Reklama

Lifestyle

25 lat Telewizji Rzeszów i dzień otwarty dla zwiedzających

Anna Matusz-Gap
Dodano: 27.09.2015
22123_telewizja_128
Share
Udostępnij
W niedzielę odbył się dzień otwarty w Telewizji Rzeszów. W godzinach od 10 do 15, zwiedzający mogli zobaczyć jak tworzy się programy oraz spróbować swoich sił przed kamerą. Odbyło się także uroczyste krojenie tortu, gdyż rzeszowski oddział Telewizji Polskiej obchodzi jubileusz 25-lecia swojego istnienia. 
 
Drzwi otwarte Telewizji Rzeszów również i w tym roku cieszyły się dużym zainteresowaniem. Wśród zwiedzających można było spotkać młodzież, osoby starsze a przede wszystkim rodziny z dziećmi. Tegoroczna impreza związana była z jubileuszem 25-lecia istnienia telewizji w Rzeszowie i miała charakter niedzielnego pikniku. Oprócz głównych atrakcji, czyli zwiedzania niedostępnych na co dzień zakamarków telewizji, można było zobaczyć pokazy straży pożarnej czy mobilne muzeum Lasów Państwowych. Obecni byli także policjanci, straż graniczna i pracownicy Procarpathii, serwujący przekąski kuchni regionalnej. Wszyscy chętni mogli sprawdzić się w roli prowadzącego serwis informacyjny, prezentera pogody czy operatora kamery. 
 
Pierwszym punktem zwiedzania był newsroom, w którym każdego ranka dziennikarze wraz z wydawcą debatują o tematach, jakie danego dnia pojawią się w serwisie informacyjnym. Następnie udają się na nagranie, a gdy zbiorą potrzebne informację, wracają do newsroomu i opracowują swoje materiały przed ich wyemitowaniem. W drugiej kolejności zwiedzający zobaczyli, jak katalogowane i przechowywane są stare materiały filmowe. Archiwum Telewizji Rzeszów istnieje od 1995 roku i w swoich zbiorach ma już ponad 90 tys. zarchiwizowanych materiałów.
 
Po archiwum przyszedł czas na montażownię, gdzie można było zobaczyć jak montuje się zdjęcia z nagranego materiału oraz gdzie nagrywa się do niego dźwięk. Następnie uczestnicy dowiedzieli się o nowych technologiach wykorzystywanych w telewizji np. aplikacji hybrydowej. Właściciele telewizorów z funkcją Hbb mogą oglądać Telewizję Rzeszów na Platformie Hybrydowej TVP, na której dostępny jest także specjalny serwis TVP Bieszczady. 
 
– Obecnie telewizja jest dużo bardziej nowoczesna niż kilkanaście lat temu. Jest to spowodowane między innymi rozwojem technologicznym. Dostaliśmy ostatnio nowe urządzenie, które jest nakładane na kamerę i pozwala z każdego miejsca robić wejścia na żywo. Widzowie tego oczekują, że informacja będzie rzetelna, sprawdzona i w ciekawy sposób zaprezentowana. Dlatego też stawiamy na szybkość i atrakcyjność oraz staramy się być w każdym miejscu, gdzie dzieje się coś ciekawego – podkreśla Ilona Małek, kierownik działu informacji w TVP Rzeszów.

W reżyserce realizatorzy wizji i dźwięku wyjaśnili, jak przebiega praca przy realizacji programów studyjnych, zaprezentowali jak czyta się informacje z promptera oraz jak z wykorzystaniem blue boxa realizuje się prognozę pogody. Jednak bez wątpienia największą popularnością cieszyło się studio, w którym nagrywany jest serwis informacyjny i prognoza pogody. 
 
– Najbardziej podobało nam się główne studio nagrań, o którym opowiadała nam znana z Aktualności  redaktor Ilona Małek i że mogliśmy wcielić się w jej rolę  oraz wspólnie z nią usiąść za stołem prezenterskim – komentowała pani Izabela z rodziną.
 
Ostatnią atrakcją dla zwiedzających było wejście do wozów transmisyjnych i reportażowych, które służą dziennikarzom podczas nagrywania i transmisji materiału.

– Dzisiaj podobało mi się tutaj wszystko. Pierwszy raz jestem w telewizji a od zawsze ciekawiło mnie, jak wygląda to od środka –  stwierdził pan Stanisław z Rzeszowa.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy