Reklama

Lifestyle

Najważniejsza wystawa BWA doczekała się otwarcia dla zwiedzających

Alina Bosak
Dodano: 28.01.2021
52598_dd_d
Share
Udostępnij
Dzięki otwarciu przez rząd muzeów, najważniejsza doroczna wystawa BWA w Rzeszowie – pokonkursowa prezentacja „Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba Roku” zostanie udostępniona dla zwiedzających. Od wtorku, 2 lutego, na żywo można zobaczyć najlepsze prace artystów z całej Polski i dzieła zwycięzców.
      
Ta informacja ucieszy ludzi ciekawych polskiej sztuki – od wtorku otwarte zostają sale wystawowe Domu Sztuki BWA w Rzeszowie. Trwającą tam wystawę „Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba Roku” do tej pory można było zwiedzić jedynie wirtualnie, chociaż fizycznie również umieszczona została w rzeszowskiej galerii. Miała trwać do 31 stycznia, ale dzięki decyzji rządu, by od 1 lutego galerie handlowe, ale i … muzealne, otworzyć, ta ciekawa wystawa została przedłużona do 21 lutego br. I już od 2 lutego (od wtorku, ponieważ w poniedziałki BWA jest tradycyjnie nieczynne dla zwiedzających) można ją zwiedzać. Co na niej zobaczymy?  
 
Jan Szczepkowski. Fot. Ze zbiorów artysty
 
„Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba Roku”  to doroczny konkurs zorganizowany przez rzeszowskie BWA z myślą  o prezentacji dorobku i działalności artystycznej profesjonalnego środowiska artystów  sztuk plastycznych  z  terenu  Podkarpacia  w  mijającym  roku. Tegoroczny konkurs objął dorobek z dwóch lat 2019 i 2020 z racji organizowanego w ubiegłym roku Triennale Polskiego Malarstwa Współczesnego Jesienne Konfrontacje. Honorowy patronat sprawują nad konkursem gospodarze: Województwa Podkarpackiego – marszałek Władysław Ortyl  i Miasta Rzeszowa – prezydent Tadeusz Ferenc. 
 
Na konkurs wpłynęło 126 prac nadesłanych przez 58 artystów. 3 listopada 2020 r. oceniło je czteroosobowe jury pod przewodnictwem Stanisławy Zacharko-Łagowskiej – dyrektor BWA w Kielcach: Mira Skoczek-Wojnicka – artysta grafik, malarz z Krakowa; Stanisław Ryszard Kortyka – prof. ASP Wrocław, artysta malarz; Piotr Rędziniak – dyrektor BWA w Rzeszowie.
Najcenniejszą nagrodę – Nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego w wysokości 9 tys. zł – otrzymał Roland Kościółek z Krakowa za zestaw rzeźb ceramicznych pod tytułem „Jak nas widzą”.
 
Agnieszka Lech- Bińczycka. Fot. ze zbiorów artysty.
 
Nagrodę Prezydenta Miasta Rzeszowa w wysokości 7 tys. zł jury przyznało Agnieszce Lech- Bińczyckiej za zestaw dwóch grafik: „Washing herself III” i „Silk VI”, natomiast Nagrodę BWA w Rzeszowie w postaci zakupu prac do zbiorów BWA – Anecie Panas za zestaw trzech obrazów pt.: „Krzyk”, „Pokusy” oraz „Sen”.
 
Wyróżnienie Specjalne Podkarpackiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w postaci organizacji wystawy indywidualnej otrzymał Jan Szczepkowski za zestaw obrazów: „Dream State”, „Lethe” oraz „Ciche miejsce”. Natomiast Wyróżnienie Specjalne ZPAP Okręgu Rzeszowskiego w postaci organizacji indywidualnej wystawy w Galerii R_Z Jury przypadło Romanowi Przewoźnikowi za zestaw obrazów „enigmat” i „T.A.M.”.
 
 
Roman Przewoźnik. Fot. Zdjęcie ze zbiorów artysty
 
W konkursie przyznano pięć wyróżnień honorowych, z których część przypadła artystom znanym podkarpackim miłośnikom: Bartoszowi Nalepie za zestaw obrazów: „Narodziny”, „Dojrzewanie” i „Umieranie”; Alicji Nikiel za zestaw rysunków: „Hymettus I, II, III”; Marcie Ożóg za zestaw prac: „Łzy tysiąca szaleństw”, „Podróż do wnętrza pokoju” oraz „Tresowanie osobowości”, Barbarze Porczyńskiej za zestaw obrazów: „Grupa Laokoona” i „Super bohater” i Piotrowi Worońcowi Juniorowi za zestaw trzech prac pod nazwą „Atlas”.
 
– W tym szczególnie trudnym dla naszego państwa, narodu, ale i każdego osobiście czasie przykrości i nieszczęść każdy człowiek mniej lub bardziej radzi sobie i próbuje żyć, funkcjonować w społeczeństwie, rodzinie w pracy. Artyści również, a nawet jeszcze bardziej służą swymi talentami i tym nieuchwytnym czymś, co wyróżnia ich od reszty społeczeństwa, tworzą. Wierzę, iż tym samym ofiarowują w  swoich dziełach nadzieję na lepszy, piękniejszy i z powrotem normalny świat – pisze Piotr Rędziniak, dyrektor BWA w Rzeszowie we wstępie do katalogu wystawy. 
W pokonkursowej wystawie „Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba Roku 2019/2020” wzięło udział rekordowo wielu artystów z Podkarpacia. 
 
– Mam nadzieję, że szeroki wybór prac, ich różnorodność i wysoki poziom wskazanie laureatów tych najciekawszych i wyróżniających się dzieł dokonany przez jurorów zadowoli każdego odbiorcę i  miłośnika sztuki – podsumowuje Piotr Rędziniak.
 
Aneta Panas. Fot. zdjęcie ze zbiorów artysty
                                                                                               
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy