Reklama

Kultura

06. Festiwal Nowego Teatru – 58. Rzeszowskie Spotkania Teatralne

Alina Bosak
Dodano: 19.11.2019
48309_wojna
Share
Udostępnij
27 wydarzeń, w tym 7 spektakli konkursowych, 3 przedstawienia nurtu offowego i 3 czytania dramatów. Rozmowy po spektaklach i wystawy. Panel dyskusyjny znawców teatru i koncert Ifi Ude. To wszystko zawiera Program Rzeszowskich Spotkań Teatralnych, które już po raz szósty odbędą się w formule Festiwalu Nowego Teatru. Potrwają tydzień, od 29 listopada do 5 grudnia. Przewodnia myśl festiwalu to „Ja i/czy wspólnota”. Bilety na spektakle teatrów z całej Polski jeszcze do zdobycia.
 
„Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną” Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, „Idioci” Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, „Jak ocalić świat na małej scenie?” Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie to jedne z ciekawszych spektakli konkursowych, jakie będzie mogła zobaczyć podczas 06. Festiwalu Nowego Teatru rzeszowska publiczność. Gospodarz wydarzenia, Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, w ramach festiwalowego konkursu pokaże „Mistrza i Małgorzatę” w reż. Cezarego Ibera. Na ten spektakl bilety rozeszły się błyskawicznie. Nie ma też miejsc na „Idiotów’, w których widownia jest niewielka i mieści się na scenie. Na pozostałe wcześniej wspomniane, a także inne wydarzenia są jeszcze wolne miejsca. 
 
Festiwal Nowego Teatru to nowa formuła Rzeszowskich Spotkań Teatralnych, którą w 2014 roku zaproponował Jan Nowara, dyrektor Teatru im. W. Siemaszkowej. We współpracy z nim przez pięć kolejnych lat wyboru spektakli na festiwal dokonywała Joanna Puzyna-Chojka, wybitny teatrolog, związana z Uniwersytetem Gdańskim. W tym roku, tragicznie zmarłą, dyrektor festiwalu zastąpił Tomasz Domagała, krytyk teatralny i bloger. Jako kurator głównego nurtu festiwalu obejrzał 190 spektakli zrealizowanych w ostatnim czasie przez polskie teatry, by wybrać te, które najlepiej będą odpowiadały formule rzeszowskiego festiwalu. Czym jest „nowy teatr”? 
 
– Pokłóciliśmy się o to kiedyś z Joanną – przyznaje Tomasz Domagała. – Według niej nowy teatr ma być nowy w sensie formalnym. A według mnie teatr w głównym nurcie porzucił szukanie nowych form. Teatr nowy poszukuje obecnie nowości w zakresie treści. Staje się medium poszerzającym debatę publiczną o propozycję rozwiązań, umożliwiających wyjście z klinczu, w którym jako wspólnota się znaleźliśmy. Dlatego tegoroczny nurt główny Festiwalu niemal zupełnie pozbawiony jest przedstawień eksperymentalnych w zakresie formy, a istotą nowości jest poszukiwanie prawdy. 

– Teatr ma ambicje diagnozować rzeczywistość, oskarżać, wchodzić w spór, szukać porozumienia, budować mosty. Okazuje się, że dziś bardzo wielu twórców teatralnych w swojej sztuce zastanawia się, gdzie my jako ludzie, obywatele, Europejczycy dziś się znajdujemy. Stąd hasło przewodnie festiwalu „Ja i/czy wspólnota” – tłumaczy Jan Nowara. 
 
 
O 06. Festiwalu Nowego Teatru mówią (od lewej): Tomasz Domagała, Jan Nowara, Witold Mrozek, Jadwiga Jagoda Skowron.
  
Teatr im. Wandy Siemaszkowej, jak co roku, będzie gościł artystów z całej Polski, po raz pierwszy w historii Festiwalu do Rzeszowa przyjadą również teatry niezależne. Publiczność będzie mogła zobaczyć także pierwsze realizacje projektów powstałych w ramach nowej inicjatywy Teatru – Sceny Nowej Dramaturgii. Choć główną osią wydarzenia jest Teatr, ma ono interdyscyplinarny charakter. W Teatrze będzie można podziwiać wystawy, wziąć udział w ciekawym panelu dyskusyjnym, promocji książki, a także wysłuchać koncertu.  
 
W nurcie głównym zobaczymy spektakle z Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie ("Jak ocalić świat na małej scenie?" w reż. P. Łysaka), Bałtyckiego Teatru Dramatycznego im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie ("Aktorzy koszalińscy, czyli komedia prowincjonalna" w reż. Piotra Ratajczaka), Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi ("Idioci", w reż. M. Wierzchowskiego), Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku ("Śmierć w Wenecji, czyli czego najbardziej żałują umierający" w reż. M. Mikołajczyka), Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie ("Mistrz i Małgorzata" w reż. C. Ibera), Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie ("Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną" w reż. P. Świątka) i Biennale Warszawa ("Staff only" w reż. K. Kalwat). Wszystkie premierę miały w 2018 lub 2019 roku. Po każdym z nich odbędą się spotkania z twórcami i aktorami z cyklu "Rozmowy o teatrze" (poprowadzi je Tomasz Domagała). 
 
Wybrane spektakle konkursowe zostaną nagrodzone. Nagrodę publiczności przyznają widzowie w drodze głosowania. Nagrodę główną im. Joanny Puzyny-Chojki przyznają dziennikarze. 

Pierwszy raz w ramach Festiwalu głos zabiorą także twórcy teatrów offowych. 
 
Spektakle niezależne wystawione w ramach nurtu OFF-Konteksty zostały wybrane przez redaktorkę portali teatralnych, współtwórczynię festiwali teatrów offowych Katarzynę Knychalską. Reprezentują one trzy z wielu ścieżek, jakie wybierają dziś niezależni artyści.  W jednym z nich – Wojna w niebie w reż. Dominiki Feiglewicz – na scenie zobaczymy m.in. aktorów niesłyszących. To spektakl mówiony i migany, który mogą obejrzeć zarówno słyszący jak i niesłyszący i niedosłyszący.
 
Podczas 06. Festiwalu Nowego Teatru premiery doczekają się także projekty przygotowane w ramach nowej inicjatywy rzeszowskiego Teatru – Sceny Nowej Dramaturgii, której kuratorami są reżyserka Martyna Łyko oraz dziennikarz, krytyk i dramaturg Witold Mrozek. Owocami pracy par autor-reżyser, dobranych podczas Teatralnego Speed-Datingu w lutym tego roku, są dwa czytania performatywne. Tekst do trzeciego z czytań powstał w Rzeszowie w ramach drugiej odsłony Sceny Nowej Dramaturgii – Letniej Rezydencji Literackiej, której uczestniczką była poetka Aldona Kopkiewicz. 
 
Zgodnie z tradycją w programie Festiwalu znalazły się także wydarzenia towarzyszące. Szczególnie ciekawie zapowiada się panel dyskusyjny JA I/ CZY WSPÓLNOTA moderowany przez prof. Zbigniewa Majchrowskiego z Uniwersytetu Gdańskiego. W debacie o wyzwaniach polskiego teatru wezmą udział wybitni literaturoznawcy, teatrolodzy i filozofowie. 
 
Dla zwolenników dramatu Teatr przygotował także spotkanie z twórcami zbioru Polska jest mitem. Nowe dramaty, a dla wielbicieli sztuk plastycznych dwie wystawy – pokonkursową wystawę prac 16. Międzynarodowego Plakatu Teatralnego Konkurs Młodych Koszyce-Rzeszów 2019 oraz wystawę malarstwa Daniela Pieluchy. 
 
Nie zabraknie też muzyki. W finałowym spektaklu Jutro będzie jutro w reż. W. Kościelniaka na podstawie songów Bertolda Brechta zaprezentują się absolwenci Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu. Festiwal zakończy się koncertem polskio-nigeryjskiej piosenkarki, kompozytorki i autorki tekstów Ifi Ude. 
 
Informacje na temat poszczególnych wydarzeń dostępne są na stronie www.fnt-rzeszow.pl
 
 
06. Festiwal Nowego Teatru – 58. Rzeszowskie Spotkania Teatralne [PROGRAM]

29 listopada (piątek)

17:30 Otwarcie festiwalu/ Wernisaż wystawy prac 16. Międzynarodowego Biennale Plakatu Teatralnego Konkurs Młodych Koszyce-Rzeszów 2019/ foyer
18:00 JAK OCALIĆ ŚWIAT NA MAŁEJ SCENIE? P. Łysaka i P. Sztarbowskiego, reż. P. Łysak, Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie (110 min)/ Duża Scena/ K
20:00 Rozmowy o teatrze/ foyer
21:30 POMPA FUNEBRIS reż. K. Pol, D. Żakowski, Stowarzyszenie Sztuka Nowa (55 min)/ Teatr Maska/ OFF
 
30 listopada (sobota)
 
18:00 AKTORZY KOSZALIŃSCY, CZYLI KOMEDIA PROWINCJONALNA
Rowickiego i P. Ratajczaka, reż. P. Ratajczak, Bałtycki Teatr Dramatyczny Juliusza Słowackiego w Koszalinie (100 min)/ Duża Scena/ K
19:50 Rozmowy o teatrze/ foyer
21:30 WOJNA W NIEBIE J. Chaikina, reż. D. Feiglewicz, Fundacja Migawka w Krakowie (60 min)/ Teatr Maska/ OFF
 
1 grudnia (niedziela)

16:00 SUPERBOHATER M. Łukowicza, reż. B. Bukowski/ czytanie performatywne/ Szajna Galeria/ SND
18:00 IDIOCI M. Wierzchowskiego i D. Sołtysińskiego, reż. M. Wierzchowski, Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi (180 min)/ Duża Scena/ K
21:20 Rozmowy o teatrze/ foyer
 
2 grudnia (poniedziałek)
 
17:00 ŚMIERĆ W WENECJI, CZYLI CZEGO NAJBARDZIEJ ŻAŁUJĄ UMIERAJĄCY scenariusz K. Hetel, reż. M. Mikołajczyk, Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku (90 min)/ Szajna Galeria/ K
18:30 Rozmowy o teatrze/ Szajna Galeria
19:30 MISTRZ I MAŁGORZATA M. Bułhakowa, reż. C. Iber, Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie (180 min/ 1 przerwa)/ Duża Scena/ K
22:30 Rozmowy o teatrze/ foyer
 
3 grudnia (wtorek)

15:00 JA I/ CZY WSPÓLNOTA/ panel dyskusyjny/ Mała Scena im Z. Kozienia
18:00 TRAGEDIA JANA J. Gawatowica, reż. W. Raźniak, Teatr Chorea (80 min)/ Teatr Maska/ OFF
20:00 WOJNA POLSKO-RUSKA POD FLAGĄ BIAŁO-CZERWONĄ D. Masłowskiej, reż. P. Świątek, Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (90 min)/ Duża Scena/ K
21:30 Rozmowy o teatrze/ foyer
 
4 grudnia (środa)

16:30 POLSKA JEST MITEM/ promocja książki/ Szajna Galeria
18:00 CELINECZKA K. Matwiejczuk, reż. K. Siwińska/ czytanie performatywne/ Mała Scena im. Z. Kozienia/ SND
20:00 STAFF ONLY B. Bukowskiego, reż. K. Kalwat, Biennale Warszawa (75 min)/ Duża Scena/ K
21:30 Rozmowy o teatrze/ foyer
 
5 grudnia (czwartek)

18:00 FEBRA A. Kopkiewicz, reż. M. Łyko/ czytanie performatywne/ Szajna Galeria/ SND
19:30 NADREALIZM POLSKI wernisaż wystawy malarstwa Daniela Pieluchy/ foyer
20:00 JUTRO ZAWSZE BĘDZIE JUTRO na podstawie songów B. Brechta, reż. Wojciech Kościelniak, Akademia Sztuk Teatralnych we Wrocławiu (70 min) /Duża Scena
21:15 Gala finałowa/ wręczenie nagród/ foyer
21:30 IFI UDE/ recital/ foyer
 
K – SPEKTAKL KONKURSOWY  OFF – OFF-KONTEKSTY  SND – SCENA NOWEJ DRAMATURGII

 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy