Reklama

Lifestyle

Carpathia Festival – muzyczna bitwa i przeboje

Alina Bosak
Dodano: 17.07.2023
Podczas Carpathia Festival usłyszymy koncert z przebojami gwiazd. Fot. CSW w Rzeszowie
Podczas Carpathia Festival usłyszymy koncert z przebojami gwiazd. Fot. CSW w Rzeszowie
Share
Udostępnij

Już w najbliższy weekend 22-23 lipca Rzeszów zabrzmi muzycznymi nowościami, ale i nieśmiertelnymi przebojami, podczas XIX Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Carpathia Festival”. W Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego piętnastu finalistów z różnych krajów i będzie walczyć o Grand Prix. W jury zasiądzie Marek Kościkiewicz, a w finale zabrzmi koncert z przebojami Krzysztofa Dzikowskiego i Ireny Santor. Oboje zasiądą w loży honorowej festiwalu!

To już 19. edycja Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Carpathia Festival” w Rzeszowie, który w przyszłym roku będzie świętował okrągły, 20. jubileusz! Od lat przyświeca mu niezmiennie ta sama idea, by promować utalentowanych artystów, którzy mają odwagę śpiewać na scenie nowe autorskie piosenki. – Nie śpiewają coverów – co dziś jest powszechne niemal we wszystkich „talent show” – lecz piosenki stworzone przez siebie, albo specjalnie dla nich napisane. Dla wielu udział w „Carpathia Festival” to pierwszy krok do wielkiej kariery – mówi dr Anna Czenczek, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Carpathia Festival” i prezes Fundacji Wspierania Kultury i Sztuki „ Carpathia”, która w 2005 roku zorganizowała festiwal po raz pierwszy i niezmiennie tworzy to wydarzenie, ściągając do stolicy Podkarpacia nie tylko młode talenty, ale i gwiazdy polskiej sceny muzycznej.

Jest to możliwe dzięki wsparciu wielu mecenasów. Sponsorem tytularnym jest Bank Gospodarstwa Krajowego, partnerem – Województwo Podkarpackie – Przestrzeń Otwarta. Festiwalowe wydarzenia zostały także dofinansowane z budżetu Gminy Miasto Rzeszów.

Jak podkreśliła podczas konferencji zapowiadającej festiwal Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa, dzięki charyzmie i zaangażowaniu Anny Czenczek festiwal odbędzie się w Rzeszowie już po raz 19. – Ten festiwal gromadzi rzeszę artystów i widzów. Tutaj w Rzeszowie odkrywane są wyjątkowe talenty, które śpiewają utwory swoje, albo specjalnie dla nich napisane. Dla nas jest to wyjątkowe wydarzenie, bardzo się cieszymy, że możemy gościć w mieście tak znakomitych wykonawców. Jestem przekonana, że festiwal uświetni nasze dążenie do zdobycia miana Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku – mówi Krystyna Stachowska.

Wielka walka o zwycięstwo w Carpathia Festival

Konkursowym zmaganiom kibicuje rzeszowska publiczność, a festiwalowe dni wypełniają koncerty, w których nie brak przebojów i znakomitych dyrygentów. Od kilku edycji wokalistom akompaniuje Orkiestra Festiwalowa pod batutą Tomasza Filipczaka, znanego m.in. z  kultowego programu telewizyjnego „Jaka to melodia” kierownika muzycznego Teatru Syrena w Warszawie.

Wspaniała atmosfera festiwalu sprawia, że co roku do konkursu o Grand Prix zgłaszają się setki debiutujących artystów z różnych zakątków świata. Najwięcej oczywiście z Polski. W tym roku napłynęła ogromna liczba zgłoszeń z takich krajów jak: Chorwacja, Irlandia, Litwa, Łotwa, Malta, Norwegia, Słowacja, Szkocja, Wielka Brytania, Niemcy i Ukraina, a także z wielu miast i miasteczek całej Polski – to ponad 55 miejscowości, w których muzyczne talenty marzą o wielkiej scenie.

Wymogiem udziału w Festiwalu było zgłoszenie dwóch utworów autorskich. Oceniło je jury kwalifikacyjne w składzie: Danuta Błażejczyk (przewodnicząca), Maciej Błażewicz i Maciej Gnatowski, wyłaniając piętnastu wyjątkowych finalistów. Wśród nich są: Sonja Agata Biscan, Klaudia Borczyk, Sargis Davtyan, Anna Federowicz, Blanka Hodurek, Mario Junes, Ola Kędra, Magdalena Lasota, Anna Malacina-Karpiel, Anastasia Mudryk „Nasu”, Anastazja Nowak, Mark Portelli, Matej Smutny, Kashia Vega i  Kinga Wołoszyn.

Dzięki nominacji 22 lipca 2023 r. zaśpiewają w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, walcząc o Grand Prix – statuetkę, nagrodę pieniężną w wysokości 15 tys. zł na dofinansowanie wydania płyty lub kosztów organizacji trasy koncertowej oraz zaproszenie do koncertu w przyszłorocznej edycji Festiwalu. Do wygrania są także inne wspaniałe nagrody. 

Debiuty i koncerty gwiazd

Przesłuchania konkursowe odbędą się pierwszego dnia festiwalu, w sobotę 22 lipca. Poprzedzi je koncert poświęcony twórczości Seweryna Krajewskiego i świętującego 60-lecie pracy twórczej Krzysztofa Dzikowskiego. W muzycznym widowisku pt. „We wspólnym rytmie serc” wystąpią Soliści i Grupa Artystyczna Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie, pod kierunkiem Anny Czenczek, z towarzyszeniem Orkiestry Festiwalowej.

Wieczorem jury konkursowe pod przewodnictwem Marka Kościkiewicza, autora największych hitów zespołu De Mono, zdecyduje, kto następnego dnia, w niedzielę 23 lipca, wystąpi w Koncercie Laureatów. Wraz z Kościkiewiczem głosować będą: Danuta Błażejczyk, Dorota Daszykowska-Brud, dr Izabela Fac, prof. Anna Janosz, prof. Elżbieta Krzemińska, Beata Molak, Michał Wojnarowski i Witold Walawender.

To nie koniec emocji. Po koncercie laureatów wystąpi laureat Grand Prix 2022 – Kamil Franczak FRANKY. A w finale zabrzmi koncert wypełniony przebojami damy polskiej piosenki Ireny Santor pt. „Tych lat nie odda nikt” – podczas którego zaśpiewa niezapomniana gwiazda festiwali Danuta Błażejczyk, a także Monika Urlik, Kamil Franczak FRANKY oraz Soliści oraz Grupa Artystyczna Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie pod kierunkiem Anny Czenczek, z towarzyszeniem Orkiestry Festiwalowej i Zespołu Smyczkowego Filharmonii Podkarpackiej pod kierunkiem Tomasza Filipczaka. Sama Irena Santor jako gość honorowy zasiądzie wśród rzeszowian na widowni. Od debiutu na sopockim festiwalu w 1961 roku, gdzie wykonała m.in. słynny walc „Embarras”, przez dekady uchodziła za jeden z najpiękniejszych polskich głosów. Uczennica Wandy Wermińskiej i Tadeusza Sygietyńskiego nagrał wiele płyt, zdobyła sopockie i opolskie nagrody. A w 2010 roku, w wieku 76 lat nagrała i wydała płytę z nowymi piosenkami, zatytułowaną „Kręci mnie ten świat”. Na płycie znalazły się teksty m.in. Wojciecha Młynarskiego, Jana Wołka, Jacka Cygana, Agnieszki Osieckiej, do muzyki m.in. Seweryna Krajewskiego, Stanisława Soyki, Czesława Majewskiego, Zbigniewa Wodeckiego i Piotra Rubika.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy