Reklama

Kultura

Jaśliska na czerwonym dywanie. Startuje Podkarpacki Szlak Filmowy

Aneta Gieroń
Dodano: 24.07.2020
51190_jasliska
Share
Udostępnij
Po wielkim sukcesie filmu „Boże Ciało” w reżyserii Jana Komasy, w całości nakręconemu w Jaśliskach w Beskidzie Niskim, było prawie pewne, że najbardziej filmowa miejscowość na Podkarpaciu, będzie chciała na dłużej przywiązać do siebie entuzjastów kina. I… zapowiedzi stają  się faktem. 15 i 16 sierpnia w Jaśliskach odbędzie się Podkarpacki Szlak Filmowy – pierwsza taka impreza na Podkarpaciu. Będą plenerowe projekcje „Wina truskawkowego” i „Bożego Ciała”, a wszystko to w towarzystwie m.in. Dariusza Jabłońskiego, Mariana Dziędziela, Andrzeja Stasiuka, Bartosza Bielenia, Leszka Lichoty, Elizy Rycembel czy Tomasza Ziętka. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
 
Same Jaśliska wyrastają na niezwykłą miejscowość, gdzie właściwie co trzeci mieszkaniec jest aktorem, a po „Winie truskawkowym” Dariusza Jabłońskiego oraz „Twarzy” Małgorzaty Szumowskiej, które też tutaj były kręcone, „Boże Ciało” usankcjonowało ich filmowy potencjał. 
 
Gdy kilka miesięcy temu, po nominacji „Bożego Ciała” do Oscara rozmawialiśmy z Martą Kraus, kierownikiem Podkarpackiej Komisji Filmowej, tak opowiadała o tej wyjątkowej na swój sposób miejscowości: „Chcę wierzyć, że Jaśliska będą przeżywać swoje pięć minut, ale wiele zależy od samych mieszkańców i lokalnego zaangażowania. Sebastian Szałaj oraz były konsul RP w Los Angeles i Londynie, Jakub Zaborowski, który osiadł w Jaśliskach, są mocno zaangażowani, by wspólnie z filmowcami z „Bożego Ciała” w sierpniu tego roku zorganizować tutaj festiwal filmowy. Przy kościele powstaje karczma, w jednej ze starych chałup zostanie otwarte muzeum. Jaśliska szukają na siebie pomysłu. Jest szansa, że obok baru Czeremcha, w budynku, gdzie kiedyś było kino, znów będzie można oglądać filmy. Dla mnie Jaśliska to mikrokosmos, z piękną, drewnianą architekturą, której nie zniszczyły kolejne dekady. Dookoła dzikie tereny i piękny Beskid Niski. Dużym atutem wsi jest brak drogi tranzytowej – Rynek objeżdża się mało ruchliwą drogą. Wszyscy tutaj są oswojeni z kamerą i filmowcami, właściwie oczekują, że znów doczekają się jakiejś produkcji filmowej, po której w telefonach zostaną im pamiątkowe zdjęcia z gwiazdami, jak to było po „Bożym Ciele”.
 
I jak się okazuje, medialnego szumu po Oscarach, Jaśliska nie przegapiły, a otwarcie szlaku filmowego otwiera nowy rozdział w filmowej historii Jaślisk. 
 
Program wydarzenia został zaplanowany tak, by wpisać się w wakacyjny wypoczynek turystów, którzy coraz liczniej odwiedzają Beskid Niski. Przewidziane są atrakcje dla rodzin, kino plenerowe, spacery filmowe, koncert oraz strefa relaksu.

Ważnym punktem wydarzenia będą projekcje plenerowe filmów: „Wino truskawkowe”, „Boże Ciało”, „Na granicy” oraz spotkania z twórcami polskiego filmu: Dariuszem Jabłońskim, Marianem Dziędzielą, Andrzejem Stasiukiem, Bartoszem Bielenią, Leszkiem Lichotą, Elizą Rycembel czy Tomaszem Ziętkiem. Opowiedzą oni o swoim filmowym doświadczeniu Jaślisk i okolic. 16 sierpnia wieczorem  wystąpi zespół The Fruitcakes, który zakończy wydarzenie.  
 
Organizatorami otwarcia Podkarpackiego Szlaku Filmowego w Jaśliskach są: Podkarpacka Komisja Filmowa, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Województwo Podkarpackie, Gmina Jaśliska, Gminny Ośrodek Kultury i Czytelnictwa w Jaśliskach oraz Stowarzyszenie “W Krainie Źródeł”. 
 
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. W trakcie wydarzenia obowiązywać będą zasady reżimu sanitarnego. Organizatorzy proszą o zabranie ze sobą maseczek. Liczba miejsc na poszczególne wydarzenia jest ograniczona. Nie jest wymagana wcześniejsza rezerwacja, ale przybycie na poszczególne wydarzenia z wyprzedzeniem. Podczas wydarzenia będą też zbierane dane osobowe uczestników. 
 
Otwarcie Podkarpackiego Szlaku Filmowego – PROGRAM FILMOWY
 
15 SIERPNIA (SOBOTA)

PROGRAM FILMOWY
 
13:00-14:00 rodzinny program filmowy – Kolekcja Filmowa Opowieści Pogranicza
 
14:00-15:30 projekcje filmów dokumentalnych Podkarpackiej Kroniki Filmowej (Wypasiony raj, reż. R. Gużkowski, Kolekcja, reż. M. Polar)
 
16:00-19:00 projekcja plenerowa filmu Wino truskawkowe (reż. D. Jabłoński) połączona ze spotkaniem z twórcami i aktorami: Dariuszem Jabłońskim (reżyser i scenarzysta), Violettą Kamińską (producent), Marianem Dziędzielem (aktor), Andrzejem Stasiukiem (scenarzysta) 
 
19:30-22:00 projekcja plenerowa filmu Boże Ciało (reż. J. Komasa)* połączona ze spotkaniem z twórcami i aktorami: Anetą Hickinbotham (producent), Elizą Rycembel (aktorka), Bartoszem Bielenią (aktor), Leszkiem Lichotą (aktor), Tomaszem Ziętkiem (aktor), Markiem Zawieruchą (scenograf)
 
*na projekcję obowiązują wejściówki, dostępne na miejscu wydarzenia

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
 
13:00-14:00 spacer filmowy z przewodnikiem, w oparciu o mapę Podkarpackiego Szlaku Filmowego
 
14:30-15:30 spacer filmowy z przewodnikiem, w oparciu o mapę Podkarpackiego Szlaku Filmowego
 
 16 SIERPNIA (NIEDZIELA) 

PROGRAM FILMOWY 

11:00-12:00 rodzinny program filmowy – Kolekcja Filmowa Opowieści Pogranicza
 
13:00-14:00 spotkanie z gośćmi wydarzenia, twórcami i aktorami filmów Boże Ciało i Wino truskawkowe
 
14:00-15:30 projekcja filmu Na granicy (reż. W. Kasperski)
 
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE 

14:00-15:00 spacer filmowy z przewodnikiem, w oparciu o mapę Podkarpackiego Szlaku Filmowego
 
15:30-16:30 spacer filmowy z przewodnikiem, w oparciu o mapę Podkarpackiego Szlaku Filmowego

17:00-18:30 koncert zespołu The Fruitcakes (z udziałem aktora Tomasza Ziętka)
 
Przez cały czas trwania wydarzenia dostępna strefa relaksu i punkty gastronomiczne przed barem Czeremcha. Na miejscu również stoiska z produktami z regionów znajdujących się na dawnym Trakcie Węgierskim.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy