Reklama

Lifestyle

Najpopularniejsze rodzaje patelni

Materiał Partnera
Dodano: 21.02.2019
44516_frying-pan-2618192_750x500
Share
Udostępnij
Nie da się ukryć, że patelnia to jeden z najbardziej użytecznych sprzętów w kuchni, zaraz obok garnka i rondla. Jak się okazuje wybór właściwej patelni wcale nie jest prosty, bo na rynku dostępnych jest wiele kategorii tego produktu, a każdy z nich ma swoje charakterystyczne cechy.

Patelnia teflonowa
Patelnia teflonowa jest jedną z najczęściej używanych w gospodarstwach domowych. Zaletą tego typu patelni jest choćby jej cena. Modele teflonowe są stosunkowo tanie i prawie każdy może sobie pozwolić na ich zakup. Poza tym, teflon pozwala na smażenie niemal bez tłuszczu, co pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Powierzchnia patelni jest nieprzywierająca, więc smażenie jest proste i przyjemne. Dodatkowo, czyszczenie patelni teflonowej nie wymaga szorowania, wystarczy zmyć pozostałości miękką gąbką. Jedyną niedogodnością jest to, że teflon nie jest odporny na zarysowania i uszkodzenia, dlatego korzystając z patelni pokrytej tym tworzywem nie wolno używać ostrych szpatułek i szpikulców. Najlepiej jest zaopatrzyć się w silikonowe albo drewniane przybory. Na ryku dostępne są różnego typu patelnie z powierzchnią teflonową: woki, grillowe, do naleśników, tradycyjne czy dołkownice do jajek i placków.

Patelnie ceramiczne
Bardzo popularne są również patelnie ceramiczne, których powłoka powstaje z połączenia minerałów i gliny. Są one odporne na wysoką i niską temperaturę (400st C i -20st C). Patelnie ceramiczne nagrzewają się równomiernie, co zapewnia utrzymanie ciepła całej potrawy. Ważne jest, że podczas smażenia, nie wydobywają się żadne związki niebezpieczne dla środowiska oraz, że powłoka nie wpływa w żaden sposób na smak dań. Bogatą ofertę wysokiej jakości patelni posiada firma BergHoff, której produkty dostępne są na: https://www.indelo.pl/patelnie-berghoff-cat-350. Podobnie jak patelnie teflonowe, również te z ceramiczną powłoką mają gładką i nieprzywierającą powierzchnię. Poza tym, można na nich smażyć z niewielką ilością tłuszczu. Podczas smażenia, należy używać drewnianych i silikonowych przyborów kuchennych.

Inne rodzaje patelni
Coraz częściej użytkownicy decydują się na patelnie żeliwne, które nie posiadają żadnej zewnętrznej powłoki. Wykonane są wyłącznie z naturalnych materiałów i są odporne na zarysowania. Wytrzymują w idealnym stanie przez wiele lat, a potrawy jednogarnkowe przygotowane na takiej patelni smakują wybornie. Najczęściej stosuje się je do duszenia mięsa i warzyw. Bardzo dobrze sprawdzają się także patelnie grillowe, które podkreślają smak przygotowywanego mięsa. Żeliwo jest odporne na wysoką temperaturę, dlatego patelnie z tego tworzywa można używać na kuchence i w piekarniku. Mimo wielu zalet, patelnie żeliwne mają kilka minusów. Przede wszystkim są dosyć ciężkie i drogie. Poza tym, przez to, że nie posiadają żadnej powłoki, trzeba używać większej ilości tłuszczu niż np. na patelni teflonowej. Nie można również myć ich w zmywarce. Kolejną kategorią patelni, znaną od pokoleń jest patelnia emaliowana. Na rynku dostępne są dwa rodzaje tych produktów. Wyróżnia się takie pokryte emalią jedynie z zewnątrz i takie w całości wykończone powłoką emaliowaną. Patelnia emaliowana może być wykonana z różnego tworzywa: żeliwa, stali, aluminium. Jest ona odporna na rdzewienie i nie trzeba pokrywać jej dodatkowo tłuszczem. Po kilku użyciach pojawia się powłoka ochronna – patyna. Patelnia ma gładką powierzchnię i nie wypływa na smak potraw. Poleca się ją do przygotowywania dań dla dzieci i alergików. Minusem są mniejsze właściwości nieprzywierające i konieczność używania drewnianych i silikonowych przyborów.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy