Reklama

Kultura

W Kinie za Rogiem Basia Olearka w roli głównej

Aneta Gieroń
Dodano: 11.10.2023
Basia Olearka, z mężem Pałem Olearką, po pokazie mody "Chaber Rzeszowski. Fot. Tadeusz Poźniak
Basia Olearka, z mężem Pałem Olearką, po pokazie mody "Chaber Rzeszowski. Fot. Tadeusz Poźniak
Share
Udostępnij

W środę, 11 października o godz. 18.00 w Kinie za Rogiem Cafe, w ramach cyklu „Kobieta w roli głównej”, spotkanie z Basią Olearką, znaną rzeszowską projektantką mody oraz projekcja filmu „Z miłości do mody” w reżyserii Sylvie Ohayon.

Basia Olearka opowie o swojej pracy, inspiracjach, przypomni też o ostatnim pokazie mody „Chaber Rzeszowski”, którego premiera odbyła się w sierpniu, w centrum Rzeszowa, na ulicy 3 Maja.

– Jestem dumną rzeszowianką i pomyślałam, że warto wrócić do naszych wielowiekowych tradycji i przypomnieć o wzornictwie charakterystycznym dla Rzeszowa i okolic. Zainspirowała mnie do tego także Ilona Dusza-Rzeszowa, która jest entuzjastką dziejów Rzeszowa i samego miasta, a w prace zaangażowały się: Agnieszka Buk, konsul honorowy Niemiec w Rzeszowie, dyrektor Centrum Współpracy Międzynarodowej Germanitas oraz Beata Kuman, historyk sztuki z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. Poprosiłyśmy o kwerendę w Muzeum Etnograficznym im. Franciszka Kotuli w Rzeszowie, skąd otrzymałyśmy wzory haftów wykorzystywanych w strojach rzeszowskich. Motyw chabra zachwycił nas najbardziej i tak powstał „Chaber Rzeszowski” – mówi Basia Olearka.

Chaber na ubraniach rzeszowianek

Chabrowe leginsy, bluzy, dresy, t-shirty znakomicie prezentują się z ludowym printem i pewnie na dobre zagoszczą na ulicach Rzeszowa. W środowy wieczór w Kinie za Rogiem Cafe będzie też można obejrzeć wybrane propozycje z kolekcji „Chaber Rzeszowski” i jeśli komuś coś bardzo się spodoba, kupić  w atrakcyjnej cenie.

Po rozmowie z projektantką zostaną też rozlosowane nagrody (ufundowane przez Wydawnictwo Dreams i Monolith Films), a na koniec będzie wspólne oglądanie filmu “Z miłości do mody”. To opowieść o pracującej dla domu mody Christiana Diora Esther, która pragnie zakończyć swoją karierę głównej krawcowej w wielkim stylu: ostatnia nadzorowana przez nią kolekcja ma być ukoronowaniem jej dotychczasowych dokonań. Pewnego dnia zostaje okradziona w metrze przez 20-letnią Jade – zbuntowaną dziewczynę, której w życiu daleko do luksusów symbolizowanych przez markę Dior. Losy obu kobiet splatają się i wkrótce Esther dostrzega w złodziejce wielki modowy talent i proponuje jej pracę w swojej pracowni krawieckiej.

Rezerwacje: https://kzrcafe.pl/film/z-milosci-do-mody-8/

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy