Reklama

Kultura

“Otello tonight” – Teatr Przedmieście zaprasza na premierę

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 04.12.2019
48577_otell
Share
Udostępnij
Arcydzieło literatury światowej – „Otello tonight!” wg dramatu Williama Szekspira – już w najbliższą sobotę i niedzielę, 7 i 8 grudnia, zobaczyć będzie można w Teatrze Przedmieście w Rzeszowie. Premierowa sztuka w reżyserii Anety Adamskiej to dobra okazja, by uczcić pełnoletność – rzeszowski teatr kończy 18 lat. Jak opowie nam historię Otella?
 
Szekspirowski Otello, opętany szaleńczą zazdrością, zabija ukochaną żonę. „Otello” w wydaniu Teatru Przedmieście jest tak naprawdę pełnym tęsknoty hymnem o miłości. – To łkanie o miłość – mówią twórcy. – Jeśli jest na świecie coś za co warto umierać to właśnie Miłość; tak było zawsze i tak zawsze będzie. Jednak  to rzadki dar, łaska Boża, iskra, muśnięcie anielskich skrzydeł… Jeśli zdarzy się, tu na ziemi, wielka miłość, to – niestety – skazana jest na niebezpieczeństwa, ryzyko, niesie w sobie od razu gorycz porażki. Największym niebezpieczeństwem dla  miłości jest ludzka natura – pełna sprzeczności i lęku. Ciemny nie jest Otello – czarny jest jego lęk, jego zwątpienie w siebie, jego poczucie, że nie zasługuje na Desdemonę.
 
Jak tłumaczy reżyser i autorka adaptacji dramatu Szekspira Aneta Adamska, bohater jest mężczyzną na wskroś współczesnym, a budzące się w nim demony braku zaufania, podejrzliwości i niewiary w uczucie są szaleńczo podsycane przez naszą kulturę. To co u Shakespeare’a wydaje się osobliwe i spowodowane kompleksem koloru skóry czy pochodzenia, w dzisiejszym świecie staje się codzienne, prozaiczne. Normalne jest bowiem to, że nie wierzymy w miłość, że zabijamy ją w sobie i w innych, ulegając podszeptom szatańskiej siły Iago, który zerka na nas cały czas.
Ukrytym bohaterem „Otella” jest ciemny Iago, który swoją mocą zatruwa duszę Maura i innych bohaterów. Otello staje się tak naprawdę jego ofiarą, bo zabijając swoją ukochaną, zabija przecież sam siebie.
 
Muzykę do spektaklu Teatru Przedmieście napisał Mirosław Kiełbasa, a wstępują: Aneta Adamska, Iwona Błądzińska, Jakub Adamski, Albert Opolski, Paweł Sroka i Maciej Szukała. 
 
Premiera „Otello tonight!" wg dramatu Williama Shakespeare'a, odbędzie się w sobotę i niedzielę, 7 i 8 grudnia, o godz. 19.00 w Teatrze Przedmieście przy ul. Reformackiej w  Rzeszowie. Więcej informacji na stronie: www.teatrprzedmiescie.pl.
 
Teatr Przedmieście w tym roku kończy 18 lat. Powstał w 2001 roku z inicjatywy Anety Adamskiej. W sierpniu 2006 roku zespół zmienił swoją siedzibę na Łańcut, gdzie pracował do sierpnia 2010 roku. We wrześniu 2010 roku teatr przeniósł się do Rzeszowa na ul. Reformacką 4, gdzie do dziś działa niezależnie i wystawia regularnie swoje sztuki.
 
Teatr tworzy sztuki autorskie oraz przedstawienia inspirowane dziełami literatury polskiej i światowej. Dotychczasowe spektakle to: „Opowieść” (2004) „Trzy historie o Ewie” (2005), „Tango” (2007), „Niebo” (2008), „Obietnica” (2011), „Święto” (2011), „Tchnienie” (2012), „Dybuk Rzeszowski” (2013), „Scenariusz” (2014), „Ja jestem… (Kasia z Heilbronnu)” (2014), „Podróż” (2015), „Circus Paradise” (2016), „Ostatnie rozdanie” (2016), „Teatr Cudów” (2016), ”Kroniki podwórkowe” (2017) oraz dwie koprodukcje z Ośrodkiem Teatralnym CREARC w Grenoble: „Za szafą” (2008) i „Pierwszy” (2009). Rzeszowski teatr wystawiał je na wielu scenach w kraju i za granicą,, był za nie nagradzany na wielu festiwalach.
 
„Przedmieście” współpracuje również z Ośrodkiem Teatralnym CREARC w Grenoble, Theater Frankfurt, Accademią Internatzionale dell’ Attore z Rzymu, Studio Novecento z Mediolanu, Forn de Teatre Pa‘tothom z Barcelony i Stowarzyszeniem Processus – Le Retour d‘Ulysse z Paryża oraz licznymi instytucjami i teatrami w Polsce. 
 
Teatr inicjuje i organizuje różnorodne wydarzenia o zasięgu międzynarodowym, ogólnopolskim i regionalnym. Są to m. in.: wydarzenie naukowo- artystyczne „Źródła Pamięci. Grotowski-Kantor-Szajna”, Festiwal Teatralny „Buda Jarmarczna”, Letnie Spotkania Teatralne ”Kołowrotek”, Ogólnopolskie Warsztaty Teatralne, warsztaty dla pań „Ścieżki kobiet”, a także prowadzi zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy