Reklama

Lifestyle

Babcie i dziadkowie świętują

Anna Olech
Dodano: 20.01.2014
10422_www.everystockphoto.com
Share
Udostępnij
Na przestrzeni lat wizerunek babć i dziadków bardzo się zmienił, ale dla wnuków 21 i 22 stycznia to nieustannie bardzo ważne dni. A czy ktoś wie, że w Polsce te święta istnieją od prawie 50 lat, że nie wszędzie na świecie obchodzone są w tym czasie i że są kraje, gdzie babcię i dziadka wyjątkowo traktuje się przez cały rok, a nie tylko od święta?
 
W Polsce święto babci po raz pierwszy obchodzono w 1965 roku. Są dwie historie z tym związane. Według pierwszej 21 stycznia 1965 roku w Poznaniu miała wystąpić gwiazda kina i teatru Mieczysława Ćwiklińska. Aktorka miała już wtedy 85 lat, a redakcja „Expressu Poznańskiego” chcąc ją uhonorować wręczyła jej tort i kwiaty, i w ten sposób ustanowiono 21 stycznia Dniem Babci. Wedle innej wersji pomysł pojawił się rok wcześniej w tygodniku „Kobieta i życie”, a poznańska gazeta zaczęła go popularyzować. Tradycja obchodzenia Dnia Dziadka zrodziła się później. Jakikolwiek był początek tych świąt, to wnukowie niezmiennie uroczyście je obchodzą. Są życzenia, drobne podarunki, a najmłodsi przygotowują kolorowe laurki. I choć na świecie obchodzi się te święta w różnym czasie i rozmaity sposób, to wszystkie te wydarzenia łączy podkreślenie roli seniorów w społeczeństwie.
 
Narodowe święta dziadków
 
W Stanach Zjednoczonych o ustanowienie dnia, w którym w szczególny sposób pamięta się o starszych, walczyła Wirginia Zachodnia. Początkowo obchodzono je tylko w tym stanie, ale w 1978 roku prezydent Jimmy Carter uznał je jako święto narodowe. Jest to wspólne święto dziadków i jest ruchome – przypada w pierwszą niedzielę po święcie pracy, które wypada w pierwszy poniedziałek września. Święto ma nawet swój hymn – „A Song For Grandma And Grandpa”, a symbolem jest niezapominajka, i obowiązuje ono również w Kanadzie.
 
Narodowy Dzień Dziadków jest obchodzony także w Wielkiej Brytanii. Tam przypada w pierwszą niedzielę października. Podobnie jak w Polsce, 21 stycznia, święto babci obchodzone jest również w Bułgarii. Nie jest to typowe święto babci, choć nazywa się „Babin Den”. To wyjątkowy dzień, szczególnie na wsiach, jednak uroczystości skoncentrowane są głównie na dziecku, które urodziło się w ostatnim roku, oraz jego krewnych. Matka z dzieckiem odwiedza całą rodzinę i obdarowuje ją podarunkami. 

Szacunek i miłość nie tylko od święta
 
W Hiszpanii święto babci obchodzone jest w lipcu, we francuskim kalendarzu jest to święto ruchome i przypada w pierwszą niedzielę marca. Włosi z kolei powiązali je z religijnym Świętem Aniołów Stróżów, które obchodzone jest 2 października. Brazylijczycy życzenia babciom składają 26 lipca, a Meksykanie w czerwcu.
 
Ale nie we wszystkich krajach święta dziadków ustanowione są oficjalnie. W Japonii nie obchodzi się go w ogóle, ponieważ tam osoby starsze są otoczone szczególnym szacunkiem przez cały rok. Japończycy zamiast dnia babci czy dziadka obchodzą Dzień Szacunku Dla Wieku. Holendrzy natomiast uznali, że najlepszym wyrazem ich pamięci o starszych i ich roli będzie pomnik. Figury babci i wnuczki stoją w mieście Odoorn. Ale jakkolwiek i kiedykolwiek obchodzone jest to święto, najważniejsze, by pamiętać o naszych babciach i dziadkach.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy