Estetyczny uśmiech to niezwykle ważny element naszego ogólnego wizerunku. Ładne zęby dodają pewności siebie i pomagają w nawiązywaniu relacji. Jednak tylko nielicznych natura obdarzyła nieskazitelnym uzębieniem. Według danych Ministerstwa Zdrowia, tylko 5,4 procenta Polaków ma pełne uzębienie, a odsetek pacjentów dotkniętych całkowitym bezzębiem stale rośnie. W grupie wiekowej 65-74 lat wynosi aż 40%. Odpowiedzią na problem braków w uzębieniu jest leczenie implantologiczne. O jego zaletach i możliwościach, jakie oferuje, rozmawiamy z lekarzem stomatologiem Dariuszem Srokowskim, doświadczonym implantologiem.
Dla kogo przeznaczone jest leczenie implantologiczne?
Dr Dariusz Srokowski: Implanty to rozwiązanie dla pacjentów mających braki w uzębieniu lub dotkniętych całkowitym bezzębiem, którzy spełniają określone warunki kostne. Decyzja o podjęciu i przebiegu leczenia zapada na podstawie wnikliwej analizy danych uzyskanych w badaniu pantomograficznym (zdjęcie panoramiczne) i tomograficznym (obrazowanie trójwymiarowe).
Czy podejmując leczenie implantologiczne warto zachować swoje zęby?
Oczywiście, implanty i tradycyjna protetyka mogą się doskonale uzupełniać także przy pełnych rekonstrukcjach zgryzu. Zachowanie zębów, które są w dobrym stanie, pozwoli uzyskać lepsze rezultaty. Nie bez znaczenia jest też czynnik psychologiczny – pacjent, który nie traci wszystkich zębów, łatwiej zaakceptuje plan leczenia i zachowa lepsze samopoczucie.
A co, jeśli własnych zębów brak lub ich stan nie pozwala na ich zachowanie? Ile implantów potrzeba, aby uzupełnić całkowite bezzębie?
W mojej opinii, w naprawdę wyjątkowych przypadkach można umocować 12 zębów na stałe na 4 implantach. Warunki muszą być jednak bardzo sprzyjające. Aby wszczepić wystarczająco długie i szerokie implanty do utrzymania 12 zębów, kość musi być obfita. Bardziej realistyczną liczbą jest 5 do 8 implantów. Wówczas nie są one przeciążone, a siły zgryzu rozkładają się prawidłowo. Ostateczna ilość implantów przy pełnej rekonstrukcji to decyzja bardzo indywidualna i złożona. Składają się na nią takie czynniki, jak jakość i ilość kości, tonacja mięśni twarzy, rozmiar szczęki i żuchwy pacjenta.
Jak przebiega rekonstrukcja całego uzębienia?
Pełna rekonstrukcja uzębienia jest jedną z najtrudniejszych procedur w stomatologii. Jeżeli odbudowa protetyczna uzębienia obejmuje także własne zęby pacjenta, to możemy wykorzystać korony, mosty i implanty występujące pojedynczo lub połączone w mosty. Pełną rekonstrukcję zaczynamy od wstępnej analizy jamy ustnej, modeli pacjenta stworzonych na podstawie wycisku, zdjęć rtg oraz tomografii. Na podstawie tych informacji wykonujemy projekt przyszłego uzębienia. Dalszy przebieg leczenia jest uzależniony od tego, jakie procedury należy wykonać, zanim możliwa będzie implantacja. Po wszczepieniu implantów następuje etap uzupełnień tymczasowych/próbnych, na podstawie których pacjent może ocenić estetykę i wygodę przyszłych uzupełnień stałych. Pacjent ma szansę zgłosić swoje uwagi do zaproponowanych uzupełnień stałych i uzyskać efekt końcowy, który go całkowicie ustatysfakcjonuje
.
Implanty wydają się być rozwiązaniem dla wielu osób, borykających się z problemami z uzębieniem. Jednak często przeszkodą na drodze do pięknego uśmiechu okazują się pieniądze. Panuje powszechna opinia, że implanty to drogie rozwiązanie dla nielicznych. Czy według Pana to prawda?
Choć pojęcie kosztów jest względne i nie dla wszystkich pierwszorzędne, to faktycznie trzeba mieć świadomość, że implanty kosztują dość dużo. Jednak warto spojrzeć na ten rodzaj leczenia długofalowo. W porównaniu z innymi sposobami leczenia ten początkowo wysoki koszt może okazać się konkurencyjny, zwłaszcza jeśli uwzględnimy uzyskane efekty implantacji w postaci estetyki i długotrwałości uzębienia. Istotną zaletą implantacji jest także to, że nie narusza ona sąsiednich zębów, nie działa destrukcyjnie na stan posiadanego uzębienia naturalnego. Implanty wraz z wykonanymi na nich odbudowami protetycznymi znacząco poprawiają warunki zgryzowe pacjenta, co oznacza między innymi lepsze trawienie i eliminację problemów związanych z układem pokarmowym. Wreszcie, i tu wracamy do punktu wyjścia naszej rozmowy, uzyskany w wyniku leczenia estetyczny uśmiech przyczynia się do wzrostu pewności siebie, poprawy samopoczucia, zwalczenia kompleksów. Krótko mówiąc – implanty zmieniają życie na lepsze.
ul. Księdza Jałowego 8/1, 35-010 Rzeszów
tel/fax 17 85 333 85, kom. 602 34 20 46, kom. 787 193 163
www.dentalimplantacademy.pl
Godziny i terminy wizyt umawiane są indywidualnie.