Reklama

Lifestyle

Co przesądza o rozwoju zawodowym, osobistym i społecznym rzeszowian?!

Aneta Gieroń
Dodano: 22.03.2015
18543_Debata_119
Share
Udostępnij
Dagny Cipora, aktorka; Magdalena Zimny – Louis, pisarka; Bernadety Szczypta, dziennikarka Radia Rzeszów oraz siedemnaście innych jeszcze osób; przedstawicieli organizacji pozarządowych, instytucji publicznych oraz edukacyjnych wzięło w sobotę udział w debacie „Kompetencje przyszłości – jak rozwinąć nasze skrzydła?”  zorganizowanej w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie.  

Debata zorganizowana przez rzeszowską bibliotekę jest częścią ogólnopolskiego przedsięwzięcia „Narodowy coaching – jak rozwinąć nasze skrzydła?” realizowanego przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Dyskusje przedstawicieli różnych środowisk w 42 placówkach w całej Polsce mają dać odpowiedź, jakie Polacy mają kompetencje i jakie są ich najmocniejsze strony, które w najbliższych latach będą najważniejsze dla rozwoju naszego kraju. Miejsce debaty też było nieprzypadkowe, bo jak stwierdziła Monika Ohar – Pawiak, zastępca dyrektora WiMBP w Rzeszowie.  – Biblioteki w ostatnich latach przechodzą dużą metamorfozę stając się ważnym uczestnikiem oraz kreatorem życia kulturalnego.
 
Debatę, mającą charakter warsztatowy poprowadziła Agnieszka Krzemień,  sami zaś uczestnicy debaty w czterech roboczych grupach mieli wypracować odpowiedzi na 2 pytania:

1. Jakie kompetencje są najważniejsze z punktu widzenia sukcesów osobistych i zawodowych mieszkańców Rzeszowa?

2. Jakie kompetencje powinni posiadać mieszkańcy, aby angażować się w prawy naszego miasta?

Uczestnicy debaty wspólnie już wypracowując odpowiedzi na pierwsze pytanie uznali, że najważniejsze są: wiara we własne możliwości, kreatywność oraz otwartość na zmiany. Do kompetencji przesądzających o naszym zaangażowaniu się w sprawy Rzeszowa zaliczyli: świadomość obywatelską, chęć i umiejętność do współpracy w grupie oraz chęć dokonywania zmian.
 
 
Agnieszka Krzemień, prowadząca debatę, zwróciła uwagę, że kompetencje, która uznane zostały za najważniejsze, są kompetencjami społecznymi, czyli takimi, które można w sobie wyćwiczyć, a co uznać można za optymistyczny prognostyk na przyszłość.
 
Nie zmienia to jednak faktu, że w zestawieniu kompetencji zabrakło: wiedzy, inteligencji, pracowitości, wykształcenia i bynajmniej, nie wynika to z tego, że uczestnicy warsztatów uznali jej za nieistotne,  jednak we wspólnym głosowaniu dwudziestu uczestników spotkania, wcześniej wyliczone, zwycięskie cechy zebrały większą liczbę głosów.
 
Ustalenia z debat, jakie odbyły się w kilkudziesięciu miastach w Polsce zostaną wykorzystane m.in. podczas Kongresu Obywatelskiego – dorocznego wydarzenia organizowanego od blisko 10 lat przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową. Kongres angażuje też do rozmów o rozwoju Polski znanych i cenionych przedstawicieli świata nauki, kultury, polityki, społeczeństwa obywatelskiego oraz biznesu m.in. Jana Englerta, Lecha Wałęsę,  czy Joannę Szczepkowską.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy