Reklama

Lifestyle

Papieska kremówka. Cukiernie szykują ciasto dla Rzeszowa

Alina Bosak
Dodano: 19.05.2023
74219_ra
Share
Udostępnij
Gigantyczną kremówkę na 14 tysięcy porcji szykują rzeszowscy cukiernicy. Ulubionego ciasta św. Jana Pawła II, z okazji rocznicy jego urodzin, będzie można spróbować w niedzielę 28 maja na ulicy 3 Maja. Akcja Papieska Kremówka odbędzie się w Rzeszowie już po raz 14.  
 
Święto, podczas którego rzeszowscy cukiernicy częstują słodkim ciastem na ul. 3 Maja w Rzeszowie, od lat cieszy się wielką popularnością. Przychodzą na nie tysiące osób, by po mszy w kościele pw. Świętego Krzyża spróbować ulubionego ciasta młodego Karola Wojtyły.

Tyle metrów, ile rocznic

Papieską kremówkę w Rzeszowie po raz pierwszy upieczono w 2007 roku, czyli w 87 rocznicę urodzin Jana Pawła II. I tyle właśnie metrów, ile lat minęło od urodzin polskiego papieża, liczyło wtedy to gigantyczne ciasto. Tej zasady rzeszowscy cukiernicy trzymali się przez kolejne lata. Akcję Kremówka Papieska organizowano co roku, aż do pandemii. Ostatni raz słodkiego ciasta rzeszowianie próbowali w 2019 roku. Teraz tradycja wraca. 
 
W niedzielę 28 maja po raz 14. rzeszowskie cukiernie wystawią na stoły słodki rarytas. Wydarzenie towarzyszy 103. rocznicy urodzin papieża i 32. rocznicy wizyty Ojca Świętego w Rzeszowie. Akcję pod hasłem „Pamięć jest wdzięcznością serca” organizuje Caritas Diecezji Rzeszowskiej i Cech Rzemiosł Wielobranżowych w Rzeszowie. 
 
Ciasto ma mierzyć 103 metry i liczyć aż 14 tysięcy porcji! Ten kilkutonowy wypiek to duże wyzwanie dla cukierni. Wykonany zostanie w dwóch zakładach: Cukierni Julian Orłowski & Kazimierz Rak na ul. Miodowej w Rzeszowie oraz Cukierni-Piekarni Radosław Rak w Zaczerniu.

Dwie tony produktów

Do upieczenia ciasta potrzeba produktów o wadze ok. 2 ton – mąki, masła, margaryny, cukru pudru, jaj, mleka, budyniu, rodzynek i rumu. W akcję gromadzenia gigantycznej ilości tych produktów może się włączyć każdy, kto chciałby pomóc rzemieślnikom w tym wielkim wyzwaniu. Można je przynosić właśnie na ul. Miodową lub do zakładu w Zaczerniu. 
 
Akcję wspiera również samorząd województwa podkarpackiego, Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego, a także wojewoda podkarpacki. 
 
Rocznica urodzin Karola Wojtyły znanego na świecie jako św. Jan Paweł II przypada 18 maja. W Rzeszowie świętowana jest więc dziesięć dni później. Papieska Kremówka 28 maja rozpocznie się o godz. 13. mszą św. w kościele Świętego Krzyża. O 14. 30 rozpocznie się degustacja kremówki. Wydarzenie ubarwi występ chóru, kapeli i zespołu ludowego.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy