innych atrakcji. Gród będzie można zwiedzać bezpłatnie przez sobotę i niedzielę.

Wiele ciekawych imprez tak jak i w Polsce, odbywa się na całym Podkarpaciu. EDD 2016 świętowane są 10-11 września oraz 17-18 września i właśnie w tych terminach, różne instytucje kultury przygotowują dla zwiedzających specjalny program.

W Rzeszowie odbędzie się cały cykl warsztatów, koncertów, wystaw i spotkań, które objęto wspólnym tytułem: „Kultura od kuchni w Rzeszowie” (Program) na uwagę zasługuje m.in. oferta Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, w którym zagoszczą Preteksty Kulturalne ( Program ).

Ciekawie zapowiadają się również EED w innych miastach Podkarpacia. Poniżej niektóre z propozycji, a także program inauguracji EED 2016 w Karpackiej Troi:

PROGRAM Ogólnopolskiej Inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa 2016 w Skansenie Archeologicznym Karpacka Troja w Trzcinicy pt. ,,Karpacka Troja – świadek czasów chrztu Polski”

10 września 2016

10.00     Zwiedzanie Skansenu,  pokaz filmów archeologicznych w sali konferencyjnej

12.00     Oficjalna inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa – Park Archeologiczny

12.45     inscenizacja zaślubin pogańskich

13.30     inscenizacja narodzin

14.45     pochód na grodzisko, inscenizacja postrzyżyn i posadzenie pamiątkowego dębu

16.30     Inscenizacja zdobycia grodu Wały Królewskie

17.00     Inscenizacja ciałopalnego pochówku władcy grodu, spalenie ciała na stosie

18.00     Inscenizacja chrztu  młodego księcia

18.30     Koncert muzyki wczesnośredniowiecznej

10 – 17.30  Możliwość zwiedzania drewnianego kościoła pw. Św. Doroty w Trzcinicy (XV wiek)

 11 września 2016

10.00     Zwiedzanie Skansenu , pokaz filmów archeologicznych Zdzisława Cozaca w sali konferencyjnej               

11.30     Inscenizacja zaślubin pogańskich z udziałem publiczności

12.30     Inscenizacja narodzin

13.00     Pochód na grodzisko i inscenizacja postrzyżyn

14.45     Wykład prof. dr hab. Michała Parczewskiego pt. ,,Pierwsi Chrześcijanie na północ

                od Karpat i Sudetów”

15.30     Inscenizacja zdobycia grodu Wały Królewskie

16.15     Inscenizacja ciałopalnego pochówku władcy grodu, spalenie ciała na stosie

17.15     Inscenizacja chrztu  młodego księcia

17.45     Koncert muzyki wczesnośredniowiecznej

 

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, 11 września 2016, godz. 12.00-15.00

– W kościele z Bączala Dolnego odprawiona zostanie Msza Święta, oprawa muzyczna w wykonaniu Sanockiej Grupy Wokalnej pod  kierownictwem  dr Moniki Brewczak, po Mszy Św.- przewidziany koncert zespołu.

– W odstępach czasowych (co ½ h) odbędzie się nieodpłatne, zorganizowane pod opieką  przewodnicką: zwiedzanie obiektów sakralnych w skansenie (cerkiew z Grąziowej, Rosolina, Ropek, kościół z Bączala Dolnego), zwiedzanie wystawy pt. Chwalcie Pana wszystkie narody! Judaika i sztuka sakralna w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, zwiedzanie skansenu szlakiem kapliczek i przydrożnych krzyży.

Dodatkowo zostaną opracowane i wydane drukiem foldery  informacyjne o poszczególnych obiektach sakralnych należących do Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku tj. „Cerkiew z Grąziowej”, „Cerkiew z Rosolina”, „Cerkiew z Ropek”, „Cerkiew w Uluczu”,  „Kościół z Bączala Dolnego”, a także folder towarzyszący wystawie: „Chwalcie Pana wszystkie narody! Judaika i sztuka sakralna w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku” oraz folder pt. „Pomniki wiary. Kapliczki i krzyże przydrożne w sanockim skansenie”. Foldery wydane zostaną w nakładzie 5000 szt. i będą gratisową pamiątką dla osób biorących udział w tegorocznych obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa.

Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, 18 września

12-16 – zwiedzanie z przewodnikiem chałupy z Jeziórka, zabytkowej olejarni i kościoła pw. św. Marka Ewangelisty

13-16 – warsztaty taneczne w szkole z Trzebosi

14-16 – pokaz wykonywania świec w chałupie z Cierpisza

16.30 – msza trydencka w kościele pw. św. Marka Ewangelisty z Rzochowa i koncert muzyki sakralnej w wykonaniu chóru II LO im. Mikołaja Kopernika w Mielcu

18-20 – potańcówka przy karczmie z Hadli Kańczudzkich.

Centrum Dziedzictwa Szkła, 12 września

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2016 Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie 12września zaprasza serdecznie do zwiedzania budynku  głównego wraz z piwnicami przedprożnymi.  Zwiedzanie odbywać się będzie według normalnego harmonogramu czyli  wejścia będą następowały co 1 godz. Zwiedzanie odbywa się od 9.00 do 17.00 (ostatnie wejście na zwiedzanie budynku głównego o 16.00).

Sanktuarium Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Starej Wsi, 10-11 września

FESTIWAL SZTUKI „Cante Teo Mater Dei – Księża Jezuici, Stara Wieś”, Koncert:  „Między wschodem a zachodem słońca” – Mistrzowie Klasyki

10 września, godz. 17.00 – Koncert chóralny i muzyków kameralistów …..między wschodem a zachodem słońca…., wykonawcy: Resovia  Brass Quintet, Strzyżowski Chór Kameralny, Podkarpacki Chór Męski pod dyrekcją Grzegorza Oliwy, w programie: chóralna i instrumentalna  muzyka sakralna (Bach, Haydn, Gorczycki, Moniuszko, Nowowiejski, Świder).

11 września, godz. 18.15 – Galowy koncert symfoniczny, wykonawcy: Alicja Płonka –sopran, Jan Michalak -bas-baryton, Chór Parafii matki Bożej Anielskiej i Miłosierdzia Bożego w Dębicy, Kameralna Orkiestra Symfoniczna, pod dyrekcją Pawła Adamka, w programie: wokalna muzyka sakralna (Verdi, Bellini ,Donizetti, Maklakiewicz, Jenkins).

Wszystkie wydarzenia, jakie odbywać się będą na Podkarpaciu znajdują się na stronie Europejskich Dni Dziedzictwa 2016

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy