Reklama

Lifestyle

Po dobre jadło, sadzonki i naukę na Festiwal Derenia w Bolestraszycach

Alina Bosak
Dodano: 08.09.2016
29078_NarcyzPiorecki
Share
Udostępnij
Niedzielę, 11 września warto spędzić w Arboretum Bolestraszyce pod Przemyślem, gdzie odbędzie się V Międzynarodowy Festiwal Derenia. Wśród zielonych alejek i ogrodów będzie można kupić regionalne produkty, sadzonki tradycyjnych odmian drzew i posłuchać, co fachowcy mówią o jagodzie kamczackiej, antyrakowej diecie, czy samym dereniu, który nazywany bywa polską oliwką. 

 

Słynące z ponad 4 tys. gatunków roślin, zabytkowych dworskich zabudowań i gościnne dla artystów Arboretum Bolestraszyce Międzynarodowy Festiwal Derenia organizuje po raz piąty nie bez powodu. To właśnie Arboretum i jego dyrektor – dr Narcyz Piórecki – włożyli wiele wysiłku w popularyzację tej zapomnianej nieco rośliny. Dziś krzewy derenia jadalnego pojawiają się w ogrodach coraz częściej, ponieważ ta roślina zawiera składniki zbawienne dla oczu i serca, dlatego Arboretum wspólnie z Akademią Medyczną i Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu pracuje nad preparatami leczniczymi.

Dereń nie tylko jest dla człowieka zdrowy, ale i doskonale może zastąpić w kuchni oliwkę. Kiszony dereń produkowano w dworach już w XVII w. i jako regionalny produkt  z Podkarpacia w 2008 roku został wpisany na listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Podczas Międzynarodowego Festiwalu Derenia w Arboretum Bolestraszyce będzie można degustować i kupić wiele tradycyjnych produktów. Impreza rozpocznie się o godz. 10. i potrwa do wieczora.

Ciekawie zapowiada się konferencja naukowa, na której mowa będzie o jagodzie kamczackiej, nowych odmianach derenia  i diecie antynowotworowej. Program obejmuje następujące wykłady:

Jagoda kamczacka – roślina godna polecenia – dr hab. inż. Alicja Kucharska (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu), dr Narcyz Piórecki (Arboretum Bolestraszyce).

Jesteś tym, co jesz, pijesz i wiesz. Sam możesz zapobiegać powstawaniu nowotworu – dr n. med. Danuta Myłek (Centrum Alergii „Progres” w Stalowej Woli.

Uprawa Diospyros virginiana L. –  dr Olga Grygorieva (Ogród Botaniczny im. M. Gryshka w Kijowie Narodowej Akademii Nauk Ukrainy).

– Nowe odmiany derenia, osobliwości hodowli – prof. dr hab. Svetlana Klymenko (Ogród Botaniczny im. M. Gryshka w Kijowie Narodowej Akademii Nauk Ukrainy).

Festiwalowi towarzyszyć będzie otwarcie nowych wystaw w Galerii u Piotra, która znajduje się na terenie Arboretum i przypomina, że sztuka, jak i parki od zawsze towarzyszyła polskim dworom. Swoje prace pokażą artyści – Krzysztof Dadak (artysta związany z Instytutem Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach) i Janusz Jerzy Cywicki (adiunkt w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie, gdzie prowadzi pracownię litografii oraz dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu).

Nie zabraknie również dawki dobrej muzyki i edukacyjnych warsztatów.

V Międzynarodowy Festiwal Derenia , Arboretum Bolestarszyce, 11 września 2016 (PROGRAM):

10:00 Rozpoczęcie Festiwalu

10:30 Prezentacja wystawców, sprzedaż sadzonek, degustacja i sprzedaż produktów regionalnych

12:00 Konferencja Naukowa pt. Jagoda Kamczacka – roślina warta polecenia

13:30 Zwiedzanie kolekcji pomologicznej

17:00 Otwarcie wystawy Krzysztofa Dadaka „Album z koncertu” – wystawa emalii artystycznej, Galeria u Piotra, Niwa Dolna

17:30 Otwarcie wystawy Janusza Jerzego Cywickiego „Zagnieciony błękit” – instalacja, Galeria u Piotra, Niwa Dolna

Festiwalowi towarzyszy Koncert zespołu „Galicjazz”

Klub Gaja – warsztaty edukacyjne „Święto Drzewa – wśród pól”.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy