Reklama

Kultura

“Haśka”. Spektakl o Halinie Poświatowskiej dziś w Rzeszowie

Alina Bosak
Dodano: 09.03.2020
50306_poswiatowska
Share
Udostępnij
Wielka miłość poetki Haliny Poświatowskiej i aktora Jana Adamskiego jest tematem spektaklu „Haśka”, który w poniedziałek, 9 marca, wystawiony zostanie w Teatrze Maska w Rzeszowie. Ta historia zahaczyła o to miasto. Adamski w Rzeszowie wynajął willę i tu chciała z nim Poświatowska zamieszkać na czas pisania doktoratu. Twórcy spektaklu sięgnęli po listy kochanków i zaprosili do współpracy muzyków, dzięki czemu powstało oryginalne i wzruszające widowisko.   
 
„Ostatni rok jej życia spędzali jednak głównie osobno. Adamski pracował w teatrze w Rzeszowie. Halina, zbyt wyczerpana chorobą, by go odwiedzać, pisała nocami pełne tęsknoty listy. Marzenia miała w nich dojmująco zwyczajne… – wspólne wakacje w Rzeszowie, wieszanie obrazków na ścianach, maciejka kwitnąca pod oknem” – pisał Marek Różycki jr o miłości Haliny Poświatowskiej i Jana Adamskiego. 
 
Marzeń nie udało się spełnić, bo Halina Poświatowska zmarła po operacji serca, mając 32 lata. Jak wspomina jej młodszy o 16 lat brat Zbigniew Myga, kurator wystawy i przewodnik po Muzeum Haliny Poświatowskiej w Częstochowie, nosiła się jak dama i zawsze otaczał ją tłum wielbicieli. W artykule „Halina Poświatowska i jej podróże do Rzeszowa” brat Haśki opowiada: „szerokie rozkloszowane spódnice, ogromne kapelusze z wysoką, przewiązaną wstążką główką i zacieniającym twarz rondem”. A jej relacjach z mężczyznami mówi: „Były to znajomości mniej lub bardziej szczęśliwe. Chcę powiedzieć tylko o jednej: tej ostatniej z Janem Adamskim. Prozaik i aktor, opiekował się Haśką z ogromną czułością. W czasie rozwodu z żoną Jan zmuszony był na pewien czas wyjechać z Krakowa. Stary Teatr zamienił na Teatr im. Siemaszkowej w Rzeszowie. Wynajął pokój w willi na obrzeżach miasta. To tam poetka przyjeżdżała w odwiedziny. Planowała, iż w Rzeszowie, w zupełnej izolacji od krakowskiego środowiska, pod opieką Jasia Adamskiego  napisze pracę doktorską”.
 
 
Repr. Tadeusz Poźniak.
 
Do tych miłosnych listów i wspomnień Adamskiego sięgnęli rzeszowscy twórcy „Haśki”, tworząc spektakl o wielkim uczuciu, tęsknocie i ulotności życia. Jak przyznają, cała biografia i twórczość Haliny Poświatowskiej to temat na film, sztukę czy książkę – pochwała życia, miłości, pędu do wiedzy i samorealizacji, pomimo stale towarzyszącej ciężkiej choroby serca. Za sprawą rzeszowskiego spektaklowi publiczność może w nowym, synkretycznym ujęciu poznać jej ujmującą poezję, listy, podróże i bogaty świat wewnętrzny. Autorem scenariusza i reżyserem „Haśki” jest Michał Chołka, aktor Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. W rolę poetki wciela się Małgorzata Pruchnik-Chołka, a Jana – Paweł Gładyś. Oboje są aktorami Teatru im. W. Siemaszkowej. 
 
Spektakl łączy w sobie kilka gałęzi sztuki. Grze aktorskiej towarzyszy improwizowana muzyka wykonywana na żywo przez Tomasza Nowaka (trąbka), Michała Szkila (pianino) i Jakuba Kozłowskiego (kontrabas), okraszona komentarzem lirycznym Bartłomieja Skubisza „Eskaubei”. Klimatu nadają całości multimedialne projekcje, stworzone przez Kubę Kowalskiego. 
 
Spektakl został wyprodukowany przez Fundację Rzeszowską, dzięki dofinansowaniu ze środków Gminy Miasta Rzeszowa. Premiera miała miejsce 15 grudnia 2019 r. w Galerii Szajna w Teatrze i. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. W poniedziałek, 9 marca, będzie ją można zobaczyć z okazji Dnia Kobiet w Teatrze Maska w Rzeszowie. 70-minutowy spektakl rozpocznie się o godz. 19. Bilety w cenie 35 zł można zakupić do godz. 17:00 w Ladzie Rzeszowskiej przy ul. Jagiellońskiej 14 w Rzeszowie (II piętro). Są także dostępne w sprzedaży internetowej na stronie Lady Rzeszowskiej www.lada.rzeszowska.org.pl.
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy