Reklama

Lifestyle

Rzeszowski “bike cafe” i jego klimatyczne podwórze

Anna Matusz-Gap
Dodano: 11.07.2015
21174_IMG_3493
Share
Udostępnij
Niewiele jest miejsc w Rzeszowie, gdzie możemy napić się świeżo palonej, dobrej jakościowo kawy. Kawa Rzeszowska od początku stawiała na jakość i smak, chcąc przekonać mieszkańców Rzeszowa do swojej marki. Początkowo tylko mobilna, rowerowa kawiarnia zachęcała mieszkańców do picia kawy, oferując ją w drodze do pracy czy na spacerze. I choć budowa marki ciągle trwa, przyszedł czas, by zrobić kolejny krok w rozwoju – Kawa Rzeszowska otworzyła stacjonarną kawiarnię. 

Kawa Rzeszowska to miejsce, o którym jego właścicielka marzyła latami, jednak długo nie miała odwagi, by podjąć wyzwanie. Kiedy zakończyła długoletnią pracę w korporacji, zrealizowała swój pomysł, a kawa stała się jej życiem. Kupiła "wypasiony" rower i otworzyła nietypową jak na Rzeszów, mobilną kawiarnię. Mobilna wersja, czyli oldskulowy rower działa od września 2014 roku. W okresie zimowym stacjonował w galerii Plaza, a kiedy zrobiło się ciepło, wyjechał w miasto. Obecnie najczęściej stacjonuje  w pobliżu Fontanny Multimedialnej oraz Placu Wolności, ale może pojawić się także w innych miejscach w Rzeszowie.
 
Kiedy Kawa Rzeszowska na rowerze stała się już rozpoznawalną marką, pomysłodawcy przedsięwzięcia, postanowili otworzyć także stacjonarną wersję kawiarni. Kawa Rzeszowska funkcjonuje od końca maja i jest miejscem, które na pewno wyróżnia się na tle pozostałych rzeszowskich kawiarni.  Lokal serwuje świeżo paloną kawę najwyższej jakości (speciality), pochodzącą z plantacji z całego świata, wypalaną tydzień lub dwa tygodnie wcześniej, w polskiej palarni – o tej kawie wiedzą wszystko, gdzie rosła, kto jest właścicielem plantacji, jaka jest odmiana kawy. Już samo miejsce, w jakim się znajduje, odzwierciedla jego charakter. Nie znajdziemy go przy głównym deptaku, ale w zacisznym podwórzu pośród starych, klimatycznych, przedwojennych kamienic, gdzie zdawać by się mogło – czas się zatrzymał.
 
Początkowo gospodarze mieli wątpliwości, czy jest to odpowiednie miejsce, widzieli jego zalety i wady. W innych miastach takie zakamarki i podwórka starych kamienic są bardzo modne, jednak rzeszowianie jeszcze nie do końca cenią wyjątkowości takich miejsc  i twórcy Kawy Rzeszowskiej zastanawiali się, czy takie miejsce zaakceptują. Po miesiącu prowadzenia kawiarni zauważają, że miejsce staje się coraz bardziej rozpoznawalne i ma stałych klientów, którzy wracają. Również wystrój lokalu, nowoczesny, trochę hipsterski, idealnie wpasowuje się w  lokalizację. Tym bardziej, że od początku działalności nie miała to być zwykła kawiarnia, lecz miejsce niezależne, indywidualne, trochę inne jak na Rzeszów, oryginalne, bez kompleksów do świata. Z miłą, profesjonalną obsługą, która zawsze doradzi i znajdzie czas, by choć w kilku zdaniach porozmawiać z klientami. 
 
 
Oprócz wyśmienitej "czarnej", Kawa Rzeszowska oferuje także śniadania. Do wyboru są: rzeszowski tost, "jaja na jaja", panini a'la bogini czy granola. W menu znajdują się także inne przekąski m.in. słodkie i słone tarty, zbożowe ciasteczka czy brownie. W pierwszą niedzielę lipca, Kawa Rzeszowska zapoczątkowała cykl "Letnich Śniadań w Podwórzu". Śniadania organizowane są w każdą niedzielę lipca i sierpnia w godzinach od 9 do 12 w formie otwartego bufetu w cenie 20 zł od osoby.
 
Podczas upalnych dni, Kawa Rzeszowska proponuje cold brew, czyli kawę parzoną na zimno, ice latte lub frappe. Oprócz kawy można napić się orzeźwiającej lemoniady, smoothie lub shake'a. Hitem, który podbija bywalców Kawy Rzeszowskiej są napoje i desery na bazie nasion chia, które słyną ze swych wartości odżywczych i właściwości zdrowotnych. Zawierają więcej kwasów omega-3 niż uchodzący za ich skarbnicę, hodowlany łosoś atlantycki. Są także bardziej bogate w wapń niż mleko, a żelaza zawierają więcej niż słynący z niego szpinak. 
 
W kawiarni można także kupić świeżo paloną kawę w wersji mielonej lub ziarnistej. Dodatkowo znajdziemy tam przyrządy i akcesoria do parzenia kawy, blaszany kubeczek z firmowym logo i inne baristyczne drobiazgi. Jest nawet mała biblioteczka, z której można skorzystać podczas pobytu w kawiarni. 
 
Kawa Rzeszowska chce też zachęcić  rzeszowian do odejścia od "kaw" rozpuszczalnych, zalewajek, kapsułek itp. – "Swoją misję realizuję poprzez szkolenia i degustacje realizowane we współpracy z domami kultury czy stowarzyszeniami, w których propagujemy kulturę picia kawy, opowiadamy o jej historii, uprawie kawy oraz jej dalszej drodze zanim trafi do naszej filiżanki. Podczas prezentacji degustujemy ten sam gatunek kawy zaparzany różnymi, alternatywnymi metodami, a smaki drzemiące w naparze zaskakują uczestników"  – przekonuje założycielka Kawy Rzeszowskiej. 
 
Stacjonarna kawiarnia mieści się w podwórzu kamienicy przy ulicy Kościuszki 3 i otwarta jest od poniedziałku do piątku od 8 do 19, a w sobotę i niedzielę od 9 do 19.


Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy