Reklama

Kultura

Grand Prix dla Mario Junesa. Carpathia Festival z Ireną Santor!

Alina Bosak
Dodano: 24.07.2023
  • Mario Junes zdobył w Rzeszowie Grand Prix Festivalu Carpathia. Fot. Dominik Matuła
Mario Junes zdobył w Rzeszowie Grand Prix Festivalu Carpathia. Fot. Dominik Matuła
Share
Udostępnij

Z brawami, bisami i łzami wzruszenia do historii przechodzi XIX Międzynarodowy Festiwal Piosenki „Carpathia Festival”. W niedzielę 23 lipca za najpiękniejsze wykonanie autorskiej piosenki Grand Prix zdobył Mario Junes! Zwycięstwa pogratulowała mu na scenie sama Irena Santor. Ikona polskiej muzyki gościła w Rzeszowie przez trzy dni na zaproszenie Fundacji Wspierania Kultury i Sztuki „Carpathia”, która jest organizatorem Festiwalu. – Powód był wyjątkowy – w Filharmonii Rzeszowskiej zabrzmiały największe przeboje tej wielkiej gwiazdy. Ona sama dała się namówić Danucie Błażejczyk na śpiew.

„Już nie ma dzikich plaż” i „Tych lat nie odda nikt” to utwory na bis, który zabrzmiały w wielkim finałowym koncercie XIX Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Carpathia Festival”. Danuta Błażejczyk, Monika Urlik, Kamil Franczak FRANKY oraz Soliści i Grupa Artystyczna Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie pod kierunkiem Anny Czenczek, z towarzyszeniem Orkiestry Festiwalowej i Zespołu Smyczkowego Filharmonii Podkarpackiej pod kierunkiem Tomasza Filipczaka wykonała je dla wyjątkowego słuchacza – samej Ireny Santor, która chwilę wcześniej wręczyła nagrodę Grand Prix zwycięzcy Festiwalu.

Przesłuchania konkursowe odbyły się pierwszego dnia festiwalu, w sobotę 22 lipca, a w niedzielę jury pod przewodnictwem Marka Kościkiewicza ogłosiło werdykt i zdecydowało, że Grand Prix zdobędzie Mario Junes z Litwy Wśród nagrodzonych znaleźli się także: I miejsce – Ola Kędra (Humniska/Polska), II miejsce – Anna Malacina-Karpiel (Poronin/Polska), III miejsce – Sargis Davtyan (Imielin/Polska). Annę Malacinę-Karpiel uznano również za największą osobowość sceniczną, ona również otrzymała Nagrodę Fundacji im. Krzysztofa Dzikowskiego za najlepiej zinterpretowane walory literackie tekstu.

Jury, w którym zasiedli także: Danuta Błażejczyk, Dorota Daszykowska – Brud, dr Izabela Fac, prof. Anna Janosz, prof. Elżbieta Krzemińska, Beata Molak, Michał Wojnarowski i Witold Walawender, przyznało także wyróżnienia. Otrzymali je: Anna Federowicz (Karsin/Polska), Anastasia Mudryk (Lwów/Ukraina) oraz Kinga Wołoszyn (Józefin/Polska).

Każda edycja festiwalu jest wyjątkowa i inna. W tym roku po raz drugi organizatorem festiwalu była Fundacja Wspierania Kultury i Sztuki „Carpathia”. – To po pozwala coraz mocniej rozwijać wydarzenie, oferować coraz bogatszy program i atrakcyjniejsze nagrody – mówi dr Anna Czenczek, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Carpathia Festival” i prezes Fundacji Wspierania Kultury i Sztuki „Carpathia”, która w 2005 roku zorganizowała festiwal po raz pierwszy i niezmiennie tworzy to wydarzenie, ściągając do stolicy Podkarpacia nie tylko młode talenty, ale i gwiazdy polskiej sceny muzycznej.

Festiwal Carpathia z Ireną Santor

Podczas tegorocznej edycji festiwalu w loży honorowej zasiadła Irena Santor.

Danuta Błażejczyk i Irena Santor. Fot. Dominik Matuła

– Kiedy jeszcze byłam w szkole muzycznej II stopnia, w klasie śpiewu solowego i fortepianu, często sięgałam właśnie do jej repertuaru. Jest dla mnie damą polskiej piosenki, która posiada nie tylko wyjątkowy, wspaniały repertuar, ale imponuje także sposobem bycia, szacunkiem, jaki okazuje publiczności i  ludziom, z którymi przychodzi jej współpracować. Niewielu takich artystów spotkałam do tej pory na swojej drodze. Goszczenie jej w Rzeszowie było dla mnie wielkim zaszczytem i spełnieniem marzeń – mówi Anna Czenczek.

Irena Santor od paru lat już nie występuje, ale była bardzo ciekawa, w jaki sposób jej utwory zaśpiewa młodzież. W koncercie przygotowanym przez Annę Czenczek wystąpiło około 150 osób – zarówno maluchy i młodzież, jak i dojrzałe gwiazdy. Uczniowie Centrum Sztuki Wokalnej i Szkoły Podstawowej nr 16 stanęły obok takich artystów jak: Danuta Błażejczyk, Monika Urlik, czy Kamil Franczak – laureat Grand Prix ubiegłorocznej edycji Festiwalu. Ze sceny popłynęły piosenki „Już nie ma dzikich plaż”, „Powrócisz tu”, „Ja jestem Twoja”, „Przeglądam się w lustrze” i wiele, wiele innych. Utwory zaaranżował Tomasz Filipczak, kierownik muzyczny Teatru Syrena w Warszawie, od wielu już edycji kierujący także Orkiestrą Festiwalową w Rzeszowie, do której zaprasza wspaniałych muzyków.

Festiwal w przyszłym roku będzie świętował okrągły, 20. jubileusz. Od lat gromadzi w Rzeszowie rzeszę artystów i widzów. Co roku w eliminacjach do finału bierze wielu wykonawców z różnych zakątków świata, a najwięcej z Polski. To już w sumie tysiące osób, które walczyły o to, aby zaśpiewać w Rzeszowie piosenki oryginalne i niepowtarzalne – własne lub specjalnie dla nich napisane. W tym roku spośród dziesiątek zgłoszeń, jurorzy wybrali finałową piętnastkę, która dała z siebie wszystko na scenie Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie.

Muzyce towarzyszyły wyjątkowe wizualizacje. Przy piosence „Powrócisz tu” w tle sceny pojawiały się najpiękniejsze zakątki Rzeszowa na fotografiach Tadeusza Poźniaka. – I w tym nostalgicznym powrocie w słowie i obrazie, jest oddanych wiele emocji, jakie towarzyszą naszym gościom – zauważa Anna Czenczek. – Uczestnicy przysyłają zgłoszenia na kolejne edycje, gwiazdy chętnie wracaj, aby z nami śpiewać i świętować.

Anna Czenczek podczas finału Carpathia Festival. Fot. Dominik Matuła

Carpathia Festiwal i jubileusze

To w Rzeszowie Danuta Błażejczyk obchodziła 35-lecie pracy twórczej. A w tym roku jubileusz artystyczny obchodzi z nami Tomasz Filipczak. Tu świętował jubileusz wybitny autor tekstów piosenek Krzysztof Dzikowski. W tym roku również chciał przyjechać i specjalnie dla niego przygotowany został koncert w pierwszym dniu festiwalu. W muzycznym widowisku pt. „We wspólnym rytmie serc” wystąpili Soliści i Grupa Artystyczna Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie, pod kierunkiem Anny Czenczek, z towarzyszeniem Orkiestry Festiwalowej.

Festiwal relacjonowały media z całej Polski. Specjalnie przyjechali na niego goście z wielu miast. – Wokół tego wydarzenia udało się stworzyć artystyczne środowisko, z którego wiele czerpie też nasza młodzież. Uczy się nie tylko pracy na scenie, ale ma okazję obserwować festiwalowe kuluary, sporo dowiedzieć o organizacji tak dużego wydarzenia i zarządzaniu nim – podkreśla Anna Czenczek.

Organizatorem XIX Międzynarodowego Festiwalu Piosenki “Carpathia Festival” jest Fundacja Wspierania Kultury i Sztuki Carpathia. Wśród fundatorów nagród znajdują się: Sponsor Tytularny Festiwalu – Bank Gospodarstwa Krajowego, Rektor Collegium Humanum prof. dr hab. Paweł Czarnecki, Stowarzyszenie Artystów Wykonawców SAWP, Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Polskie Radio Rzeszów, Telewizja Polska oddział Rzeszów, Ziaja Zakład Produkcji Leków, Fundacja Creative.pl oraz Kwiaciarnia Magiczny Zakątek. Mecenasem festiwalu jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Stowarzyszenie Artystów Wykonawców SAWP oraz Związek Artystów Wykonawców STOART. Partnerem Festiwalu jest Województwo Podkarpackie – Przestrzeń Otwarta. Wydarzenia festiwalowe dofinansowane zostały z Budżetu Gminy Miasta Rzeszów.

Carpathia Festival 2023. Fot. Dominik Matuła
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy