Reklama

Lifestyle

Niepełnosprawni na wybiegu. Nietypowy pokaz mody w Sandomierzu

Katarzyna Grzebyk
Dodano: 16.06.2015
20199_18332_IMG_6511
Share
Udostępnij
Sześćdziesięciu siedmiu niepełnosprawnych podopiecznych Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego „Radość życia” w Sandomierzu w roli… modeli. Dzieci i młodzież zaprezentują się w pięknych strojach projektu Justyny Wesołowskiej, właścicielki tarnobrzeskiego Atelier „GAMON”. Nad pokazem „My… a dlaczego nie!!!, który odbędzie się w Sandomierzu w piątek, 19 czerwca,  charytatywnie pracuje cały sztab ludzi. – Dla wszystkich jest to duże wyzwanie i wspaniałe doświadczenie – mówi Justyna Wesołowska.
 
Kilka miesięcy temu sandomierski Caritas zwrócił się z prośbą do utalentowanej projektantki z Tarnobrzega (znanej w Polsce dzięki świetnie przyjętej kolekcji „Cyklista-moda na stylowe rowery”), by stworzyła stroje dla jego niepełnosprawnych podopiecznych. Nie wahała się ani chwili, ponieważ jest przekonana, że moda nie jest zarezerwowana tylko dla pięknych, szczupłych i bogatych. – Zespół Downa czy niepełnosprawność w ogóle często wiąże się z trudną, nieproporcjonalną sylwetką. Dzieci ubierane są w za duże ubrania, często w ubrania dla dorosłych. A przecież dziecko powinno wyglądać jak dziecko, może wyglądać modnie i radośnie – tłumaczyła swą decyzję.
 
67 modeli w modnych stylizacjach
 
Teraz przyszła pora na finał całego przedsięwzięcia. Justyna Wesołowska zaprojektowała stroje dla ponad 60 podopiecznych Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego „Radość życia” w Sandomierzu – dzieci i młodzieży z powiatów tarnobrzeskiego i sandomierskiego. Stroje uszyła miejscowa szwalnia. W piątek, 19 czerwca o godz. 10 zaprezentowane zostaną na wybiegu. Najmłodsza grupa dziewczynek wystąpi w stylizacjach „na księżniczkę” – w kolorowych tiulowych spódnicach i t-shirtach, starsze dziewczynki i kobiety – w sukienkach. Grupa niepełnosprawnych mężczyzn zaprezentuje się w garniturach. Wszyscy dostaną swoje ubranie z wybiegu na własność (koszt materiałów i szycia pokrywają sponsorzy wydarzenia oraz rodzice).
 
–  Stroje dla niepełnosprawnych muszą być wygodne, użytkowe, bez zbędnych dodatków, np. zamków, które sprawiają trudność w ubieraniu. Materiały muszą być dobrej jakości, wytrzymałe, takie, z których łatwo zmywa się zabrudzenia – wyjaśnia Justyna Wesołowska. – Trzeba też dodać, że pomysł realizowany jest za zgodą i na życzenie rodziców dzieci, którzy mają duży problem, by kupić swojemu niepełnosprawnemu dziecku ładne, okazjonalne ubranie. 
 
Przedsięwzięcie charytatywne, a tyle radości!
 
Nad całym wydarzeniem pracuje charytatywnie cały sztab ludzi: projektantka, choreograf, wizażyści itp. Zorganizowana została już profesjonalna sesja zdjęciowa, która sprawiła niepełnosprawnym dużo radości. Pokaz mody w wykonaniu niepełnosprawnych jest dopiero początkiem imprezy. Potem odbędą się ich występy muzyczne i taneczne; pokaz kolekcji Justyny Wesołowskiej, występy artystów Sandomierskiego Centrum Kultury, koncerty itp.. Początek o godz. 10, 19 czerwca w Katolickim Domu Kultury w Sandomierzu przy ul. Mariackiej 12.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy