Reklama

Kraków

Jak przygotować się do zdobywania górskich szlaków?

Artykuł sponsorowany
Dodano: 24.08.2023
Jak przygotować się do zdobywania górskich szlaków-1-Resizer-750Q75
Share
Udostępnij

Wycieczki po górach to bardzo przyjemna, choć wymagająca aktywność. Zawsze warto się do nich odpowiednio przygotować, by nie zostać zaskoczonym przez pogodę lub niespodziewane sytuacje. Oto poradnik, który Ci w tym pomoże.

Dobra kondycja to podstawa

Zanim zaczniesz zdobywać górskie szczyty, musisz zadbać o dobrą kondycję. Podejścia są niekiedy wymagające i dość trudne, a sama wycieczka może potrwać nawet kilkanaście godzin. Zacznij przygotowania wcześniej. Zamiast jeździć do pracy samochodem, wybierz rower. Do tego uprawiaj też piesze wycieczki lub zacznij biegać. To pomoże Ci szybko zbudować lepszą kondycję i pozwoli Ci na dłuższą wyprawę w góry.

Zaplanuj trasę

Nawet krótka wycieczka w góry wymaga odpowiedniego zaplanowania trasy. Zapoznaj się z poziomem trudności wybranej ścieżki, jej długością oraz czasem przejścia w obie strony. Wybierając szlak, mierz siły na zamiary i dopasuj go do swoich możliwości. Jeśli Twoja kondycja nie należy do najlepszych, postaw na krótsze trasy o niedużym przewyższeniu. Pamiętaj, że zdobycie szczytu to połowa sukcesu – należy z niego jeszcze zejść i mieć na to siłę.

Niezależnie od wybranej trasy, postaw na bardzo wygodne obuwie. W końcu na szlaku mogą Cię czekać dodatkowe utrudnienia, takie jak duże kamienie czy oblodzenia zimą. Obuwie trekkingowe to podstawa. Szukając czegoś dla siebie zajrzyj na przykład tutaj: https://sportano.pl/obuwie-turystyczne-i-trekkingowe/buty-trekkingowe/buty-trekkingowe-czarne.

Sprawdź aktualną prognozę pogody

Pogoda w górach często szybko i gwałtownie się zmienia. Nawet jeśli jeszcze dzień wcześniej zapowiadane było słońce i wysokie temperatury, może się okazać, że w momencie wycieczki aura prezentuje się zupełnie inaczej. Nie wychodź w góry, jeśli zapowiadane są:

 • gęste mgły – skutecznie utrudnią orientację oraz odbiorą Ci szansę na podziwianie pięknych widoków,
 • burze – w górach są bardzo niebezpieczne,
 • ulewne deszcze – zwiększają ryzyko poślizgnięcia się i upadku,
 • upał – wbrew pozorom nawet lejący się z nieba żar może skutecznie utrudnić wędrówkę.

Poinformuj bliskich, że wybierasz się w góry

Przed wycieczką w góry dobrze jest zapowiedzieć bliskim osobom, że masz ją w planach. Poinformuj o miejscu, w które się wybierasz, jak i planowanym czasie powrotu. Dzięki temu, w razie problemów, skróci się czas udzielenia Ci ewentualnej pomocy, a niejednokrotnie może Ci to też uratować życie. Zapisz sobie też numery ratunkowe GOPR/TOPR.

Ubierz się na cebulkę

Jak już było wspomniane, pogoda w górach lubi się szybko zmieniać. Dlatego też koniecznie ubierz się na cebulkę i miej ze sobą kilka warstw dodatkowych ubrań. Powinny być nie tylko wygodne, ale też szybkoschnące i wiatroszczelne. Co powinieneś mieć na sobie lub ze sobą?

 • Wygodne spodnie – nie powinny krępować Twoich ruchów i dawać Ci pełną swobodę w trudniejszych warunkach. Dobrym pomysłem będą np. legginsy, które znajdziesz na przykład tutaj: https://sportano.pl/marki/strong-point. Sprawdź też spodnie trekkingowe.
 • Kurtka przeciwdeszczowa/wiatroszczelna – przyda się niezależnie od pory roku lub pogody.
 • Polar lub softshell – ochroni przed wyziębieniem organizmu i sprawdzi się także latem, np. w godzinach porannych.
 • Bielizna termoaktywna i odzież – wybieraj ubrania wykonane z materiału, który ułatwia odprowadzanie potu od ciała. Unikaj natomiast bawełny.
 • Nakrycie głowy – czapka z daszkiem ochroni Cię przed słońcem, a ta cieplejsza – od wiatru i chłodu zimą.
 • Rękawiczki – sprawdzą się w wysokich partiach gór oraz na szlakach, gdzie są poręcze czy łańcuchy.

Zabierz ze sobą przydatny ekwipunek

Na każdą wycieczkę w góry musisz zabrać ze sobą plecak. Nie powinien być ciężki – na jednodniową wyprawę wystarczy ok. 10-20 litrów. Unikaj torebek lub reklamówek, gdyż ręce powinny być zawsze wolne!

Co spakować do plecaka?

 • Dokumenty i pieniądze – dowód osobisty będzie niezbędny, pamiętaj też, by zapisać sobie na karteczce numery alarmowe.
 • Naładowany telefon oraz powerbank – w górach mogą Cię spotkać różne sytuacje, więc zawsze warto móc skontaktować się ze światem.
 • Niezbędne ubrania – kurtka przeciwdeszczowa, koszulka i skarpetki na zmianę.
 • Mapa – pomoże Ci się nie zgubić na szlaku nawet wtedy, gdy Twój telefon nie będzie miał zasięgu.
 • Latarka czołówka – polecana jest szczególnie jesienią, gdy dzień staje się krótszy.
 • Śpiwór letni – jeśli planujesz kilkudniową wyprawę latem, weź ze sobą śpiwór. Zadbaj o to, by materiał był wysokiej jakości. Dobre śpiwory znajdziesz między innymi tutaj: https://sportano.pl/spiwory-i-koldry-turystyczne/spiwory/spiwory-letnie.
 • Krem z filtrem przeciwsłonecznym – ochroni Cię przed słońcem.
 • Dodatkowe akcesoria – okulary przeciwsłoneczne, chusteczki odświeżające, kijki czy raki.

Jaki prowiant zabrać ze sobą?

Na wycieczkę w góry zabierz kanapki, owoce oraz drobne przekąski, takie jak batony lub orzechy. Dodadzą Ci energii oraz pobudzą. Dobrym pomysłem jest zaplanowanie obiadu w schronisku – sprawdź, czy znajduje się ono na wybranym przez Ciebie szlaku.

Do picia warto spakować wodę niegazowaną. Unikaj napojów gazowanych – wzmagają one pragnienie, zamiast je gasić. W Twoim plecaku powinno znajdować się tyle wody, byś się nie odwodnił. Zawsze możesz uzupełnić butelkę przy pomocy strumienia górskiego. Dobrym pomysłem jest też zabranie ze sobą termosu z ciepłą herbatą – szczególnie, jeśli wędrujesz jesienią lub zimą.

Pamiętaj, by w górach odpowiednio się zachowywać

W górach obowiązuje swoisty turystyczny savoir vivre. Spotkasz się z nim właściwie wszędzie, nie tylko w Polsce, ale także zagranicą. Przede wszystkim należy zachować ciszę – nie psuj wyjątkowego otoczenia krzykiem, hałasem czy głośną muzyka. Tyczy się to nie tylko szlaku, ale też przebywania w górskich schroniskach. Wędrując nie zostawiaj po sobie żadnych śmieci. Wszystko, co ze sobą weźmiesz, musisz zabrać z powrotem. Mile widziane jest też witanie się z mijanymi turystami.

Wycieczka w góry to sama przyjemność – świeże powietrze, cisza oraz zapierające dech w piersiach widoki. Aby wszystko odbyło się zgodnie z Twoim planem, pamiętaj o powyższych wskazówkach!

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy