W dzisiejszym świecie zdrowie i naturalne piękno odgrywają ogromną rolę. Coraz większą wagę przywiązuje się do zgrabnej sylwetki, a także kondycji fizycznej. Niejednokrotnie takie atuty pomagają nam w codziennym życiu osobistym i zawodowym, ułatwiają kontakty międzyludzkie. Często o sukcesie decyduje pierwsze wrażenie. Promienny, zdrowy uśmiech jest w takim przypadku naszym wielkim sprzymierzeńcem.
Badania wykazały, że osoby z ładnym uśmiechem są odbierane jako bardziej sympatyczne, pomocne, odnoszące sukcesy. To one łatwiej awansują, łatwiej nawiązują znajomości. Niestety, nie każdy posiada piękny „garnitur” śnieżnobiałych zębów. Winą są tu uwarunkowania genetyczne (dziedziczny kształt i kolor zębów), choroby zębów i dziąseł, czasem zaniedbania higieniczne pacjentów, niezdrowy tryb życia, nieodpowiednia dieta.
Nowoczesna stomatologia estetyczna wychodzi dziś naprzeciw potrzebom pacjentów. Nowoczesny gabinet dysponuje całym arsenałem środków, umożliwiających poprawę stanu i wyglądu uzębienia. Wymieniać można m.in.: wybielanie, licówki, uzupełnienia typu inlay, onlay zamiast standardowych wypełnień, korony pełnoceramiczne Procera®, Lava Cerkon®, Empress ®, chirurgię plastyczną dziąseł, implanty, ortodoncję dorosłych.
Wybielanie to pierwszy krok w kierunku poprawy estetyki naszego uśmiechu. Wybielać zęby może praktycznie każdy. Wybielanie powinno być poprzedzone staranną kontrola uzębienia. Lekarz stwierdza, czy pacjent nie ma aktywnej próchnicy, czy wszystkie wypełnienia są szczelne, kontroluje, czy nie ma ubytków tzw. przyszyjkowych. Jeżeli występuje któryś z powyższych problemów, należy zęby odpowiednio przygotować do zabiegu wybielania
Wyróżniamy dwie metody wybielania:
-
wybielanie nakładkowe, wykonywane
przez pacjenta w domu,
Pierwsze polega na zastosowaniu specjalnych nakładek na zęby (sporządzanych indywidualnie dla każdego pacjenta przez technika dentystycznego), do których aplikuje się żel wybielający o mocy dobranej przez lekarza. Do wybielenia wystarcza 8–10 seansów. Pacjent samodzielnie w domu stosuje powyższe nakładki minimum 4 godziny dziennie lub w nocy podczas snu. Obecnie wprowadzane są coraz mocniejsze preparaty, także czas wybielania domowego może ulec skróceniu.
Zęby wybielone preparatem będą zawsze jaśniejsze niż poprzednio. W zasadzie zabieg nie wymaga powtórzenia.
Wybielanie gabinetowe wykonywane jest przez lekarza w gabinecie w ciągu 1–2 wizyt, w zależności od uzyskanego efektu. W gabinecie stosowany jest mocniejszy preparat, który jest odpowiednio aplikowany na zęby na czas 30 minut do 1 godziny. Efekt wybielania można wspomagać specjalnymi lampami, nie jest to jednak konieczne.
Preparat wybielający nie powinien być stosowany przez kobiety ciężarne i karmiące, gdyż nie prowadzono badań co do ewentualnych działań ubocznych nadtlenku karbamidu na rozwijający się organizm.
Licówki wykonywane są u pacjentów niezadowolonych z koloru i kształtu zębów, u których wybielanie nie przyniosło pożądanego efektu ze względu na znaczne przebarwienia, czy w przypadku luk między zębami przednimi (tzw. diastema). Umożliwiają także drobną korektę ustawienia zębów w łuku zębowym. Przeciwwskazaniem są zęby po leczeniu kanałowym i z bardzo dużymi wypełnieniami. Takie zęby są za słabe na licówki. Można jednakże na nich wykonać korony protetyczne.
Najczęściej licówki zakładane są w odcinku przednim na widoczne przy uśmiechu zęby; zależy to od mniej lub bardziej „szerokiego” uśmiechu danego pacjenta. Aby licówki wyglądały naturalnie i nie pogrubiały zębów, często konieczne jest lekkie szlifowanie przednich powierzchni zębów (wystarczy zebranie ułamka milimetra). To daje nam potrzebne miejsce dla licówki.
Licówki wykonywane są indywidualnie dla każdego pacjenta, dobierany jest kolor i kształt, które ustalane są na pierwszych wizytach. Można także wykonać wstępne przemodelowanie zębów materiałem kompozytowym w jamie ustnej. Daje to pacjentowi wyobrażenie o późniejszym wyglądzie jego zębów.
Materiał używany do produkcji licówek to porcelana. Nowoczesne porcelany potrafią naśladować dokładnie naturalne piękno zębów. Oferują odpowiednią biel, translucencję i opalescencję. Licówki do zębów mocuje się za pomocą techniki adhezyjnej. Specjalny materiał przykleja licówkę z ogromną siłą. Badania w labolatoriach wykazały siłę potrzebną do zerwania połączenia 31 MPa. Jest to siła, która nigdy nie występuje w naturalnych warunkach.
Coraz modniejsze w Polsce są metody zdobienia zębów biżuterią. Okazją może być np. zabawa karnawałowa, ale też chęć posiadania takiej ozdoby na stałe. Biżuteria nazębna jest mocowana na zębie w sposób nieingerujący w zdrowe szkliwo, utrzymuje się ok. 1 roku. W razie potrzeby biżuterię można w każdej chwili ściągnąć w gabinecie stomatologicznym. Oferta obejmuje wiele wzorów. Poniżej można zobaczyć przykład umieszczenia gwiazdki z białego złota z diamentem 0,1 karata na górnej prawej dwójce.
Do osiągnięcia dobrych efektów leczenia dobry gabinet wykorzystuje nowoczesny sprzęt. Ogromną rolę odgrywa powiększenie – lupy zabiegowe i mikroskop. Gwarantują one ogromną precyzję i dokładność przeprowadzanych zabiegów. Wykorzystywane są w trakcie przygotowania zębów do założenia licówek, koron, a także podczas leczenia kanałowego.
Odpowiednie funkcjonowanie założonych uzupełnień, tj. koron, licówek, mostów, implantów, zapewnia odpowiednie ich ukształtowanie funkcjonalne zgodnie z pracą stawów skroniowo-żuchwowych. Niestety, często pomijana jest rejestracja wzajemnego układu między pracą stawów a ułożeniem zębów. W naszej praktyce stosujemy urządzenie nazywane łukiem twarzowym i artykulator, który naśladuje indywidualne warunki pacjentów i nie tylko pozwala cieszyć się pięknym uśmiechem, ale też zapewnia odpowiednią pracę zębów w trakcie spożywania posiłków. Zęby nie ścierają się i nie niszczą z czasem.
Cyfrowa technika usprawnia proces wykonania koron i mostów – zwiększa dokładność i pozwala na łatwiejsze projektowanie uzupełnień protetycznych. M.in. korony pełnoceramiczne na bazie tlenku cyrkonu wykonywane są w procesie frezowania w urządzeniach sterowanych cyfrowo.
Końcowy etap jednak jest wykonywany ręcznie przez technika dentystycznego. Leczenie estetyczne to spotkanie techniki z artyzmem; wykonanie uzupełnień ceramicznych można porównać do malowania obrazu – technik nakłada kolejne warstwy masy porcelanowej indywidualnie dla każdego pacjenta mając do dyspozycji komplet fotografii zębów, ale także zdjęć twarzy pacjenta. Kształt, kolor zębów dobierany jest indywidualnie – dobrze dobrane uzupełnienia potrafią zmienić uśmiech. Zęby ustawione harmonijnie do rysów twarzy, do poziomu linii oczu, do linii wargi dolnej powodują, że śmiejemy się radośnie i szczerze.
Dla pacjenta najważniejsze jest, aby przeprowadzane zabiegi były bezbolesne. Większość osób trafiających do dentysty boi się bólu. Obecnie dysponując znieczuleniem komputerowym The Wand® skutecznie eliminujemy ból w trakcie zabiegu. Samo podanie znieczulenia tym urządzeniem jest nieodczuwalne. Kontrole nad procesem dystrybucji leku znieczulającego nadzoruje mikroprocesor, który reguluje prędkość i ilość podawanego środka. W dzisiejszych czasach, dzięki całemu arsenałowi środków, pięknie uśmiechać może się każdy. Niezależnie od wieku i stanu posiadanego uzębienia – stomatologia XXI wieku potrafi wyczarować uśmiech również dla Ciebie.
Więcej informacji :