Reklama

Lifestyle

O medycynie i chirurgii estetycznej na I Kongresie w Rzeszowie

Angelika Fila
Dodano: 26.10.2018
41794_glowne
Share
Udostępnij
Wysterylizowana stalówka moczona w operacyjnym tuszu sterylnym przysłuży się rekonstrukcji kostek nosa. Brzmi abstrakcyjnie, a mimo wszystko to prawda. Doktor medycyny estetycznej, Enrico Robotti opracował innowacyjną metodę zaznaczania stalówką na chrząstce nosa miejsca, które będzie łamane, aby zrekonstruować nos. To tylko jedno z nielicznych, innowacyjnych rozwiązań chirurgii plastycznej, o których opowiadali specjaliści z tej dziedziny w Rzeszowie, podczas Ogólnopolskiego Kongresu Medycyny i Chirurgii Estetycznej KMICE 2018, po raz pierwszy zorganizowanego w stolicy Podkarpacia.
 
W piątek i sobotę w Hotelu Bristol Tradition & Luxury po raz pierwszy w Rzeszowie odbywa się Ogólnopolski Kongres Medycyny i Chirurgii Estetycznej (KMICE). Wydarzenie skierowane jest do osób zainteresowanych zdrowiem i pięknem. Podczas dwóch dni wydarzenia odbywają się liczne spotkania, rozmowy z lekarzami i specjalistami z zakresu nowoczesnej kosmetologii, medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej. Eksperci z branży Health&Beauty przedstawiają najnowsze trendy, odpowiadają na pytania i odkrywają przed uczestnikami sekrety kompleksowego i bezpiecznego dbania o ciało.
 
Kongres, który odbywa się w Rzeszowie ma przybliżyć wszystkim zainteresowanym zagadnienia związane z trzema komplementarnymi dziedzinami: Chirurgią Plastyczną, Medycyną Estetyczną i Nowoczesną Kosmetologią, oraz zobrazować ich wpływ na zdrowie i jakość życia.
 
Jednym ze specjalistów, który w piątek gościł w Rzeszowa był lek. med. Piotr Drozdowski. Chirurg opowiedział m.in. o najnowszych trendach i popularnych zabiegach w chirurgii plastycznej.
 
– Chirurgia plastyczna łączy w sobie wiele gałęzi, są to: wady wrodzone, chirurgia dziecięca, estetyczna, szczękowo-twarzowa, ręki, onkologiczna, rekonstrukcyjna, mikrochirurgia, replantacje, a pomiędzy tymi zagadnieniami, znajduje się też medycyna estetyczna. Ten rodzaj medycyny to przede wszystkim: liposukcja, plastyki miejscowe, przeszczepy skóry, przeszczepy śluzówki, płaty lokalne, płaty wolne, osteotomie, mikrochirurgia oraz przeszczepy tkanki tłuszczowej – mówił podczas wystąpienia Piotr Drozdowski.
 
 
Fot. IP Cliniq
 
Aby zasięgnąć wiedzy na temat pierwszych zabiegów w dziedzinie chirurgii plastycznej trzeba sięgnąć daleko wstecz, bo aż do renesansu, czyli XV i XVI wieku. Pierwsze zabiegi zapisały się w kartach we Włoszech, m.in. w Sycylii i Bolonii. Metoda rekonstrukcji nosa, którą wymyślono w Italii aktualna jest aż do dziś i nazywana jest „włoską”. 
 
– Chirurgia plastyczna zmierza do wyprodukowania i odkrycia piękna. Do odsłonięcia, a przede wszystkim do niezepsucia tego, co mamy. Trzeba jednak pamiętać, że w medycynie nie ma bezpiecznych procedur. Nawet na badanie krwi potrzebna jest zgoda pacjenta – dodał chirurg. 
 
Zabiegi chirurgii plastycznej cieszą się ogromną popularnością. Prym wiodą przede wszystkim Stany Zjednoczone. Top 5 procedur z 2017 roku w USA to: powiększanie piersi, liposukcja, chirurgia nosa i powiek oraz liposukcja brzucha.
 
Jeżeli chodzi o medycynę estetyczną, największe liczby pojawiają się przy zabiegach takich jak: botoks, peelingi, epilacja, mikrodermabrazja czy laserowe usuwanie włosów.
Medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna stają się coraz bardziej popularne, a co za tym idzie, coraz częściej odkrywane są innowacyjne metody nowych zabiegów. Te najnowocześniejsze to głównie: modyfikacje liposukcji, wyrafinowane narzędzia chirurgiczne, lasery drakcyjne, pikosekundowe, HIFU (urządzenia używające ultradźwięki, np. ultra terapia) – metoda zaczerpnięta z onkologii i urologii, nóż piezoelektryczny, przydatny w chirurgii nosa, który jest precyzyjny, chroni tkanki miękkie, planuje lepiej zakres zabiegu i zmniejsza ilość powikłań.
 
W Ameryce prym wiedzie także… łaskocząca liposukcja, która poprzez stymulowanie niektórych partii ciała wytwarza dodatkowe endorfiny i pozwala odczuwać mniejszy ból. 
 
Jak wspominali specjaliści, w każdym z zabiegów najważniejsza jest stopniowość wykonywanych zabiegów.
 
– Ze względu na lokalizację w samym sercu regionu Podkarpacia, jednego z najbardziej ekologicznych i naturalnych regionów Europy, Rzeszów jest idealnym miejscem na organizację tego wydarzenia. Idea Kongresu wpisuje się również w długofalową strategię zrównoważonego rozwoju regionu, jako centrum innowacji i wysokiej jakości usług medycznych i pielęgnacyjnych świadczonych dla gości z całego świata – mówią organizatorzy.
 
Do Rzeszowa przyjechali wybitni fachowcy i specjaliści, m.in.: lek. med. Piotr Drozdowski, dr n med. Marzena Juszczyk Gontaszewska, Monika Bardian, Karolina Golema, dr Bogusław Dembiński, dr Maria Całka czy dr Zbigniew Majka. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy