To było takie lato, kiedy coś "wisiało" w powietrzu, ale co dokładnie?! Nie wiedział nikt. Życie zdawało toczyć się normalne, ale… 1 września 1939 roku wybuchła wojna i już nic nigdy nie było takie samo jak wcześniej. 75 lat później u progu wakacji Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie zaprasza nas w podróż do tamtego lata, ale w niezwykły sposób, bo za pomocą elektronicznej wystawy „Cisza przed burzą…ostatnie lato II RP” w wersjach: on-line (dostosowanej również do przeglądania na urządzeniach mobilnych), epub, mobi i pdf, w języku polskim i angielskim.
Cisza przed burzą to moment szczególny. Nie chodzi tu wyłącznie o brak dźwięków, ale o specyficzny stan oczekiwania. Powietrze praktycznie się nie porusza, natura zastyga w bezruchu. Wszyscy wiedzą, że za chwilę nadejdzie nawałnica, ale jednocześnie łudzą się, „że może przejdzie obok”.
Takie też były dwa ostatnie miesiące 1939 r. 23 czerwca uczniowie rozpoczęli wakacje. Część Polaków wyjechała na, jak to wówczas nazywano „letniska”, część wciąż pracowała pocieszając się myślą o nadchodzącym urlopie. Dla większości mieszkańców II RP niewiele się zmieniło: ten sam cykl dnia, ewentualnie nowe prace związane z nadchodzącymi żniwami, te same święta, obchodzone rok rocznie w letnich miesiącach. Coś jednak było inaczej – w tle codzienności narastało wrzenie polityczne, które musiało w końcu znaleźć swoje ujście, co nastąpiło 1 września 1939 r.
Niejednokrotnie z podręczników i opracowań historycznych da się wynieść przekonanie, że w lipcu i sierpniu 1939 r. cały kraj nie robił nic innego tylko czekał na wojnę. Warto w tym momencie zdać sobie sprawę z tego, że do ostatniej chwili nawet naczelne dowództwo niemieckie nie było pewne daty i godziny ataku na Polskę. Obywatele nie wiedzieli nawet czy tytułowa burza, której pierwsze gniewne pomruki było słychać gdzieś za horyzontem, ostatecznie rozpęta się, czy przejdzie bokiem.
75 lat później u progu wakacji Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie prezentuje elektroniczną edycję wystawy „Cisza przed burzą…ostatnie lato II RP” w wersjach: on-line (dostosowanej również do przeglądania na urządzeniach mobilnych), epub, mobi i pdf, w języku polskim i angielskim.
Teksty do wystawy napisali:
Jakub Izdebski
dr Marcin Krzanicki
Oprawą graficzną i kwestiami technicznymi zajął się:
dr Marcin Krzanicki
W powstanie wystawy i jej elektronicznej wersji zaangażowały się także: Archiwum Państwowe w Przemyślu, Archiwum Państwowe w Rzeszowie,Biblioteka, Cyfrowa Uniwersytetu Łódzkiego, Biblioteka Jagiellońska, Biblioteka m st. Warszawy, Biblioteka Sejmowa, Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, Książnica Pomorska, Narodowe Archiwum Cyfrowe.
Więcej na: