Nowotwory złośliwe są drugą, po chorobach układu krążenia, najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Tendencje epidemiologiczne wskazują, że w obecnej dekadzie mogą stać się przyczyną numer jeden śmiertelności w Unii Europejskiej. W województwie małopolskim działa program profilaktyki onkologicznej – kto może z niego skorzystać?
Hasło przewodnie programu “Przechytrzyć raka” towarzyszy projektowi od samego początku jego trwania. Zachęca ono do zwrócenia uwagi na kluczowe aspekty zdrowego stylu życia, takie jak eliminacja palenia, walka z otyłością, ograniczenie nadmiernego spożycia alkoholu, unikanie ekspozycji na promieniowanie UV i aktywny tryb życia. Program ma również na celu zwiększenie świadomości objawów najczęstszych nowotworów złośliwych, co pozwoli na wcześniejsze wykrycie raka i skuteczniejsze leczenie.
Dodatkowo program dąży do zwiększenia odsetka przypadków nowotworów wykrywanych we wczesnym stadium w Małopolsce poprzez prowadzenie działań edukacyjnych i podnoszenie świadomości na temat korzyści wynikających z udziału w programach przesiewowych oraz szczepieniach ochronnych. Ważnym celem jest również podniesienie poziomu wiedzy na temat nowoczesnych metod diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych.
Obecnie, do 8 grudnia 2023 r., działają 3 programy:
- Profilaktyka Raka Piersi
- Profilaktyka Raka Szyjki Macicy
- Badania Przesiewowe Jelita Grubego
Aby przystąpić do programów, należy spełniać określone warunki. Ośrodki, które realizują programy, znajdują się na stronie NFZ.