Miniaturowe domki, 100-letni sklep apteczny, przedwojenna klasa szkolna, klinika dla zwierząt, sklep z zabawkami, a wszystko to w miniaturowej wersji. Wystawę „Życie zaklęte w miniaturze. Historyczne domki dla lalek z kolekcji Anety Popiel- Machnickiej” można oglądać w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie.
Właścicielką tej niezwykłej pasji jest Aneta Popiel-Machnicka, reżyser filmowy i scenarzysta, która razem ze swoimi dziećmi kolekcjonuje i restauruje stare domki dla lalek. Jest także autorką strony internetowej
www.belleepoque.pl, którą założyła, aby dzielić się domkową pasją i wiedzą z innymi. Jest to jedyna strona w Polsce dotycząca tej tematyki, na której znajdziemy trochę historii, mnóstwo porad praktycznych oraz ciekawe informacje na temat domków dla lalek.
Strona zawiera także specjalną zakładkę, w której krok po kroku można zobaczyć, jak pani Aneta remontowała i przywracała do życia swoje kolekcje oraz zbiór porad typu „zrób to sam”, gdzie proponuje proste pomysły na samodzielne stworzenie akcesoriów do domków dla lalek. Jak sama zauważyła, wiekowe domki dla lalek są fascynacją nie tylko dla dzieci i turystów, ale także dla historyków, badaczy kultury i przemian społecznych, architektów, scenografów czy kolekcjonerów.
Zapytana, jaka tajemnica tkwi w starych domkach dla lalek, oraz co sprawia, że niemal nikt nie przechodzi obok nich obojętnie, odpowiedziała: „U jednych zainteresowanie wzbudza aspekt techniczny – w jaki sposób te miniaturowe repliki są zrobione, jakich użyto materiałów do ich budowy i właściwie w jaki sposób do tych małych lamp „dociągnięto równie mały prąd”? Innych odbiorców pociąga historyczny klimat wnętrz, stroje z epoki, pieczołowicie odtworzone detale dnia codziennego – żywe dokumenty naszych czasów. Wiele osób zachwyca się artyzmem, kunsztem wykonania, pomysłowością i cierpliwością twórców tych lalczynych, filigranowych światów. Niezależnie od powodu zaciekawienia – jedno jest pewne, domki przenoszą nas w przeszłość – do innych czasów, innych mód i gustów, sposobów życia, prowadzenia domu, spędzania wolnego czasu. Roztaczają czar, któremu trudno się oprzeć.”
Tę niezwykłą wystawę można zwiedzać do 10 września w godzinach otwarcia muzeum.