Już 1 lutego rozpocznie się XIX Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Zimowych „Podkarpacie 2013” i potrwa do 3 marca. Stolicą zawodów będzie Sanok, a część konkurencji zostanie rozegranych również w Dębicy, Ustjanowej i Ustrzykach Dolnych. W olimpiadzie weźmie udział 1450 zawodników z całej Polski.
W tym roku Ministerstwo Sportu powierzyło organizację Podkarpaciu, a Urząd Marszałkowski ją Podkarpackiej Wojewódzkiej Federacji Sportu. Stolicą zawodów wybrano Sanok, ponieważ miasto posiada świetną bazę sportową do uprawiania dyscyplin zimowych. W samym Sanoku na obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbędą się konkurencje w łyżwiarstwie szybkim na torze długim i krótkim oraz mecze hokejowe. – Żałujemy, że nie wszystkie dyscypliny można zlokalizować na Podkarpaciu. Najbardziej szkoda nam skoków narciarskich, które z powodu niespełnienia norm podyktowanych regulaminem olimpiady przez obiekt w Zagórzu zostaną rozegrane na skoczni w Wiśle. Liczymy na to, że w przyszłości uda się przebudować skocznię w Zagórzu, aby jak najwięcej dyscyplin skumulować na Podkarpaciu – mówi Romuald Kaszubowicz, prezes Podkarpackiego Okręgowego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego i Wrotkarstwa.
Olimpiada będzie finansowana w całości przez Ministerstwo Sportu (1 mln 630 tys. zł) oraz budżet Województwa Podkarpackiego (987 tys. zł). Wszystkie sprzęty, które zostaną zakupione w ramach przygotowań do zawodów, pozostaną po olimpiadzie w tutejszych obiektach i będą służyły mieszkańcom. Tym sposobem np. Sanok otrzyma sprzęt za kwotę ponad 700 tys. zł.
Terminarz olimpiady na Podkarpaciu:
Sanok:
8-10 lutego – łyżwiarstwo szybkie (tor długi)
12-13 lutego – łyżwiarstwo szybkie (tor krótki short track)
28 lutego-3 marca – hokej
Ustrzyki Dolne:
4-6 marca – narciarstwo alpejskie: juniorzy A
3-5 marca – narciarstwo alpejskie: juniorzy B
22-24 lutego – snowboard
Dębica:
6-7 lutego – curling
15-16 lutego – łyżwiarstwo figurowe
Ustjanowa:
5-10 lutego – narciarstwo klasyczne – biegi