Ma taką już Łódź, będzie miał Lublin i Wrocław. Trafiła też na Podkarpacie. NIEMAPA Rzeszów to ilustrowany przewodnik dla rodzin. Wymyśliły go mamy, by zwiedzanie miasta z dziećmi zamienić w przygodę. NIEMAPA z pomocą zabawnych ilustracji przedstawia najważniejsze rzeszowskie miejsca, kulturę, kuchnię i ciekawostki, zawiera gry i zagadki. 10 000 egzemplarzy miasto rozda za darmo!
Twórczynie NIEMAPY – Małgorzata Żmijska i Joanna Studzińska – to łodzianki, a więc na Rzeszów spojrzały całkiem innym okiem, niż rodowici mieszkańcy stolicy Podkarpacia. Co zobaczyły?
„Rzeszów to miasto bardzo zielone i doskonałe do długich rodzinnych spacerów. Przy dobrej pogodzie można pojeździć na rolkach, wypłynąć na Wisłok optymistem albo przejść się po Lisiej Górze, a ciekawe muzea dostarczą atrakcji w deszczowe dni.” Taki opis umieściły na stronie niemapa.pl.
Co ciekawego w Rzeszowie
Rzeszowska NIEMAPA skierowana jest do mieszkańców i pomaga na nowo odkryć miasto. Znajdziemy tam znane miejsca, takie jak Rynek czy bulwary, ale też i te mniej popularne: rzeźbę „Lot”, punkt widokowy na Rocha czy Muzeum Energetyki Podkarpackiej. Warto wczytać się w opisy polecanych miejsc, bo zwracają uwagę na ciekawostki, a jednocześnie stanowią wyzwanie i zachętę do podjęcia kreatywnych działań.
NIEMAPA Rzeszów to pięć tematycznych spacerów: Bulwary nad Wisłokiem, W sercu Rzeszowa, Na zdrowie w Rzeszowie, Na deszczowy dzień i Dalej w drogę. I tak, na Bulwarach rodziny mogą rysować pejzaż dźwiękowy na Lisiej Górze, puszczać łódki z kory albo zrobić piknik ze sztanglem, a w deszczowy dzień wymyślą własną dobranockę, nauczą się odróżniać chochelkę od paciochy i zaprojektują herb dla swojej rodziny. Maciek Blaźniak i Asia Guszta ze Studia Ładne Halo, duet ilustrujący NIEMAPĘ, zauważyli, że w Rzeszowie uprawia się sport: „Rolki, deski, rowery, optymisty fantastycznie, że można tyle ruszać się w mieście. Zrobiliśmy nawet specjalną grafikę pt. Sport w Rzeszowie”.
Chabazie i inne rzeszowskie słowa
W NIEMAPIE znajdziemy rzeszowskie „słówka”. Ilustrowany Słowniczek Rzeszowianizmów prezentuje najciekawsze regionalizmy wyszukane we wspólnej akcji z Radiem Rzeszów i Estradą. Akcja zaangażowała setki osób i ujawniła słowa nieznane w innych miastach: gumka do mazania, strugaczka, sztangiel, proziaki czy koło.
– Chyba sami Rzeszowianie nie zdawali sobie sprawy z tego, że te codzienne słowa nie są uniwersalne: u nas w Łodzi na chabazie mówi się chynchy, a w piekarniach nie ma sztangli mówią zgodnie autorki NIEMAPY Małgorzata Żmijska i Joanna Studzińska.
NIEMAPA wygląda jak zwykły składany plan. Poręczny format i specjalny papier zachęcają do twórczych działań: rysowania, bazgrania i notowania. Wysmakowane ilustracje i różnorodne zadania czynią z niej obowiązkową pozycję na półce każdego dziecka w Rzeszowie, a dołączona ilustrowana pocztówka „Pozdrowienia z Rzeszowa” ułatwia podzielenie się swoimi odkryciami z rodziną i przyjaciółmi.
Na papierze i tablecie
NIEMAPA Rzeszów powstała dzięki współpracy partnerów. Dzięki nim 10 000 sztuk będzie dystrybuowane bezpłatnie wśród mieszkańców. Partnerzy NIEMAPY to: Urząd Miasta Rzeszowa, Alpakarnia w Centrum Zooterapii WSIiZ, Bobo Frut Nestlé, PGE Obrót S.A., Pratt & Whitney, Rzeszowski Inkubator Kultury.
Partnerzy organizują również
NIEMAPOWE wydarzenia: spacery i akcje rozsyłania pocztówek. Każdy, kto chciałby otrzymać NIEMAPĘ może polubić fanpage “Rzeszów Stolica Innowacji” i brać udział w konkursach, w których NIEMAPA będzie nagrodą a także szukać informacji na temat wydarzeń, na których będzie NIEMAPA (najbliższe to
urodziny Muzeum Dobranocek 22 marca).
NIEMAPA wkrótce będzie w sprzedaży w kilku rzeszowskich księgarniach, a w każdej chwili można zajrzeć na www.niemapa.pl i skorzystać z wersji online lub pobrać plik do wydruku.
Lista miejsc, gdzie będzie można bezpłatnie otrzymać Niemapę:
21-28 marca – na profilu Rzeszów – stolica innowacji trwa konkurs, w którym nagrodami są Niemapy
2?3 kwietnia – Niemapa w Podziemnej Trasie Turystycznej – każda osoba, która zakupi bilet do PTT otrzyma w tych dniach Niemapę
15 kwietnia – Turniej z Reksiem (Muzeum Dobranocek) – uczestnicy turnieju otrzymają Niemapy
16?17 kwietnia – Niemapa w Muzeum Dobranocek – każda osoba, która zakupi bilet do Muzeum otrzyma w tych dniach Niemapę
1 czerwca wysyłanie kartek (UM + Estrada)
Festiwal Przestrzeni Miejskiej (4 czerwca) ? Spacer z Niemapą.
Ostatni weekend czerwca ? Wschód Kultury ? na Smyk Arenie będą rozdawane Niemapy.
Warto wiedzieć o Niemapie
NIEMAPĘ wymyśliły mamy – Małgosia Żmijska, mama Eustachego i Asia Studzińska, mama Poli – a robią ją wspólnie z wydawnictwem Ładne Halo. Rysowaniem i projektem graficznym zajmuje się Maciek Blaźniak, podczas gdy Asia Guszta koordynuje współpracę. NIEMAPA powstaje w procesie kookreacji wspólnie z mieszkańcami, bo oni najlepiej znają swoje miasto.
Dzięki współpracy Partnerów takich, jak Urzędy Miasta, instytucje i przedsiębiorstwa
NIEMAPA jest drukowana w dziesiątkach tysięcy egzemplarzy i może być dystrybuowana bezpłatnie. Partnerzy organizują również NIEMAPOWE wydarzenia: spacery, warsztaty i akcje rozsyłania pocztówek. Partnerem Strategicznym serii jest Poczta Polska a honorowy patronat nad nią objęło
Narodowe Centrum Kultury.