Po czterech miesiącach przerwy Teatr im. Wandy Siemaszkowej otwiera podwoje dla stęsknionej widowni. Na powitanie, 11 lipca, premiera „Iwony, księżniczki Burgunda”. – Będziemy świętować „zaległy” Międzynarodowy Dzień Teatru i obdarujemy aktorów nagrodami m.in. od publiczności. W tym roku rezygnujemy z wakacyjnej przerwy. Gramy przez lipiec i sierpień, szykując jednocześnie nową premierę na teatralny festiwal Trans/Misje na Litwie – zapowiada Jan Nowara, dyrektor Teatru, zaznaczając, że na dziś mówi się o połowie miejsc na widowni i publiczności w maseczkach. Ale zalecenia rządu mogą się jeszcze zmienić.
Teatry zamknięto niemal w przeddzień premiery „Iwony, księżniczki Burgunda”. Spektakl na podstawie sztuki Witolda Gombrowicza przygotowywał w Rzeszowie Waldemar Śmigasiewicz. Miała uświetnić Międzynarodowy Dzień Teatru i próby były już na finiszu. Dlatego teraz spektakl szybko można wprowadzić do repertuaru.
– Próby wznowimy 30 czerwca – zapowiada Jan Nowara. – Do tego czasu aktorzy jeszcze wykorzystują urlopy, ponieważ postanowiliśmy, że po tak długiej „stopklatce” wakacyjnej przerwy nie będzie. Można powiedzieć, że zaczynamy w miejscu, w którym skończyliśmy – tuż przed świętowaniem 59. Międzynarodowego Dnia Teatru. Oczywiście, zawsze obchodzony jest on w marcu, ale w tym roku mamy możliwość zrobić to dopiero w lipcu. To ważny dzień dla ludzi teatru. Wręczane są wtedy nagrody Marszałka Województwa Podkarpackiego, Prezydenta Rzeszowa i Dyrektora Teatru. W tym roku po raz pierwszy przyznane zostaną także nagrody publiczności Wanda’20 dla najlepszego aktora, najlepszej aktorki i za najlepszy spektakl. Zachęcam teatromanów, by oddali w tym plebiscycie głos. Przedłużyliśmy termin głosowania do 30 czerwca.
Zaproponowana ankieta umożliwia oddanie głosu na ulubioną aktorkę i ulubionego aktora Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie oraz na ulubiony spektakl z repertuaru Teatru. Ankieta znajduje się pod internetowym adresem:
https://forms.gle/YCKVDHa9no9Pyjeq7
Fundatorem Nagród jest Teatr im. Wandy Siemaszkowej. Teatr zachęca również do wzięcia udziału w Konkursie na Facebooku, w którym do wygrania są zaproszenia na obchody 59. MDT, w tym na premierę spektaklu „Iwona, księżniczka Burgunda” w reż. Waldemara Śmigasiewicza. Regulaminy głosowania oraz konkursu na FB dostępne są na stronie internetowej w
ww.teatr-rzeszow.pl.
W poniedziałek, 8 czerwca. wracają do regularnej, stacjonarnej pracy wszystkie działy odpowiedzialne za bieżącą działalność Teatru, w tym Dział Marketingu i Sprzedaży oraz kasy, które będą otwarte w standardowych godzinach. Kasa nr 1 (Dział SiM przy bocznym wejściu) czynna od poniedziałku do piątku, w godz. 8:00-16:00. Kasa nr 2 (przy głównym wejściu do Teatru) – od wtorku do niedzieli w godz. 15:00-19:00.
Przez cały czas pandemii trwały prace przygotowawcze do kolejnej edycji Międzynarodowego Festiwalu TRANS/MISJE – zarówno rzeszowskiej edycji „Wschód Sztuki”, jak i tej wędrującego przez kraje Grupy Wyszehradzkiej, a także Litwę i Ukrainę. W Rzeszowie związane z tym wydarzenia planowane są na koniec sierpnia. – Przez wakacje będą trwały próby do spektaklu „Kumoszki z Windsoru” Williama Szekspira w reżyserii Pawła Aignera. To reżyser znany ze świetnych realizacji repertuaru szekspirowskiego w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim i z jego spektaklem chcemy pokazać się na Litwie podczas trzeciej edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE – zapowiada Jan Nowara. – Lipiec i sierpień to także spektakle na Dużej Scenie. Dzieci zaprosimy na „Koziołka Matołka”, a dorosłych na „Szalone nożyczki”. Wznowiony zostanie również „Cohen”. Ten ostatni przetransponujemy z Małej Sceny na Dużą. To spektakl z premierą tuz przed epidemią, więc miał niewiele przedstawień, a publiczność jest nim mocno zainteresowana.
Co do zasad uczestniczenia w wydarzeniach teatralnych, w Siemaszkowej czekają na wytyczne Powiatowego Inspektora Sanitarnego. – Według wiedzy na dziś, obowiązkowe będą maseczki i tylko połowa miejsc na widowni będzie mogła być zajęta. Do tego dochodzą oczywiście zasady dezynfekcji. Być może te zalecenia jeszcze się zmienią – zastrzega dyrektor Nowara.