Każdy salon fryzjerski musi dbać nie tylko o schludny wygląd wszystkich pomieszczeń, ale przede wszystkim o czystość i dokładną dezynfekcję narzędzi. Dzięki temu możemy tak naprawdę ocenić jakość takiego salonu. W końcu brudny sprzęt jest nieestetyczne, może spowodować spory uszczerbek na zdrowiu klientów. Ważne jest także to, że takie zachowania są niezgodne z prawem, ponieważ wszystkie informacje na temat dezynfekcji i sterylizacji znajdziemy w odpowiednich przepisach. Niezwykle istotne jest także to, by dowiedzieć się, jakie są najważniejsze zasady prawidłowej dezynfekcji w salonie fryzjerskim.
W jaki sposób można dezynfekować narzędzia?
Prawidłowa dezynfekcja wszystkich narzędzi wymaga dokładności. Właśnie z tego powodu samodzielne czyszczenie może nie być wystarczające. Dlatego w większości salonów fryzjerskich, ale również kosmetycznych lub dentystycznych znajdziemy specjalne urządzenia. Dzięki nim możemy być pewni, że narzędzia są gotowe do użycia. Taki sprzęt znajdziemy na stronie https://activeshop.com.pl/dezynfekcja-i-sterylizacja/autoklawy-kosmetyczne-i-medyczne.
Higiena w salonie fryzjerskim
Przede wszystkim powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że w każdym miejscu, w którym spotyka się większa ilość osób, może dojść do zarażenia. Dlatego nie zawsze jest to związane z tym, jak do sprawy higieny pracowników i dezynfekcji podchodzi dany salon kosmetyczny. W końcu klienci mogą zarażać siebie nawzajem. Zatem bardzo ważne jest to, żebyśmy pamiętali o tym, by dokładnie myć ręce lub zrezygnować z wizyty u fryzjera, jeżeli nie czujemy się najlepiej. Zwróćmy też uwagę na to, że niektóre zachowania mają za zadanie ochronić nie tylko klientów, ale również pracowników, dlatego warto im się lepiej przyjrzeć.
Ochrona klientów
Bardzo ważne jest to, żebyśmy zdawali sobie sprawę z tego, że właściwa dezynfekcja wszystkich narzędzi pracy w salonie fryzjerskim, to przede wszystkim ochrona klientów. W trakcie zmiany fryzury wykorzystywane są m.in. nożyczki lub maszynki do włosów. Czasem chwila nieuwagi wystarczy, by doszło do lekkiego skaleczenia. Wtedy konsekwencje mogą być naprawdę tragiczne, tym bardziej, jeżeli wcześniej sprzęt nie został zdezynfekowany i wysterylizowany. W ten prosty sposób klienci mogą zarazić się gronkowcem, grzybem, świerzbem, ale również wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Dlatego tak ważne jest to, by pracować tylko czystym sprzętem.
Ochrona pracownika
Ciągły kontakt z klientami wymusza na pracownikach dbanie o higienę. Bardzo ważne jest to, żeby regularnie myć ręce, a przede wszystkim przed i po obsługiwaniu klienta. Dzięki temu nie tylko będziemy prawidłowo wykonywali swoją pracę, ale też zadbamy o własne zdrowie. Pamiętajmy jednak o tym, by wykorzystywać do tego specjalny płyn do dezynfekcji, ponieważ tylko on zagwarantuje nam pozbycie się wszystkich bakterii. Zwróćmy też uwagę na to, że czyste narzędzia stanowią również dodatkowe zabezpieczenie dla pracowników, np. w razie skaleczenia.