W niedzielę, w ramach obchodów XV Dnia Papieskiego przebiegającego pod hasłem „Jan Paweł II – Patron Rodziny”, obok katedry rzeszowskiej został otwarty i poświęcony Park Papieski.
Uroczystość poprzedziła msza św. pod przewodnictwem biskupa seniora Kazimierza Górnego. Następnie na scenie w Parku Papieskim biskup senior poświęcił park; została też przecięta symboliczna wstęga. Bp Górny przypomniał, że sporo czasu zajęło odkupienie działki zajętej przez hipermarket Carrefour. Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc wspomniał, że na terenie parku znajduje się rezerwat zimowita – będącego pod ochroną malutkiego kwiatuszka podobnego do krokusa, który uratował ten teren, bo powstrzymał ekspansję hipermarketu. Wyraził też zadowolenie z faktu, że prawie cała kwota z budżetu obywatelskiego na 2015 rok została w ubiegłorocznym głosowaniu przeznaczona na Park Papieski, choć – jak zaznaczył – nie wszyscy radni byli temu przychylni.
Zebrani na uroczystym otwarciu parku mogli wysłuchać chóru katedralnego Pueri Cantores Resovienses oraz aktorów rzeszowskiego Teatru Maska, którzy recytowali poezje m.in. Karola Wojtyły, Juliusza Słowackiego (o polskim Papieżu) i Cypriana Kamila Norwida. Odbyliśmy też sentymentalną podróż w czasie za sprawą filmu zrealizowanego przez TVP Rzeszów o wizycie Jana Pawła II w Rzeszowie 2 czerwca 1991 r. Zwieńczeniem wieczoru był koncert rodziny Pospieszalskich.
Park Papieski powstał na błoniach koło dzisiejszej katedry dla upamiętnienia spotkania w tym miejscu św. Jana Pawła II z 600-tysięcznym tłumem wiernych. Papież odprawił tu mszę św., podczas której beatyfikował biskupa przemyskiego Józefa Sebastiana Pelczara, a po mszy konsekrował kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa (dzisiejszą katedrę).
Powierzchnia parku wynosi 17 hektarów (w tym 2 ha zajmuje rezerwat zimowita; ta część parku pozostanie w stanie nienaruszonym). Pomysł stworzenia parku narodził się w 2005 r., po śmierci Jana Pawła II. Prace zaczęto od postawienia na błoniach pamiątkowego obelisku. Ważnym elementem parku jest Aleja Przesłania Papieskiego, gdzie na 14 tablicach utrwalono słowa papieża wypowiedziane w homiliach w różnych miejscach świata, w tym w Rzeszowie. Na część rekreacyjną składają się ścieżki, alejki spacerowe, ławki oraz drzewa i krzewy ozdobne. Jest plac zabaw dla dzieci oraz parking z prawie 100 miejscami postojowymi. Atrakcją są również strumyk górski sztucznie piętrzący wodę oraz scena w kształcie muszli, gdzie będą się odbywać koncerty muzyczne oraz wydarzenia religijne.