Jak wynika z badań przeprowadzonych na potrzeby kampanii „Lubię kaszę…” to kasza gryczana gości najczęściej na polskich stołach (73% wskazań ogółem), dystansując wszystkie inne rodzaje kaszy. Drugą najczęściej wybieraną jest kasza jęczmienna (57%).
Kasza gryczana jest preferowana bardziej przez mężczyzn (76 proc.) niż kobiety (70 proc.). Kaszę jęczmienną natomiast częściej wybierają kobiety (61 proc., mężczyźni –52 proc.).
Te dwa rodzaje kasz są najbardziej lubiane przez osoby w wieku powyżej 55 lat. Młodzi ludzie, w wieku 15-24 lata, chętnie sięgają także po kaszę mannę i kuskus.
– Zarówno kasza gryczana, jak i jęczmienna są źródłem cennych składników odżywczych i mineralnych.
Kasza gryczana, w porównaniu do pozostałych kasz, zawiera najwięcej magnezu, potasu oraz cynku. Dodatkowo zawiera białko o wysokiej wartości odżywczej, które dostarcza niezbędnych aminokwasów – tych, których nasz organizm nie jest w stanie sam wyprodukować, a które muszą być dostarczone z pożywieniem dla prawidłowego rozwoju organizmu – mówi Katarzyna Foszner, dietetyk, ekspert kampanii
„Lubię kaszę – kasza na stół, na zdrowie, na co dzień”. – Kasza jęczmienna jest z kolei bogata w β-glukany, które wpływają na obniżenie stężenia cholesterolu we krwi – dodaje.
Kasze to fundament zdrowej, zbilansowanej diety. Wraz z pozostałymi produktami zbożowymi stanowią podstawę piramidy żywieniowej, zgodnie z którą codziennie powinniśmy zjadać sześć porcji produktów zbożowych. Niestety Polacy wciąż nie doceniają walorów kaszy. Regularnie, czyli kilka razy w tygodniu, spożywa ją tylko 9% z nas.*
Więcej informacji o rodzajach oraz walorach zdrowotnych i kulinarnych kaszy znajduje się na stronie internetowej: www.lubiekasze.pl.