Reklama

Lifestyle

Koniec sygnału analogowego na Podkarpaciu już na wiosnę

Katarzyna Grzebyk
Dodano: 13.01.2013
1742_tv_cyfrowa
Share
Udostępnij
Koniec z brakiem dźwięku i zaśnieżonym obrazem. Wkrótce w każdym domu dzięki naziemnej telewizji cyfrowej widzowie zyskają bezpłatny dostęp do wielu kanałów w świetnej jakości z możliwością wielu dodatkowych funkcji, także tych, które dziś dostępne są jedynie w płatnych abonamentach Cyfry+, Cyfrowego Polsatu i platformy N. Już teraz należy przygotować się na tę zmianę, bo sygnał analogowy zostanie wyłączony w Rzeszowie 19 marca 2013 r., 22 kwietnia w Czarnej, Żyrakowie, Wadowicach Górnych, Radomyślu Wielkim, 17 czerwca w Bieszczadach i Przemyślu, natomiast w Leżajsku 23 lipca.

Cyfryzacja telewizji naziemnej to przedsięwzięcie o skali globalnej, koordynowanej postanowieniami Regionalnej Konferencji Radiokomunikacyjnej, do której należy również Polska. Nareszcie mieszkaniec każdej części kraju, bez względu na to, czy jest to duże miasto czy mała wioska będzie mógł oglądać ulubione kanały – także te, których wcześniej nie posiadał – w świetnej jakości, niezależnie od tego, czy ma telewizor nowoczesny czy starego typu.
 
Lepszy obraz, lepszy dźwięk, więcej funkcji
 
Obecnie, posiadając zwykłą antenę, można odbierać za darmo maksymalnie siedem programów. W zależności od regionu, tych programów może być mniej, a ich jakość często pozostawia wiele do życzenia. Dzięki telewizji cyfrowej uzyskamy dostęp do ponad 20 kanałów, w tym części w superjakości HD.
 
– Przejście na Naziemną Telewizję Cyfrową oznacza wyłączenie przekazu analogowego z nadajników naziemnych i cyfrowy przekaz sygnału telewizji. W praktyce daje to dużo lepszą jakość obrazu i dźwięku, bez szumów i pasków, co często zdarzało się w przekazie analogowym. Dodatkową zaletą jest większy zasięg i pokrycie terenu, kolejnym atutem jest nadawanie EPG, elektronicznego przewodnika po programie, oraz przekaz kilku ścieżek językowych, między którymi można się przełączać – tłumaczy Radosław Głodowski, pełnomocnik handlowy firmy Hollex z Rzeszowa.
Znikną m.in. zwielokrotnione obrazy, które są charakterystyczne dla odbioru analogowego w trudno dostępnych lokalizacjach. Zmieni się jakość dźwięku – technika multipleksacji umożliwi równoległe nadawanie w multipleksie zarówno sygnału fonii podstawowej (stereo), jak i sygnału fonii przestrzennej. Widz za pomocą pilota zdalnego sterowania będzie mógł samodzielnie wybrać rodzaj dźwięku, jaki przekazywany będzie na jego zestaw nagłośnieniowy.

Koniec sygnału analogowego najwcześniej w Rzeszowie, najpóźniej w Leżajsku

Sygnał analogowy najwcześniej zostanie wyłączony w Rzeszowie 19 marca 2013 r. (nadajniki: Rzeszów, Sucha Góra), 22 kwietnia w czterech gminach na północnym zachodzie: Czarna, Żyraków, Wadowice Górne, Radomyśl Wielki), 17 czerwca w Bieszczadach i Przemyślu (nadajniki: Przemyśl na Górze Tatarskiej; Bieszczady na Górze Jawor), natomiast w Leżajsku 23 lipca 2013 roku.
 
Aktualnie w okolicach Rzeszowa jest możliwy odbiór 3 bezpłatnych multipleksów i jednego płatnego tzw. Telewizji Mobilnej Cyfrowego Polsatu. MUX-1: kanały w standardowej rozdzielczości TVP1, TVP2, TVP INFO, Polo TV, ESKA TV, ATM Rozrywka TV, T-TV, kanały w wysokiej rozdzielczości TVP1 HD.  MUX-2: kanały w standardowej rozdzielczości Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, TV4, TV6. MUX-3: kanały w standardowej rozdzielczości TVP1, TVP2, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, kanały w wysokiej rozdzielczości TVP2 HD. MUX-4 (TV-Mobilna) Polsat Sport, Polsat Sport Extra, Polsat News, Polsat Film, Kino Polska, TVP Seriale, Comedy Central, Nickelodeon.

Wbrew pozorom, przystosowanie domowego sprzętu pod potrzeby telewizji cyfrowej nie wymaga ani dużych wydatków, nie jest też skomplikowane. Nawet, gdy posiadamy odbiornik telewizyjny starego typu.
 
– Należy wyposażyć się w tuner w standardzie DVB-T MPEG-4 z obsługą dźwięku E-AC3, czyli Dolby Digital Plus. W przypadku telewizorów starego typu jest to zewnętrzny odbiornik STB (Set Top Box), podpinany poprzez gniazdo SCART, HDMI lub Chinch Video. W telewizorach nowoczesnych tuner jest już wbudowany w telewizor, więc wystarczy tylko podłączyć antenę, aby móc odbierać sygnał cyfrowy – radzi Radosław Głodowski. – Jeśli chodzi o odbiór telewizji mobilnej Cyfrowego Polsatu, czyli MUX-4, należy wyposażyć się w dedykowany tuner sprzedawany w Autoryzowanych Punktach Cyfrowego Polsatu. W tej chwili są to 2 modele: T-HD1000 i  M-T5000. T-HD1000  to urządzenie stacjonarne do odbioru TV-Mobilnej oraz multipleksów bezpłatnych, które po podłączeniu do Internetu daję dostęp do serwisu ipla. M-T5000 to urządzenie mobilne do odbioru TV-Mobilnej oraz multipleksów bezpłatnych na urządzeniach typu smartphone, tablet czy laptop (obsługiwane są smartfony i tablety z systemem Android lub iOS5 oraz komputery i laptopy z Microsoft Windows 7, Windows XP lub Windows Vista), urządzenie łączy się przez Wi-Fi – do oglądania wymagane jest pobranie i zainstalowanie dedykowanej darmowej aplikacji.
 
Anteny zwykłe lub kierunkowe
 
Przygotowując się do telewizji cyfrowej, trzeba zadbać o antenę. Jeśli mieszkamy blisko nadajnika telewizyjnego, a z domu widać antenę nadawczą, prawdopodobnie wystarczy zwykła antena pokojowa, choć zdarzają się wyjątki i takie instalacje muszą zostać zmodyfikowane przez wykwalifikowanego technika. – Jeśli ktoś nie ma instalacji antenowej, należy sobie taką wykonać lub zlecić wykonanie. Zazwyczaj stosuje się anteny kierunkowe w zakresie częstotliwości 470 MHz – 862 MHz UHF kanały od 21-69, można też stosować anteny szerokopasmowe o tych samych parametrach. Wszystko jest uzależnione od miejsca, gdzie będziemy wykonywać instalację. Wpływ mają też odległość od nadajnika,  ukształtowanie terenu, przeszkody typu góra, inny budynek który zasłania – wyjaśnia ekspert firmy Hollex.
 
Posiadacze kablówek również nie powinni się martwić. Wiele sieci kablowych w Polsce ma już w swoich ofertach pakiety cyfrowe, są one oczywiście płatne. – Niektóre kablówki udostępniają na swoich łączach przekaz bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej. Wystarczy wtedy podpiąć wspomniany wcześniej tuner do istniejącej instalacji kablówki w domu. Gdy nie jest to możliwe, należy wykonać swoją niezależną instalację antenową i posiadać tuner w standardzie DVB-T – dodaje Radosław Głodowski.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy