W ramach Centrum Zooterapii, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie zorganizowała w czwartek w kampusie uczelni w Kielnarowej, gdzie ma siedzibę Cerntrum, piknik integracyjny „Zielone lekcje za miastem”. Rodziny z dziećmi oraz uczniowie mogli na własne oczy przekonać się, jak wdzięcznymi zwierzętami są alpaki. Zaprezentowane zostało bowiem Laboratorium Badań nad Alpakami. WSIiZ jako jedyna uczelnia w Polsce hoduje te egzotyczne zwierzęta i wykorzystuje je w zooterapii.
W Centrum Zooterapii – jak informuje jego kierownik, dr Daria Sawaryn – uczelnia prowadzi lekcje edukacyjne o zwierzętach, zielone szkoły, mini zoo, turnusy rehabilitacyjne, pikniki dla rodzin, obozy jeździeckie oraz naukę jazdy konnej. Zajęcia praktyczne prowadzą doświadczeni instruktorzy oraz trenerzy zwierząt. Centrum powstało na bazie jednostek funkcjonujących już w ramach Centrum Turystyki i Rekreacji WSIiZ.
Uczelnia wykorzystuje Centrum także do zajęć ze studentami. Wprowadziła bowiem specjalność zooterapia, która jest przeznaczona głównie dla studentów fizjoterapii, ale też innych kierunków i osób spoza WSIiZ. By wzbogacić zajęcia z zooterapii, uczelnia otworzyła Laboratorium Badań nad Alpakami.
– Rozpoczęliśmy hodowlę 35 samic i 4 samców tych egzotycznych zwierząt pod kątem zooterapii i dla badań nad selekcją odpowiednich linii pod kątem kolorów i właściwości runa – mówi Renata Wilisowska, kierownik Laboratorium, która specjalizuje się w badaniach dotyczących zachowania zwierząt.
Alpaki występują w 22 kolorach podstawowych, a każdy może być w kilku odcieniach. Ich runo jest bardzo ekologiczne, nie trzeba go farbować.
– Nasze samice są białe, szampańskie, beżowe i brązowe oraz czekoladowe, czarne, srebrne, różano-szare i kasztanowe. Samce są w kolorach: czarnym, białym, szampańskim i kasztanowym. Można je oglądać w mini zoo znajdującym się na terenie Centrum Zooterapii – informuje Urszula Pasieczna, rzecznik prasowy WSIiZ.
Alpaki są wykorzystywane do alpakoterapii, bardzo popularnej na zachodzie Europy. Ta forma terapii sprawdza się szczególnie u dzieci autystycznych i z problemami emocjonalnymi.
– Alpaki wyglądają jak żywe maskotki. Kontakt z nimi jest dla dzieci szczególnie przyjemny. Alpaki z natury nie lubią być dotykane, dlatego ich przygotowanie do zooterapii wymaga odpowiedniego treningu, dobrej znajomości behawioru zwierząt – przyznaje dr Sawaryn.
Prowadzenie hodowli alpak wymaga odpowiedniej wiedzy. Niewłaściwy pokarm może spowodować poważne problemy zdrowotne, a nawet śmierć zwierzęcia. Podstawą pożywienia alpak jest dobre wysokogatunkowe siano i trawa lub lucerna. W zimie są suplementowane odpowiednio przygotowanym ziarnem np. kukurydzy. Są to zwierzęta wielbłądowate, różnią się znacznie od rodzimych przeżuwaczy. Polscy weterynarze niewiele wiedzą o alpakach. Dlatego hodowcy z WSIiZ byli osobiście w Chile, aby poznać dokładnie tajniki profesjonalnej hodowli.
Celem hodowli prowadzonej przez WSIiZ w ramach laboratorium jest też selekcja odpowiednich linii pod kątem kolorów i właściwości runa. Alpaki dają jedno z najcenniejszych i najdroższych włókien (nazywane alpaka). Tkaniny i dzianiny z alpaki nie wywołują swędzenia, są dużo cieplejsze i lżejsze. Zakupione w Chile zwierzęta zostały wyselekcjonowane pod kątem parametrów runa, którego grubość nie przekracza 25 mikronów.
– Mamy nadzieję uzyskać potomstwo o jeszcze delikatniejszym runie, z którego powstaną ekskluzywne tkaniny o wyjątkowych właściwościach – mówi Renata Wilisowska.
Prace badawcze Laboratorium Badań nad Alpakami koncentrują się na opracowaniu odpowiedniej metody żywienia alpak, która zapewni jak najlepszy rozwój zwierząt, by wykształciły runo o najwyższych parametrach.
Alpaki są bardzo ekologiczne
• 10 alpak konsumuje tyle trawy i siana co jedna krowa, nie niszczą pastwisk, bo mają miękkie raciczki i przycinają, a nie wyrywają trawę
• alpaki produkują runo o najwyższych parametrach w sposób ekologiczny, nazywane jest ono „zieloną wełną”, przędzalnie przetwarzające runo z alpak nie produkują żadnych zanieczyszczeń do środowiska
• hodowla alpak nie wytwarza żadnych zanieczyszczeń – odchody bez kompostowania stanowią doskonały nawóz dla roślin
• runo alpak występuje w 22 kolorach, nie wymaga chemicznego farbowania
• ze względu na brak lanoliny w runie alpak, podczas jego przetwarzania nie używa się toksycznych chemikaliów
• produkty z alpaki są w 100 proc. biodegradowalne i ich rozkład nie produkuje zanieczyszczeń do środowiska
• co roku, przez około 20 lat, każda alpaka wytwarza nową porcję runa
• badania wykazały, że naturalne wyroby z alpaki są całkowicie hypoalergiczne