Projekt „Strachy na wróble”, który zrealizowano w Sołonce, w gminie Lubenia został uznany za jeden z dwóch najlepszych działań przeprowadzonych w Polsce na rzecz lokalnych społeczności. Teraz jego twórcy będą uczyć innych, jak takie przedsięwzięcia realizować, a od niedzieli zapraszają do odwiedzin w Muzeum Regionalnym, które właśnie rozpoczyna nowy sezon.
Strachy polne, które rozsławiły Lubenię na cały kraj i wciąż przyciągają wycieczki, stały się dobrymi duchami tej podrzeszowskiej miejscowości. Przez dwa ostatnie lata wokół plenerowej galerii, stworzonej w 2007 r. z inicjatywy Aleksandra Bielendy, zrealizowano kolejny projekt, dzięki któremu powstał szlak przyrodniczo-historyczno-etnograficzny.
Łączy on Muzeum Regionalne z tężnią solankową w Sołonce. Wytyczyła go młodzież szkolna na podstawie studiów nad historią gminy i jej kulturą. Aby przygotować szlak profesjonalnie, młodzi odwiedzili inne muzea i skanseny. Zaangażowanie uczniów było ważne, ponieważ celem projektu było wyrównywanie szans edukacyjnych młodzieży pochodzących z małych miejscowości.
– Tak powstał Gościniec Strachów Polnych – mówi Jakub Pawłowski, który wraz z Aleksandrem Bielendą był konsultantem historycznym i etnograficznym całego przedsięwzięcia. – Wydany został również informator, w którym opisano, jak powstawał nasz turystyczny szlak.
Projekt „Strachy na wróble” został wyróżniony przez Komisję Ekspertów Programu „Równać Szanse” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży. To zaszczytne wyróżnienie, ponieważ otrzymały je tylko dwie organizacje z całej Polski. Dzięki temu animatorzy z Lubeni będą uczyć innych, jak zrobić coś fajnego i pożytecznego w małym, lokalnym środowisku. To także odbywać się będzie w ramach projektu. Nosi on nazwę Projekt Modelowy „Strachy na wróble”, a realizatorem jest Fundacja Podkarpackie Centrum Hipoterapii.
– Skoncentrujemy się na przekazaniu osobom pracującym z młodzieżą, instytucjom i organizacjom doświadczeń zdobytych w trakcie tworzenia Gościńca Strachów Polnych – opowiada Jakub Pawłowski. – Nasza metoda zakłada wykorzystanie lokalnego potencjału przyrodniczo-kulturowego podczas działań w przestrzeni publicznej i spojrzenia na nią, jak na miejsce kreowania własnej przyszłości. Obserwując uważnie własne otoczenie, odkrywamy potencjał tkwiący w młodych ludziach, a ponadto wyjątkowe miejsca, fascynujące historie, legendy i obyczaje.
W ramach realizacji Projektu Modelowego „Strachy na wróble” powstanie publikacja – poradnik opisujący, jak przeprowadzić podobne przedsięwzięcia w swoim środowisku lokalnym. Ponadto odbędą się spotkania promujące projekt w takich miejscowościach, jak Górki (pow. Brzozowski), Wielopole Skrzyńskie (pow. ropczycko-sędziszowski), Ropczyce (pow. ropczycko-sędziszowski), a także Lubenia.
Na końcu powstanie książka – przewodnik dla animatorów, która zostanie rozprowadzona w całej Polsce.
Informacje o spotkaniach oraz szczegóły dotyczące Projektu Modelowego „Strachy na wróble” znajdują się na stronie internetowej www.pchip.org.pl oraz na fanpage’u
facebook.com/Strachynawroble.
Wszystkich zainteresowanych strachami i etnografią pasjonaci z Lubeni zapraszają do odwiedzania muzeum, które 6 marca rozpoczyna nowy sezon. Muzeum Regionalne w Lubeni z siedzibą w Sołonce czynne jest w każdą niedzielę od 11. do 17., a w sezonie letnim od 11. do 18. Większe wycieczki można umawiać także w innym terminie, telefonicznie.