Reklama

Lifestyle

300 mln zł na Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Świlczy

Aneta Gieroń
Dodano: 18.10.2023
Fot. Materiały prasowe
Fot. Materiały prasowe
Share
Udostępnij

300 mln zł przyznano Uniwersyteckiemu Szpitalowi Klinicznemu w Rzeszowie na budowę nowego obiektu w Świlczy. Pieniądze pochodzą z Funduszu Medycznego i w ramach konkursu rozdzielało je Ministerstwo Zdrowia. Dofinasowania wyniosły od 50 do 300 mln zł. Najwięcej pieniędzy otrzymał przyszły Szpital Kliniczny w Świlczy.

O budowie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Świlczy na poważnie mówi się od dwóch lat, kiedy to wsparcie projektu potwierdziło Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Zdrowia.  Pod budowę przyszłego szpitala Uniwersytet Rzeszowski ma już 35 ha gruntów, 3 km od granicy Rzeszowa, które gmina Świlcza przekazała nieodpłatnie, licząc na korzyści, jakie będzie miała z powstania szpitala. Za ponad 2 mld zł ma tam powstać placówka, która będzie skoncentrowana przede wszystkim na onkologii.

Nowoczesna onkologia w Szpitalu Klinicznym w Świlczy

Wielka chwila dla Uniwersytetu Rzeszowskiego i całego regionu. Szpital Uniwersytecki wymarzyliśmy sobie kilka lat temu, minęło trochę czasu zanim zdążyliśmy wypracować platformę współpracy tego co dzisiaj artykułujemy jako nasz Szpital Uniwersytecki. Cieszmy się, że mamy pierwszą transzę wielkiej inwestycji, która na pewno będzie służyła pacjentom poprzez jakość leczenia, ale jednocześnie będzie służyła badaniom naukowym w zakresie medycyny i kształceniu studentów – mówi prof. Sylwester Czopek, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego.

300 mln zł zostanie wykorzystane na budowę pierwszego segmentu Szpitala Uniwersyteckiego w Świlczy, gdzie ma powstać nowoczesny kampus medyczny, do którego za kilka lat przeniesie się cała onkologia z ul. Szopena. W nowej lokalizacji prowadzone będą badania i leczenie chorób onkologicznych najnowocześniejszymi terapiami. Kilka lat temu projekt został zgłoszony przez województwo podkarpackie do Krajowego Planu Odbudowy, z którego możliwe byłoby zdobycie pieniędzy na realizację inwestycji.  

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy