Reklama

Lifestyle

Od piątku operowo, operetkowo i patriotycznie na Festiwalu Żarnowiec 2015

Katarzyna Grzebyk
Dodano: 31.08.2015
21655_6945_Festiwal-zarnowiec
Share
Udostępnij
Opera „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki w reżyserii Wiesława Ochmana rozpocznie w piątek, 4 września jedenastą edycję Festiwalu w Żarnowcu, promującego polskie tradycje narodowe i wokalne, festiwal odbywa się co roku, począwszy od 2005 r., w rocznicę przyjazdu Marii Konopnickiej do Żarnowca, gromadząc melomanów, ale i miłośników twórczości poetki.
 
Podczas jedenastego wydania festiwalu przed publicznością zaprezentują się artyści dobrze znani na polskiej scenie muzycznej. Imprezę otworzą Soliści, Balet, Orkiestra i Chór Opery Śląskiej w Bytomiu operą „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki. W sobotę, 5 września z koncertem patriotycznym wystąpi Jan Pietrzak, popularny satyryk, aktor i autor piosenek, twórca „Kabarety Hybrydy” i „Kabaretu Pod Egidą”. Tego samego dnia wieczorem Soliści Opery Śląskiej w Bytomiu oraz Ireneusz Krosny zaprezentują „Galę Operetkową”. Zwieńczeniem festiwalu będzie występ Edyty Geppert, ceniona artystka i wszechstronna piosenkarka. Artystce będą towarzyszyć: Piotr Matuszczyk (fortepian) i Jerzy Szarecki (trąbka).
 
Żarnowiec gościnny dla znanych artystów 
 
Festiwal ma już bogatą, ponad dziesięcioletnią tradycję. Pierwszy koncert zorganizowany przez Marka Wiatra (artysta – tenor) i Pawła Bukowskiego (dyrektor Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu) odbył się we wrześniu 2003 r. w 100. rocznicę przyjazdu Marii Konopnickiej do Żarnowca. Oficjalnie festiwal rozpoczęto w 2005 r. i z powodzeniem jest on kontynuowany do dziś. 
 
Gościli tutaj artyści z: Opery Śląskiej w Bytomiu, Opery Krakowskiej, Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, Opery w Ostrawie, Starego Teatru w Krakowie, Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, Teatru Polskiego w Bielsku-Białej czy Krakowskiej Piwnicy pod Baranami. Publiczność mogła zobaczyć spektakle operowe, operetkowe i teatralne m.in.: Halka, Straszny Dwór, Skrzypek na dachu, Baron Cygański, Zemsta nietoperza, Wesoła wdówka, Księżniczka czardasza, Pan Tadeusz. Na scenie prezentowali się znakomici artyści: Wiesław Ochman, Grażyna Brodzińska, Halina Kunicka, Stan Borys, Krzysztof Globisz, Teresa Lipowska czy Grażyna Łobaszewska. 
 
Jak Konopnicka trafiła do Żarnowca
 
Maria Konopnicka przyjechała do Żarnowca 8 września 1903 roku z przyjaciółką, malarką Marią Dulębianką (1858-1919). Dworek był dar narodowym (najwyższe wyróżnienie dla pisarza w czasach zaborów) dla poetki wybranym spośród 36. miejscowości w Galicji.
 
W dworku spędzała wiosenno-letnie miesiące, prowadziła szeroką działalność pisarską, oświatową i społeczną. Siedem lat później, we wrześniu 2010 roku, wyjechała do sanatorium „Kiselki” we Lwowie, gdzie zmarła 8 października. Po śmierci Konopnickiej właścicielkami  dworku i parku zostały jej córki Zofia Mickiewiczowa (1866-1956) i Laura Pytlińska (1872-1935). W 1956 r., na kilka miesięcy przed śmiercią, Zofia Mickiewiczowa ofiarowała dworek i park narodowi polskiemu. Na podstawie aktu darowizny Mickiewiczowej oraz spadkobierców poetki, Ministerstwo Kultury i Sztuki w 1957 r. powołało do życia Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu.
 
Teresa Lipowska jako Maria Konopnicka na Festiwalu w Żarnowcu
 
Dworek Marii Konopnickiej w Żarnowcu
 
 
PROGRAM:

4 września (piątek), godz. 19.00 – plener, cena biletu 30 zł
 
Stanisław Moniuszko, STRASZNY DWÓR 
Soliści, Balet, Orkiestra i Chór Opery Śląskiej w Bytomiu
 
5 września (sobota), godz. 18.00 – plener, cena biletu 40 zł (za dwa koncerty w sobotę)
 
JAN PIETRZAK z zespołem
Koncert patriotyczny 
 
5 września (sobota), godz. 20.00 – plener
 
GALA OPERETKOWA 
Soliści Opery Śląskiej w Bytomiu oraz Ireneusz Krosny  
 
6 września (niedziela), godz. 19.00 – plener, cena biletu 30 zł
 
EDYTA GEPPERT 
Recital z udziałem Piotra Matuszczyka (fortepian) i Jerzego Szareckiego (trąbka)
wg scenariusza i reżyserii Piotra Loretza
 
Karnety w cenie 80 zł. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy