W piątek, 11 marca, w Zespole Szkół Plastycznych w Rzeszowie rozpoczynają się dni otwarte. To okazja, aby zajrzeć do pracowni malarstwa, rzeźby, ceramiki, kowalstwa, czy projektowania wnętrz. W sobotę będzie można sprawdzić swoje predyspozycje do nauki w plastyku. Tego dnia odbędzie się również kiermasz prac – do nabycia m.in. ceramiczne i metalowe cudeńka. To pierwsza od lat okazja, aby zakupić dzieła uczniów.
Obchodzący w ubiegłym roku 70-lecie Zespół Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie, jest w czołówce polskich szkół artystycznych i zarazem największą pod względem liczby uczniów tego typu placówką w kraju. Jej wychowankowie zdobywają nagrody w ogólnopolskich konkursach i z wysokimi notami dostają się na studia artystyczne. W plastyku mają szansę szlifować talent pod okiem uznanych artystów – pedagogów, m.in. Anny Hass-Brzuzan, Leszka Kuchniaka, czy Andrzeja Korca, których uczniowie dziś już są mistrzami dla kolejnych pokoleń. Szkoła kształci uczniów na poziomie gimnazjum i liceum.
Malarstwo, kowalstwo, a może fotografia?
Na dni otwarte zapraszamy kandydatów, rodziców i wszystkich zainteresowanych tym, jak wygląda kształcenie w szkole i co potrafią nasi uczniowie. Bywa, że ktoś nie jest pewien, czy jest wystarczająco utalentowany, by zostać przyjętym, tymczasem dajemy szansę wielu młodym ludziom, u których dostrzegamy potencjał. Dlatego w sobotę, od 9. do 12., będzie można skorzystać z konsultacji w naszych pracowniach – zachęca Zenobiusz Kajda, dyrektor ZSP i dodaje. – Zdolności można u nas rozwijać w wielu kierunkach. Mamy pracownie: rysunku i malarstwa, rzeźby, kowalstwa i metaloplastyki, snycerstwa, ceramiki, projektowania graficznego, aranżacji przestrzeni, fotograficzną. Łączymy wieloletnie doświadczenie w kształceniu z unikatowymi specjalizacjami. Żadna inna publiczna szkoła w Polsce nie posiada pracowni kowalstwa i kuźni.
Kiermasz w sobotę
Dzieła, które rodzą się w pracowniach plastyka będzie można kupić w sobotę 12 marca, w Galerii Miejskiej Zespołu Szkół Plastycznych przy ul.Dąbrowskiego, podczas kiermaszu, towarzyszącego dniom otwartym. To pierwsza taka okazja od lat. Kiedyś kiermasze "plastyka" cieszyły się ogromną popularnością – były okazją do kupienia oryginalnych prac w dobrej cenie. Nie inaczej będzie teraz. Zerkając choćby do magazynku, w którym przygotowano na kiermasz dzieła z pracowni ceramicznej, zakochać się można w kolorowych figurach, lampionach, czy ptasich karmnikach.
Wszystkie wykonane zostały przez uczniów naszej pracowni. Od drobnych bibelotów po ceramiczne stoliki. Mogą być ozdobą każdego domu lub ogrodu – zapewniają Anna Hass-Brzuzan i Monika Tohl, mistrzynie ceramiki. – Sprzedajemy "po kosztach", a dochód przeznaczymy na zakup materiałów plastycznych.
Ceramika ma w tym roku powód do domy, bo właśnie "wypuści w świat" pierwszych dyplomantów. Jej otwarcie było możliwe cztery lata temu, dzięki zakupowi specjalnego pieca do wypalania ceramicznych dzieł. – Dziś coraz częściej docenia się także ceramikę artystyczną – mówi Anna Hass-Brzuzan. – Liczy się kreacja, pomysł. To przedmiot, który uczy posługiwania się kolorem i przestrzennego patrzenia.
Kreacja, a także samodzielność i dyscyplina pracy to cechy, które są domeną uczniów szkół artystycznych i zarazem pożądane przez pracodawców, warto je rozwijać – dodaje Zenobiusz Kajda.
Program dni otwartych Zespołu Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie
11 marca 2016 r. od godz. 9:00 do 14:00 (piątek)
– Zapoznania się z zasadami rekrutacji do szkół: Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych i Liceum Plastycznego;
– Zapoznania się z ofertą edukacyjną naszej szkoły;
– Zwiedzania pracowni przedmiotowych, (rysunku i malarstwa, rzeźby, ceramiki, snycerstwa, metaloplastyki i kowalstwa, fotografii, aranżacji przestrzeni, projektowania graficznego);
– Obserwacji różnych form zajęć z wybranych przedmiotów w tym warsztatowych;
– Prezentacja zainteresowań i osiągnięć uczniów naszej szkoły;
12 marca 2016 r. od godz. 9:00 do 12:00 (sobota)
– Sprzedaż prac uczniów – Galeria Miejska Zespołu Szkół Plastycznych;
– Konsultacje dla kandydatów – zajęcia praktyczne z rysunku i malarstwa oraz rzeźby (wejście od ul. Staszica 16A);
– Zwiedzania pracowni przedmiotowych, (rysunku i malarstwa, rzeźby, ceramiki, snycerstwa, metaloplastyki i kowalstwa, fotografii, aranżacji przestrzeni, projektowania graficznego);
– Obserwacji różnych form zajęć z wybranych przedmiotów w tym warsztatowych;
– Prezentacja zainteresowań i osiągnięć uczniów naszej szkoły.