Niezwykłą panoramę Plutona można oglądać na stronie Tomasza Mielnika, fotografa z Lubaczowa pasjonującego się astronomią. Wysokiej jakości panoramę Plutona (6000×6000 pikseli) złożył z 16 zdjęć, która sonda New Horizons wysłała do naukowców NASA. Tomasz Mielnik przyznaje, że jest pierwszą osobą, która połączyła te niezwykłe zdjęcia.
– Oprócz panoram sferycznych, które robię z powiatu lubaczowskiego, w wolnych chwilach zajmuję się składaniem innych zdjęć, właśnie takich jak zdjęcia zamieszczone na serwerach NASA. Wirtualną panoramę Plutona złożyłem z 16 zdjęć, jakie sonda New Horizons przesłała do naukowców NASA – mówi Tomasz Mielnik. – Zdjęcia sonda wykonała 14 lub 15 lipca, ale dość długo one szły w kierunku Ziemi.
Tomasz Mielnik panoramę złożył w tym samym dniu, w którym zdjęcia z sondy zostały zamieszczone na serwerach NASA, więc jest ona pierwszą tego typu panoramą na świecie. Można ją przybliżać i oddalać. Dzięki wysokiej jakości 36 milionów pikseli, dokładnie widać powierzchnię planety. Fotograf przyznaje, że panorama Plutona jest chętnie oglądana przez internautów.
Poprzednio Tomasz Mielnik stworzył panoramę Marsa na podstawie zdjęć „selfie”, jakie zrobiła sobie sonda Curiosity 5 sierpnia br. w 1065 dniu swojej wędrówki na Marsie przy pomocy specjalnej kamery Mars Hand Lens Imager (MAHLI). Do wykonania tej panoramy użył 96 zdjęć, co dało rozdzielczość 18026 x 9013 czyli 162,5 megapikseli. Ta panorama jest inna niż zwykle, ponieważ kamera została ustawiona bardzo nisko nad ziemią w celu sprawdzenia stanu kół.
Tomasz Mielnik jest pracownikiem PGNIG, pracuje w kopalni gazu. W wolnych chwilach zajmuje się panoramami sferycznymi i stronami www.lubaczow360.pl i www.przemysl360.pl . Prowadzi też własną stronę
www.tomaszmielnik.pl
Zobacz panoramę Plutona
Zobacz panoramę Marsa