Dwa dni wielkiego święta wina. 26 i 27 czerwca br. w Zamku w Łańcucie odbędzie się IV Międzynarodowy Galicyjski Konkurs Win. O medale złote, srebrne i brązowe będą walczyć wina z najróżniejszych regionów świata.
Prestiż galicyjskiego konkursu win systematycznie rośnie. Nic w tym dziwnego, ponieważ winiarstwo na Podkarpaciu rośnie w siłę i dziś jest najprężniej rozwijającym się winiarskim regionem w Polsce. Dzięki temu realne jest odrodzenie w kraju tradycji winiarskich, szczególnie, że nasze wina są bardzo wysoko oceniane przez znawców.
Konkurs „Galicja Vitis” zrodził się, by utrzymać kultywowanie historycznej tradycji wytwarzania win, a jego celem jest porównanie jakości win Europy Środkowej z winami pochodzącymi z innych części świata. Równocześnie pozwala on promować kulturę wina w regionach, które nie mają tradycji winiarstwa. W tym roku odbywa się już czwarta edycja tego konkursu i z roku na rok ma on większy prestiż i znaczenie w środowisku winiarzy. Przed rokiem do rywalizacji zgłoszono 254 wina z Czech, Francji, Gruzji, Polski, Republiki Południowej Afryki, Słowacji, Słowenii, USA, Węgier i Włoch.
Organizatorem Konkursu jest Stowarzyszenie Winiarzy Podkarpacia, a partnerami organizacyjnymi Województwo Podkarpackie, Fundacja Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa „Galicja Vitis”, Polski Instytut Winorośli i Wina oraz Muzeum – Zamek w Łańcucie. Patronat honorowy nad Konkursem objął Marszałek Województwa Podkarpackiego, który ustanowił Nagrodę Specjalną dla najwyżej ocenionego wina polskiego