Reklama

Lifestyle

Słomkarstwo to sztuka! Pierwszy festiwal i jarmark słomkarski w Woli Sękowej

Katarzyna Grzebyk
Dodano: 29.06.2016
28067_Glowne
Share
Udostępnij
Pierwszy raz, i od razu w międzynarodowym gronie, spotkają się uczestnicy Międzynarodowego Festiwalu „Jak złoto”, by pod okiem doświadczonych instruktorów szkolić się w wyplataniu ze słomy. Festiwal odbędzie się w dniach 15-22 lipca, natomiast wszyscy zainteresowani kupnem tych wyrobów powinni wybrać się w niedzielę, 17 lipca na jarmark do skansenu w Sanoku. Będzie tu można kupić prawdziwe cuda twórców z Europy, Rosji i USA.

Uniwersytet Ludowy Rzemiosła Artystycznego kilka lat temu rozpoczął współpracę z Marią Krawczuk z Łucka z Ukrainy, słomkarką światowej sławy. To ona namówiła uniwersytet w Woli Sękowej do zorganizowania festiwalu w Polsce, właśnie w Woli Sękowej. Festiwal ten ma wieloletnią tradycję i jest organizowany co roku w innym kraju. Był już m.in. w Holandii, Szwajcarii, na Białorusi, Ukrainie i Węgrzech. W tym roku weźmie w nim udział kilkudziesięciu artystów-słomkarzy z Polski i zagranicy.

– Wyroby ze słomy, swoją strukturą i kolorem przypominają kolor złoty; słomkarstwo było też formą zarobkowania dla wielu mieszkańców wsi – tłumaczy nazwę festiwalu Monika Wolańska, dyrektor Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego. – Niestety, w Polsce słomkarstwo jest tradycją wymierającą, nasi twórcy mają powyżej 70 lat. Większość z nas, myśląc o słomkarstwie, widzi koziołka ze słomy i na tym kończą nasze skojarzenia; nie wiemy, co ze słomy można zrobić. Tymczasem słoma jest bardzo wszechstronnym i plastycznym tworzywem. Używa się jej nie tylko do wyplatania, ale też do haftowania, wyszywania, inkrustowania, robienia aplikacji, ozdób świątecznych, zabawek, biżuterii, kwiatów, torebek, kapeluszy, koszy czy do robienia papieru czerpanego ze słomy. Zastosowań jej jest wiele.

Festiwal będzie okazją do poznania tradycji słomkarskich z różnych regionów Polski, jak i wymiany doświadczeń, technik i wzorów z twórcami z innych krajów Europy i nie tylko. Oprócz zgłębiania tradycji, uczestnicy zastanowią się nad przyszłością słomkarstwa w Polsce i na świecie, będą też dyskutować o tym, czy wyroby ze słomy mają szansę na zaistnienie w nowoczesnym projektowaniu?

 W ramach festiwalu zaplanowano warsztaty, wystawy, pokazy, jarmark słomkarski, koncerty, zabawy, widowisko obrzędowe i wycieczki. Całość zostanie podsumowana konferencją pt: „Słomkarstwo – od tradycji do przyszłości”.

Wydarzenie festiwalowe będą się odbywały głównie w Uniwersytecie Ludowym Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej, a także w Sanoku w Muzeum Budownictwa Ludowego, na terenie którego w niedzielę, 17 lipca zostanie zorganizowany Jarmark Słomkarski. – To impreza otwarta, twórcy, którzy wezmą udział w warsztatach, przywiozą ze sobą własne wyroby na sprzedaż. Będą pokazy słomkarstwa, w tym pokaz strojów dla dziadów śmigustnych z Limanowej, oraz pokaz mody. Twórcy na pewno nas zaskoczą – przyznaje Monika Wolańska.

 
Po więcej informacji zapraszamy pod link : www.facebook.com/strawfestival
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy